reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: TVP bliżej uruchomienia kanału UHD?

dodano: 2016-07-11 13:01 | aktualizacja: 2016-07-31 21:12
autor: Wiesław Łodzikowski | źródło:

TVP Testy DVB-T2 4K HEVC W dniu 30 czerwca br. TVP ogłosiła przetarg na świadczenie usług w zakresie badań i rozwoju technologii 4, 8 i 16K w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE, pt. „Pilotażowa instalacja rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4,8 i 16K”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Jest to dobry krok TVP przybliżający miłośników UHD do możliwości powszechnego oglądania materiałów audiowizualnych nadawcy publicznego, które zostaną wyprodukowane i wyemitowane w jakości Ultra High Definition.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z warunkami dotacji otrzymanej z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, TVP (może już wkrótce?) uruchomi emisję materiałów w rozdzielczości 4K, które będą dostarczane docelowym odbiorcom w ramach testowej emisji (na etapie projektu) i w ramach uruchomionego kanału 4K (na etapie wdrożenia rezultatów projektu). Więcej o rezultatach realizowanego przez TVP projektu można przeczytać na stronie Centrum Informacji TVP.

Ogłoszenie przetargu przez TVP zbiegło się w czasie z innym ważnym wydarzeniem, w ramach którego dyskutowano między innymi o Ultra High Definition. Otóż, w dniach 28-30 czerwca br., w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie odbyła się konferencja Cable Congress 2016. W czasie tej ważnej dla branży kablowej konferencji nie mogło zabraknąć dyskusji na temat UHD, które jest kolejną, wielką techniczną zmianą jakości w telewizji, obok której branża kablowa nie może przejść obojętnie. Zagadnieniom UHD poświęcona była specjalna sesja zatytułowana „The road to True Ultra HD: What Operators Need to Know”. W ramach tego segmentu konferencji dyskutowano nad tym, co oznacza dla rynku operatorów kablowych wdrożenie technologii umożliwiających dystrybucję treści audiowizualnych UHD i jakie problemy wynikające z tego wdrożenia będą musieli oni rozwiązać.

Moim zdaniem, miłośnicy UHD korzystający z dobrodziejstw telewizji kablowej, po konferencji Cable Congress 2016 mogą być pewni, że operatorzy kablowi mają świadomość tego, że dystrybucja programów UHD w kablu jest nieunikniona.

Dyskutując o technologii UHD, nie da się nie wspomnieć o nierozłącznym elemencie, jakim jest HDR. 5 lipca 2016 br. ITU opublikowało zalecenie BT.2100, High Dynamic Range TV, które jest ważnym krokiem umożliwiającym standaryzację i szerokie zastosowanie HDR w systemach telewizyjnych. Zalecenie to, oprócz szczegółowej rekomendacji dotyczącej stosowania standardów PQ i HLG oraz mechanizmów konwersji pomiędzy nimi, określa trzy podstawowe formaty produkcji (HDTV 1080p, 4K i 8K), które są dedykowane dla produkcji z HDR – przy zapewnieniu minimum 10-bitowego przetwarzania sygnału.

Zalecenie HDR-TV stanowi rezultat kilkuletnich badań i ocen systemów telewizyjnych przeprowadzonych przez ITU-R Study Group 6 i EBU. Badania te były realizowane w celu wyboru i rekomendacji rozwiązań technicznych, które zapewnią widzom i nadawcom osiągnięcie najlepszych doświadczeń jakościowych i estetycznych, wynikających z oglądania treści audiowizualnych wyprodukowanych, np. w technologii HD lub 4K z HDR. Z zalecenia HDR-TV na pewno skorzystają również producenci sprzętu telewizyjnego.

Zapraszam do dyskusji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wiesław Łodzikowski


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...