reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Sądecki: Schronisko PTTK na Przehybie i Radziejowa zimą

dodano: 2020-03-02 20:10 | aktualizacja: 2020-04-11 16:30
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Sądecki - wieża RTV RTON Szczawnica Przehyba W pewien słoneczny, zimowy weekend wybrałam się na wycieczkę w Beskid Sądecki. Za cel obrałam Schronisko PTTK na Przehybie oraz wieżę widokową na Radziejowej. Była to niezwykła wyprawa, która wywołała u mnie skrajne uczucia i emocje: od wielkiej euforii, kiedy pełna energii szłam przed siebie, podziwiając fantastyczne widoki, po momenty całkowitej rezygnacji, kiedy po zmroku długimi godzinami brnęłam w głębokim śniegu, nie widząc końca tej sytuacji. Teraz, w dobie pandemii, kiedy trzeba zostać w domu, tęsknię nawet za tymi chwilami słabości.

Anita K.
Beskid Sądecki - wieża na Radziejowej - widok na Gorc wieża RTV RTON Szczawnica Przehyba


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Pasmo Radziejowej znajdujące się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego wyruszyłam z miejscowości Roztoka Ryterska. Okolice te są znane za sprawą ruin średniowiecznego zamku w pobliskim Rytrze oraz ośrodka rekreacyjnego i stacji narciarskiej RyterSki. Bezpłatny parking znajduje się w pobliżu gajówki Bystry Potok, w dolinie Wielkiej Roztoki - potoku wpadającego do Popradu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w dolinie Wielkiej Roztoki rozgrywa się akcja opowiadania dla dzieci „Rogaś z Doliny Roztoki” napisanego przez Marię Kownacką, wydanego w 1957 roku. Książka ukazuje dzieje sarniątka, którym zaopiekowała się gromadka dzieci z gajówki.

Fragment niebieskiego szlaku, biegnący z parkingu w Roztoce Ryterskiej pod schronisko na Przehybie, mierzy 8 km. Suma podejść na tym odcinku wynosi około 780 m, a suma zejść około 100 m. Trasa należy do przyjemnych i łatwych.
 

Warto dodać, że w czasie II wojny światowej w okolicznych lasach prowadzono działania partyzanckie, czego pamiątką jest znajdujący się przy niebieskim szlaku wyciosany w bloku piaskowca pomnik Partyzantom Ziemi Sądeckiej, odsłonięty w 1966 roku.
 
Pomnik Partyzantom Ziemi Sądeckiej
Zima w pełni
Niezapomniane widoki
Na szlaku w Beskidzie Sądeckim
Gra światła i cienia
Gruba warstwa śniegu skrzącego się w promieniach słońca
Beskid Sądecki zimą
Ławeczka w pobliżu niebieskiego szlaku i widok na północ
Niebieski szlak
Widok z niebieskiego szlaku na Mogielicę (Beskid Wyspowy)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...