Niniejszy tekst stanowi kontynuację cyklu artykułów relacjonujących wędrówki, których celem były cztery wieże widokowe wzniesione w 2015 roku na terenie gminy Ochotnica Dolna. Po pierwszej części, omawiającej wyprawę na Gorc, przyszedł czas na Lubań. Natomiast dwa pozostałe teksty poświęcone będą wyprawom odpowiednio na Magurki i Koziarz. Z wszystkich tych wież rozciągają się piękne widoki na majestatyczne szczyty Tatr.
Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Lubań, tak samo jak Gorc i Magurki, należy do pasma Gorców. Znajduje się w jego południowo-wschodniej części i jednocześnie jest najdalej wysuniętym na południe szczytem spośród czterech opisywanych.
Na Lubań (1211 m n.p.m.) prowadzi wiele szlaków turystycznych, jednak najbardziej nadające się na jednodniową pętlę są te zaczynające się na północnych i na południowych stokach masywu. Od północy można wejść na Lubań z Ochotnicy Dolnej, a od południa z Kluszkowiec.
Szlaki na Lubań:
od północy: z Ochotnicy Dolnej (6,5 km, pętla 14,3 km);
od południa: z Kluszkowiec (6,8 km, pętla 14,4 km);
od wschodu: z Tylmanowej (6,7 km), Grywałdu (6,7 km) i Krościenka nad Dunajcem (9,9 km)
od zachodu: z Maniów (9,9 km), Huby (12,3 km) i Przełęczy Knurowskiej (13,3 km).
W mojej ocenie najpiękniejszymi szlakami są te prowadzące od południowej strony, zaczynające się niedaleko Jeziora Czorsztyńskiego. Kluszkowce to malowniczo położona wieś oferująca wspaniałe widoki na rzekę Dunajec i Tatry. Idealnym scenariuszem wycieczki w te rejony jest dwu- lub trzydniowy pobyt, w ramach którego - oprócz wejścia na Lubań - odpoczniemy nad Jeziorem Czorsztyńskim i zwiedzimy pobliskie zamki w Czorsztynie i Niedzicy.
Na Lubań z Ochotnicy Dolnej
Sierpniową wędrówkę na Lubań rozpoczęłam w Ochotnicy Dolnej. Przy tamtejszym kościele znajduje się duży plac, na którym można bez problemu zaparkować. Jednonawowy, drewniany kościół Znalezienia Krzyża Świętego, wybudowany w 1816 roku, zachwyca swoim pięknem nie tylko na zewnątrz, lecz także od środka. Znajdują się w nim barokowe ołtarze, a jego ściany przyozdobione są XIX-wieczną polichromią figuralną i ornamentalną.
Obok kościoła przebiega szlak papieski na Lubań, który pokrywa się ze szlakiem niebieskim. To właśnie nimi będziemy podążać, na odcinku o długości 5,5 km i sumie podejść około 750 m. To trasa wiodąca lasem, bez szczególnych walorów widokowych, za to pozwalająca na bliższe przyjrzenie się leśnej roślinności, kiedy udajemy się tam poza sezonem zimowym.