reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rakiety Falcon 9 startują jedna za drugą [wideo]

dodano: 2021-02-05 16:21 | aktualizacja: 2021-02-06 12:43
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX/spaceflightnow

Starlink Falcon 9 spacex misja L18 2021 360px.jpg SpaceX udanie wyniosła na orbitę kolejne 60 internetowych satelitów Starlink, a kolejne 60 satelitów zostanie wyniesionych w niedzielę 7 lutego br. Trzeba przyznać, że 2 starty (L17 i L18) w odstępie kilku dni, przy łącznej liczbie 120 satelitów Starlink rozmieszczonych na orbicie, to będzie imponujący wyczyn, o ile druga rakieta Falcon 9 poleci bez problemów - na razie jest dodatkowo testowana - start Starlink V1.0-L17 przeniesiono z 5 lutego na 7 lutego. Kolejna misja Starlink V1.0-L19 ma się odbyć 12 lutego.

SpaceX
Starlink start Falcon 9 spacex misja nr 18 luty 2021 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy start rakiety Falcon 9 z Cape Canaveral w dniu 4 lutego był kolejnym bezbłędnym lotem. Około 9 minut później pierwszy stopień rakiety bezpiecznie powrócił na pływającą barkę o wdzięcznej nazwie „Oczywiście, że wciąż cię kocham”, 630 km na północ od miejsca startu na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Charleston w Południowej Karolinie. 

Co ciekawe, ten 1. stopień rakiety Falcon 9 latał wcześniej w 4 misjach: z satelitami GPS III 03 i Turksat 5A oraz dwóch misjach Starlink. Jedna połowa owiewki Falcona 9 leciała wcześniej podczas misji SAOCOM-1B, a druga w ramach wsparcia misji GPS III 03. Widać więc jak SpaceX umiejętnie wykorzystuje poszczególne elementy rakiety z każdej misji, co daje ogromne oszczędności.

Ten lot był lotem numer 18 i, nieco myląco, poprzedził lot oznaczony nr 17, który powinien nastąpić 7 lutego, choć możliwe, że odbędzie się później. SpaceX miał nadzieję wystrzelić rakietę nr 17 w dniu 5 lutego, ale zdecydował się na dodatkowe sprawdzenie rakiety.

Start jest zaplanowany z pola startowego LC-39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie 7 lutego br. o godz. 4:31 (czasu lokalnego), ale jak zawsze, jest ryzyko pogodowe i opóźnienia z powodów technicznych. Co ciekawe już jest zaplanowany następny start z satelitami Starlink V1.0-L19, który ma się odbyć 12 lutego (12:25 EST) z pola startowego SLC-40 w Stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral.

Szybki następny start nr 17 został osiągnięty, ponieważ SpaceX obsługuje dwie oddzielne platformy startowe na Florydzie, a do tego ma jeszcze pole startowe w Kalifornii w bazie Vandenberg.

W międzyczasie okazało się, że SpaceX przygotowuje się do tego, że większość Australii zostanie objęta zasięgiem Internetu z floty Starlink już na początku 2021 r., w odległe wyspy australijskie do końca 2022 r.

Prawdopodobnie niektóre bliższe wyspy np. Ashmore, Cartier i Morza Koralowego, mogą być obsługiwane przez Starlink już na początku 2022 r., kiedy SpaceX w pełni zapełni swoją konstelację satelitów dzięki kolejnym startom. Na razie Starlink skupia się na tych obszarach, gdzie będzie największe zainteresowaniem, bo nie ma tam żadnego zasięgi Internetu. Mówi się o Kanadzie, północy USA, Alasce, Indiach, niektórych wyspach na oceanach, a teraz o Australii.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka HD Velocap Plus

Urządzenie pozwalające na nagrywanie z HDMI materiału wideo wysokiej rozdzielczości...

439 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

199 zł Więcej...

Stacja pogodowa IMETEO P1

Stacja pogodowa Technisat IMETEO 1P

139 zł Więcej...
reklama