reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: SD? HD? UHD? Ilość czy jakość w NTC?

dodano: 2016-06-13 10:58 | aktualizacja: 2016-07-31 21:13
autor: Wiesław Łodzikowski | źródło: satkurier.pl

zrzut_nicea_160px Naziemna telewizja cyfrowa – jakość czy ilość? Czy może i jakość i ilość? Ile kanałów SD? Ile kanałów HD? Ile i czy w ogóle kanały UHD? Jedni pytają dlaczego w NTC mają być kanały UHD? Inni dlaczego HD? A inni uważają, że wystarczą tylko kanały SD (patrz konsultacje dot. oferty programowej na MUX 8) – ważne byle byłoby ich dużo dostępnych. Jak widać, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i opinii na omawiany temat wyłaniających się z dyskusji są różne.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Widzów chcących korzystać z oferty naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) można, moim zdaniem, dzisiaj podzielić na trzy hipotetyczne grupy.

Pierwszą, zwolenników szerokiej oferty programowej odwzorowanej np. w postaci dużej ilości kanałów SD.

Drugą grupę, zwolenników dobrej jakości obrazu i dźwięku, zapewnionej w sygnale nawet kosztem zmniejszenia ilości kanałów dostarczanych za pomocą NTC.

Trzecia grupa widzów (włączając w to autora), to grupa która uważa, że wraz z pojawieniem się możliwości przekazu obrazu 4K, w innych platformach dystrybucji niż NTC, takich jak np. platformy IPTV i DTH, naziemna telewizja cyfrowa powinna być podążać za rozwojem rynku i umożliwić widzom powszechny odbiór treści wysokiej jakości w kanale UHD.
  
Czy uruchamiając zatem w przyszłości kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, dałoby się realnie zadowolić wszystkie ww. grupy widzów? Zobaczmy? 

Spróbujmy podsumować dzisiejszą ofertę którą zapewnia nam NTC.
Na multipleksie MUX 1 nadawanych jest 8 kanałów SD. Podobnie na MUX 2, gdzie nadawanych jest także 8 kanałów SD. Na MUX 3 nadawane są 2 kanały HD i 6 kanałów SD. Już niedługo na MUX 8, prawdopodobnie nadawanych będzie, albo 5 kanałów SD i jeden kanał HD, albo 7 kanałów SD - w zależności od tego jaką decyzję podejmie TVP. 

Tak więc w naziemnej telewizji cyfrowej już niedługo będziemy mogli odebrać 27 kanałów SD i 3 kanały HD, albo 28 kanałów SD i 2 kanały HD. Super!

Bilans oferty programowej dla wspomniany na początku artykułu grup widzów - wygląda następująco. Dla pierwszej grupy widzów mamy w NTC ofertę 29 lub 30 kanałów nadawanych w SD i HD. Dla drugiej grupy tylko mamy 2 lub 3 kanały HD. Dla trzeciej grupy, jeszcze nadal nic, czyli brak kanałów UHD.

A jak sytuacja wyglądałaby, gdybyśmy w przyszłości mogli MUX 5 uruchomić w technologii DVB-T2, wykorzystując przy tym najnowsze technologie kodowania w formacie HEVC? Czy udałoby się wtedy zadowolić wszystkie grupy widzów naziemnej telewizji cyfrowej?

Przyjmijmy podstawowe założenie, że MUX 5 mógłby być nadawany w technologii  DVB-T2, na kanale 8 MHz (sieć SFN, allotmenty z planu GE06) z parametrami technicznymi, które dla odbioru stacjonarnego pozwoliłby osiągnąć jego przepustowość na poziomie 37 Mbit/s. Jak wtedy moglibyśmy zagospodarować jego pasmo?

Wykorzystując funkcjonalności DVB-T2, moglibyśmy w MUX 5 nadawać dwie grupy, w pierwszej grupie kanałów, mógłby być nadawany jeden kanał UHD. W drugiej grupie, w zależności od zastosowanego formatu, nadawane mogłyby być 3 lub 4 kanały HD

Powyższe wyliczenia wynikają z założeń, wynikających między innymi z testów przeprowadzonych w 2015 roku przez IRT (niemiecki Instytut Radia i Telewizji), EBU (Europejską Unię Nadawców Publicznych) i TVP. Można założyć, że dla jednego programu UHD o parametrach 2160p50, HEVC CBR, trzeba „zużyć” do 22,5 Mbit/s. Co oznacza, że do dalszego zagospodarowania pasma MUX 5 pozostaje nam jeszcze około 14,5 Mbit/s. Mając na uwadze powyższe, w drugiej grupie można byłoby nadawać 4 kanały HD o parametrach 720p50, HEVC CBR (3,5 Mbit/s) lub 3 programy HD o parametrach 1080p/50, HEVC CBR (4,3 Mbit/s).

Po takim skonfigurowaniu MUX 5, oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej mogłaby zadowolić wszystkie wspomniane grupy użytkowników, a w ofercie NTC byłoby nadawanych aż 36 kanałów, tj. 27 lub 28 kanałów SD. Od 5 do 7 kanałów HD i jeden kanał UHD. Wygląda zachęcająco. Gdybyśmy zamiast CBR zastosowali multipleks statystyczny – bilans wykorzystania pasma wyglądałby jeszcze lepiej. 

Uważam, że docelowo na tej bazie, można było zaplanować i później realizować migrację pozostałych multipleksów do technologii DVB-T2.

I ostatnia kwestia poruszana w dyskusji, która się odbyła. Jaki jest argument przemawia za tym, aby pasmo w naziemnej telewizji cyfrowej przeznaczać na kanał UHD, a nie, np. na kanały HD? W czym niby kanał UHD miałby być lepszy dla masowego odbiorcy od prawdziwego HD?

Na te pytania może być wiele odpowiedzi. Ja mam jedną. Lepsze jest lepsze! Uważam, że warto pokazywać widzom nowe możliwości. A technologia 4K takie stwarza. Uważam, że warto budować świadomość widzów, że ważna jest jakość, a nie ilość. 

A życie? Jak to życie - wygląda trochę inaczej. Wczorajsze wspaniałe zwycięstwo Polaków oglądałem na kanale TVP1 wraz z rzeszą fanów, w jednej z klubowych stref kibica w Warszawie. Kto zgadnie w jakim formacie? W załączeniu fotka jednego z ekranów. Było ich kilka i wszystkie ustawione na ten sam kanał.

 


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wiesław Łodzikowski


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...