reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

dodano: 2019-05-12 09:05 | aktualizacja: 2023-05-25 20:07
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Mogielica Choć Beskid Wyspowy przemierzyłam już wzdłuż i wszerz, to zawsze wracam tam z wielkim utęsknieniem. Pomijając walory czysto krajobrazowe, na pewno duże znaczenie ma tu niewielka odległość od Krakowa, a także to, że Beskid Wyspowy nie jest szczególnie popularny wśród turystów. Szansa na to, że w ciągu tygodnia spotyka się na szlaku choć jedną osobę jest znikoma. W ten oto sposób można całymi godzinami obcować z niczym niezmąconą przyrodą, błogo zatapiając się we własnych myślach. Aktualizacja: Wiosną 2020 roku wieża na Mogielicy została zamknięta aż do odwołania. Przyczyną zły stan techniczny. Aktualizacja: Jesienią 2022 roku do użytku oddano nową wieżę widokową na Mogielicy.

Mogielica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mogielica (1170 m n.p.m.) przez to, że jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego, jest zaliczana do Korony Gór Polski - listy 28 szczytów poszczególnych pasm górskich naszego kraju. Prawdziwi zapaleńcy wędrują po górach z książeczką KGP, w której przybijają pieczątki. Na szczycie Mogielicy, nieopodal wieży widokowej, znajduje się specjalna skrzyneczka, w której można taką pieczątkę znaleźć. Oficjalnych zdobywców Korony Gór Polski jest na chwilę obecną około 2 tys., w tym blisko 200 osób, które zdobyły koronę kilkukrotnie. Aktualny rekordzista wszedł na 28 szczytów KGP aż 19 razy.
 
Wieża widokowa na Mogielicy
Oznaczenie szczytu Mogielicy ze skrzyneczką mieszczącą w sobie pieczątkę

Jurków - jeden z punktów wyjściowych na Mogielicę

Wędrówkę na Mogielicę rozpoczęłam z Jurkowa - malowniczo położonej wsi powiatu limanowskiego, otoczonej kilkoma masywami górskimi. Te w najbliższym sąsiedztwie to: Ćwilin (1072 m n.p.m. - drugi co do wysokości szczyt Beskidu Wyspowego), Jasień (1063 m n.p.m. - trzeci najwyższy szczyt), Łopień (961 m n.p.m.), wspomniana wcześniej Mogielica oraz Śnieżnica (1006 m n.p.m.). Oczywiście wszystkie te szczyty są mi dobrze znane - na każdym z nich byłam przynajmniej raz.

Przez Jurków przepływa potok zwany lokalnie Jurkówką. Jest to górna część biegu rzeki Łososina, lewego dopływu Dunajca. Łososina ma swoje źródła w masywie Jasienia. Największą atrakcją Jurkowa jest jednak drewniany kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zbudowany w 1913 roku, z zabytkowym ołtarzem głównym, kamienną chrzcielnicą i 8-głosowymi organami. Ponadto na placu przed kościołem stoi potężna dzwonnica z trzema dzwonami, w tym jednym odlanym w 1935 roku.
 
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie

Jurków stanowi świetny punkt wypadowy dla wycieczek, gdyż przechodzą przez niego szlaki turystyczne i rowerowe wiodące na pobliskie szczyty. W centrum wsi znajdują się dwa ogólnodostępne parkingi - pod kościołem i pod zajazdem Mogielica. W sezonie letnim, zwłaszcza w weekendy, mogą być one jednak przepełnione.

Nietypowa wieża widokowa na Mogielicy

Z Jurkowa na Mogielicę prowadzi niebieski szlak charakteryzujący się dość jednostajnym podejściem (jako ciekawostkę warto dodać, że przy szlaku znajdują się stacje drogi krzyżowej). Jedynie ostatnie 200 m może przyprawić niektórych o szybsze bicie serca. Jednak niewielkie zmęczenie w pełni rekompensują widoki, jakie rozpościerają się z wieży na Mogielicy. Poza Beskidem Wyspowym widać m.in. Beskid Makowski, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki, Gorce, Pieniny i Tatry, a także Małą Fatrę i Góry Choczańskie.
 
XII stacja drogi krzyżowej przy niebieskim szlaku z Jurkowa na Mogielicę

Tu należy dodać, że wieża na Mogielicy jest dość nietypowa w porównaniu z innymi popularnymi konstrukcjami tego typu na małopolskich szczytach. Odróżnia ją drabiniasty charakter schodów, podczas gdy np. na Koziarzu w Beskidzie Sądeckim oraz Gorcu, Lubaniu i Magurkach w Gorcach platformy są jednak bardziej zabudowane. Cóż... Mogielicka wieża nie należy do młodych - jej budowa została ukończona w 2008 roku. Natomiast wspomniane wcześniej wieże zostały wzniesione w 2015 roku w ramach szerszego projektu częściowo finansowego ze środków Unii Europejskiej.
 
Widok z wieży na Mogielicy na Jurków i m.in. takie szczyty, jak (od lewej): Ostra, Szczebel, Lubogoszcz, Ćwilin, Lubomir, Śnieżnica, Ciecień

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...