reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych

dodano: 2016-11-20 14:56 | aktualizacja: 2017-04-19 18:01
autor: Daniel Gadomski | źródło: SAT Kurier 10/2014

USA_2 Ameryka Północna to mało popularny kierunek wśród Polaków. Turystów z naszego kraju odstraszają ceny biletów lotniczych i bardzo niewiele ofert w biurach podróży. Poza tym do Stanów Zjednoczonych trzeba mieć wizę. Dla wielu naszych rodaków to stresujące i upokarzające.

USA_1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czy trudno otrzymać wizę turystyczną do USA?

Nie ma z tym najmniejszych problemów. Procedura jest trochę skomplikowana, bo trzeba wypełnić długi formularz w języku angielskim z wyjątkowo dziwnymi pytaniami. Na przykład „Czy zamierza się Pan/Pani prostytuować?”, „Czy zamierza Pan/Pani handlować dziećmi na terytorium Stanów Zjednoczonych?”, „Czy należy Pan/Pani do organizacji terrorystycznej? Proszę podać nazwę…”. Po wypełnieniu formularza i wpłaceniu odpowiedniej kwoty na konto, czeka nas wizyta w konsulacie.

Dużo stresu, ale nieuzasadnionego. Jeśli regularnie jeździmy na wakacje i mamy stałe, niezłe zarobki trwa ona mniej niż 5 minut. Wizę dostaniemy od ręki. Co ciekawe, w paszporcie wkleją nam formułkę „Ta wiza nie gwarantuje wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych”. Brzmi groźnie, ale osoby, które podczas poprzedniej wizyty w USA nie przebywały tam dłużej niż mogły, nie powinny mieć kłopotu z przekroczeniem granicy. Celnicy mogą zadać parę pytań w stylu „Kto pakował Panu/Pani walizkę?”, „Gdzie i po co Pan/Pani podróżuje?”. Potem skanowanie odcisków palców, zdjęcie i pieczątka, która przeważnie uprawnia do półrocznego pobytu w Stanach. Pół roku to chyba wystarczająco dużo czasu, żeby odwiedzić ten ogromny kraj. Trzeci pod względem liczby ludności na świecie (323 mln). Ja miałem tydzień na pokonanie trasy po wschodnim wybrzeżu i Kanadzie. Tempo ekspresowe, ale było warto, bo Ameryka Północna to kolebka wielu rozwiązań znanych na rynku telewizyjnym. 

Jeden z największych rynków telewizyjnych na świecie

Nie ma chyba miasta na świecie, które byłoby częściej pokazywane w hollywoodzkich produkcjach czy serialach telewizyjnych niż Nowy Jork. Szczególnie zapadł mi w pamięci kadr z „Kevina samego w Nowym Jorku”. Chłopczyk wysiada z samolotu i widzi monumentalne drapacze chmur na Manhattanie. Trochę to przekłamane, bo z lotniska JFK jest bardzo daleko do tego miejsca i z niektórych terminalów widać jedynie malutkie kontury tych budynków. Przypominają mi się seriale TVN-owskie, w których przy ładnej muzyce pokazują ładne miejsca w Warszawie. W rzeczywistości Nowy Jork nie jest tak idealnym miastem. W drodze do New Jersey mijam Chinatown. Dziury w drogach zdarzają się często. W tej części azjatyckiej dzielnicy liście mają jesienne barwy, choć jest połowa sierpnia. Nieco ponad godzinę później jestem już w New Jersey w hotelu Hilton. Drogim? Jestem w polskiej grupie na międzynarodowej wycieczce organizowanej przez amerykańskie biuro podróży. Mają zniżki, ale w USA hotele typu Hilton czy Marriott nie należą do drogich. Można je znaleźć na przedmieściach większości miast. Nocleg na własną rękę kosztuje około 150 dolarów. Docieram do pokoju, szybki prysznic po podróży i ruszam na miasto. Kolacja w meksykańskiej knajpie z pysznymi buritos i szybki nocleg, bo rano zwiedzanie Nowego Jorku. Budzę się wcześnie, bo o piątej rano. We wszystkich pokojach na trasie wycieczki mam spore telewizory. Jako pasjonat kanałów telewizyjnych szybko chwytam za pilota i przełączam co się da. W hotelowej kablówce kanały cyfrowe i analogowe są wymieszane. Rankiem dominują morning-show podobne do „Wstajesz i wiesz” TVN24 albo „Dzień dobry TVN”. Produkowane i realizowane są tylko z większym rozmachem.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

559 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...