reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Baraniec - trzeci najwyższy szczyt Tatr Zachodnich

dodano: 2020-12-05 14:47 | aktualizacja: 2021-01-08 20:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Tatry Zachodnie - Baraniec Znajdujący się po słowackiej stronie Baraniec jest trzecim co do wysokości szczytem Tatr Zachodnich, po Bystrej i Raczkowej Czubie, również leżących na Słowacji. Spośród tych trzech szczytów nie byłam jeszcze tylko na Raczkowej Czubie. Szlaki prowadzące na Bystrą i Baraniec należą do stosunkowo łatwych, aczkolwiek w obu przypadkach trzeba przygotować się na sumy podejść rzędu 1300 m. Zapewniam jednak, że dla widoków, jakie rozpościerają się po wyjściu z piętra reglowego, warto odrobinę się natrudzić.

Anita K.
Tatry Zachodnie - Baraniec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Baraniec (słow. Baranec) - trzeci najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, ma wysokość 2184 m n.p.m. Można wejść na niego na trzy sposoby:
  • z Doliny Żarskiej (Žiarska dolina),
  • z Doliny Wąskiej (Úzka dolina),
  • z Rozdroża pod Gołym Wierchem (Rázcestie pod Holým vrchom).
Drogowskaz w Żarskiej Dolinie

Przez wszystkie te punkty przebiega słynna Magistrala Tatrzańska - czerwony szlak turystyczny ciągnący się południowymi zboczami Tatr. Ja wybrałam na miejsce startu ujście Doliny Żarskiej. Wychodzący stąd żółty szlak na Baraniec mierzy zaledwie 6 km, jednak zdecydowałam się pójść nieco dalej - przez Smrek, Żarską Przełęcz i następnie obok Schroniska Żarskiego - pokonując tym samym prawie 17 km pętlę, przy sumie podejść 1450 m i przewyższeniu 1293 m.
 

Płatny parking w Dolinie Żarskiej znajduje się na skraju lasu, nad potokiem Smreczanka (Smrečianka). Pierwsze 200 m żółtego szlaku pokrywa się ze wspomnianą Magistralą Tatrzańską, a następnie szlak biegnie w lewo, przez polanę, oferując wspaniałe widoki na południe. Po 1 km ścieżka wchodzi w las, którym trawersuje na dystansie 2 km. Ten grzbiet nazywany jest Starą Stawką (Stará Stávka).
 
Polana, przez którą biegnie żółty szlak, na horyzoncie Niżne Tatry
Las - Stara Stawka

Jak już wcześniej wspomniałam, najpiękniejsze panoramy zaczynają się ukazywać po wyjściu z piętra reglowego. Znad igiełek kosodrzewiny stopniowo wyłaniają się kopulaste szczyty grani Barańców, a także grani Rosochy, bezpośrednio sąsiadującej z Doliną Żarską.
 
Mały Baraniec
Baraniec i Szczerbawy
Szeroka, Rosocha, Jałowiecka Kopa, Przysłop, Banówka

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter SCR 24UB Opticum Robust 3 Legacy

Konwerter Unicable UB24 + 3 Legacy marki Opticum Robust pozwala...

179 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...