reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Czy koronawirus spowolni rozwój fotowoltaiki w Polsce?

dodano: 2020-04-20 23:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: solar.bruk-bet.pl

bruk bet solar fotowoltaika 360px.jpg Koronawirus COVID19, fotowoltaika i gospodarka - co się zmieni, na co i jak wpłynie? Ciekawy artykuł przedstawił polski producent paneli PV: Bruk-Bet Solar. Czy koronawirus spowolni rozwój fotowoltaiki w Polsce? Jakie są prognozy dla cen paneli fotowoltaicznych i branży OZE? Jak będzie wyglądać zapotrzebowanie na energię odnawialną w przyszłości?

Bruk-Bet Solar
bruk bet solar fotowoltaika wirus 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Koronawirus, a rozwój fotowoltaiki i branży OZE
Koronawirus postawił pod znakiem zapytania jakość działania wielu instytucji odpowiedzialnych za zdrowie obywateli w Europie. Pokazał też jak bardzo nasza gospodarka zależna jest od dostaw produktów z krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin. Jak w tej sytuacji odnajdują się polscy przedsiębiorcy działający w branży odnawialnych źródeł energii? Czy fotowoltaika w Europie w dobie COVID-19 może dalej z powodzeniem się rozwijać? 

Przerwanie łańcucha dostaw z Azji
Na początku tego roku gwałtownie wzrosła liczba zachorowań na COVID-19 w Chinach. Epidemia bardzo szybko zaczęła rozprzestrzeniać się również w innych krajach. W związku z tym pojawiły się problemy wynikające z wstrzymania produkcji i brakiem dostaw z Azji. Rynek najbardziej odczuł opóźnienia w transporcie modułów fotowoltaicznych, co za tym idzie wiele inwestycji w Polsce zostało wstrzymanych lub przesuniętych w czasie. Najmocniej uderzyło to w firmy realizujące kontrakty na duże instalacje PV. Jeżeli chodzi o produkcję modułów fotowoltaicznych, największych problemów doświadczyli Ci, którzy zaopatrują się w podzespoły wyłącznie w Chinach. 

Koronawirus i fotowoltaika
Rozprzestrzeniająca się pandemia wydłużyła cykl dostaw produktów a co się z tym wiąże obniżyła znacząco stany magazynowe dystrybutorów w Polsce, która w ponad 70% uzależniona jest od firm produkcyjnych z Państwa Środka. Dostawy u polskiego producenta Bruk-Bet Solar, ze względu na rozłożoną sieć dostawców w Europie i Chinach oraz dobrze skrojone stoki magazynowe, nie zostały zakłócone.

Ograniczenie procesu logistycznego dla transportu ogniw fotowoltaicznych
Niewątpliwie zamknięcie części portów morskich, a przede wszystkim ograniczenie liczby lotów, którymi są transportowane ogniwa fotowoltaiczne utrudniło proces logistyczny. Nie spowodowało jednak braku ciągłości produkcji pod zamówienia, które w lawinowym tempie zaczęły napływać z początkiem marca. 

Europa epicentrum koronawirusa – produkcja, logistyka i dostawy
W tej chwili Chiny oraz inne kraje azjatyckie wznowiły produkcję i dostawy do Europy. Problemem jest jednak wybuch epidemii właśnie na starym kontynencie. Dla branży fotowoltaicznej w Polsce oznacza to utrudnienia związane z produkcją, logistyką i pozyskiwaniem nowych klientów. Z tej sytuacji obronną ręką mogą wyjść firmy z dużym kapitałem, które nie zaprzestaną zakupu surowców oraz gotowych produktów na nadchodzące miesiące, aby systematycznie wprowadzać towar w rynek, kiedy pandemia będzie maleć na sile. Pytanie jednak, jaki horyzont czasu dzieli nas do tego etapu i ile firm instalatorskich przetrwa ten trudny czas.

Koronawirus, fotowoltaika i jej rozwój w Polsce w czasach pandemii 

Fotowoltaika – wzrost cen komponentów i urządzeń
Na rynkach międzynarodowych jak na razie nie odnotowuje się znacznego wzrostu cen urządzeń i materiałów do fotowoltaiki. Gwałtownie jednak rosną kursy walut. Kursy euro i dolara w ostatnich trzech miesiącach wzrosły odpowiednio o 8 i 9 punktów procentowych. Bez wątpienia spowoduje to wzrost cen w branży PV w Polsce. Podwyżki te będą głównie dotyczyć modułów PV, falowników i aluminium sprowadzanych zza granicy, ale i podzespołów do ich produkcji.  

Perspektywy rynku PV po pandemii
W obecnej chwili, kiedy jesteśmy jeszcze u progu zachorowań na COVID-19, ciężko jest wypowiadać się na temat sytuacji w branży fotowoltaicznej po ustaniu pandemii. Z pewnością jednak zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, będzie dalej rosło. Czystego powietrza i niższych cen za energię elektryczną potrzebujemy zwłaszcza w trudnej sytuacji zdrowotnej i ekonomicznej.

Pojawia się wiele ważnych pytań:
  • Jak obecny światowy już kryzys wpłynie na postawy konsumenckie i postrzeganie firm krajowych?
  • Czy gospodarki europejskie obiorą kurs ku większej niezależności od Chin?
  • Czy w obliczu pandemii zaczniemy na trwałe troszczyć się o swoje zdrowie i przyszłości naszej Ziemi?

Źródło: bruk-bet.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...