reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Czy mecze Ligi Mistrzów UEFA będzie można oglądać w 4K?

dodano: 2018-08-24 15:28 | aktualizacja: 2018-08-24 16:46
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

UHD 4K małe Jak wiadomo, aktualnym posiadaczem praw do pokazywania w Polsce relacji na żywo z meczów Ligi Mistrzów UEFA jest Telewizja Polsat. Co więcej w ramach porozumienia z ich właścicielem ma możliwość prowadzenia transmisji także w rozdzielczości 4K. Jednak nadawca nie zdecydował się na uruchomienie kanału w ultrawysokiej rozdzielczości, w przeciwieństwie do Telewizji Polskiej czy platformy nc+, które oferują odpowiednio TVP 4K i Canal+ 4K Ultra HD. Czy prawa 4K do Ligi Mistrzów pozostaną w tym sezonie niewykorzystane?

Ultra HD 4K UHD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nie da się ukryć, iż Cyfrowy Polsat dość ostrożnie podchodzi do technologii UHD, mimo że jest największą platformą satelitarną i jednym z największych nadawców komercyjnych w kraju. Bardziej odważnie na tę kwestię spogląda konkurencyjna nc+, która nadaje regularny Canal+ 4K Ultra HD już od połowy maja, a wcześniej, od listopada ub.r. oferowała okazjonalny Canal+ Now 4K. Swoje stacje UHD mają również Telewizja Polska i Eleven Sports. TVP 4K wystartował w czerwcu, wraz z otwarciem mundialu, i jest dostępny m.in. w nc+ i Orange TV. Natomiast Eleven Sports 1 w 4K ruszył w listopadzie ub.r., tak samo jak kanał UHD od nc+. Tę stację (i TVP 4K) mogą oglądać abonenci oferty światłowodowej Orange TV z dekoderem Samsung ICU 100.

Podczas gdy inni nadawcy w Polsce rozpoczęli już przygodę z 4K, Cyfrowy Polsat stawia na - jak to sam określa - Super HD. Jest to technologia wykorzystująca rozdzielczość HD 1080i, ale przy zachowaniu dużej przepływności wideo. Jakość kanałów Polsat Sport Premium, nadawanych w Super HD, sięga 18 Mbit/s, przebijając pod tym względem inne kanały HD oferowane na polskim rynku. Oczywiście przekłada się to na lepsze doświadczenia wizualne.

Czy to, że Cyfrowy Polsat postawił na Super HD w transmisjach Ligi Mistrzów UEFA oznacza, że całkiem zrezygnował z 4K?
W kwietniu Maciej Stec, członek zarządu Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu, zapowiedział, że część meczów będzie nadawane testowo w 4K. Jak z nieoficjalnych źródeł dowiedziała się redakcja satkurier.pl, nadawca rzeczywiście planuje testy 4K, ale nie w formie przekazu satelitarnego, a w ramach Ipli, czyli jako strumień online. Dlaczego nie przez satelitę? Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista - operator na chwilę obecną nie ma w ofercie dekoderów, które byłyby w stanie obsłużyć UHD w kompresji HEVC. Pewnym wyjściem mogłyby być moduły dostępu warunkowego, ale posiada je tylko niewielka część abonentów.

Szansą na obejrzenie chociaż części meczów Ligi Mistrzów UEFA w 4K mogłaby być niedawno uzyskana przez Telewizję Polską sublicencja. Jednak jak poinformował dyrektor TVP Sport, Marek Szkolnikowski, kanał TVP 4K nie będzie wykorzystywany w tym celu, ponieważ nadawca nie posiada praw do pokazywania meczów w 4K. Oznacza to, że umowa z Telewizją Polsat nie obejmuje transmisji UHD.

Co prawda Ipla ma już doświadczenie w oferowaniu treści 4K, ale nie treści na żywo, gdzie wymagana jest duża przepływność i mocne serwery/łącza, które byłyby w stanie obsłużyć tysiące widzów oglądających transmisję w jednym czasie. To może być poważne wyzwanie techniczne. Czy Cyfrowy Polsat zda egzamin na piątkę z plusem? Przekonamy się być może już wkrótce.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...