reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: UHD a naziemna telewizja cyfrowa. 4K w zasięgu ręki?

dodano: 2016-05-31 16:11 | aktualizacja: 2016-07-31 21:14
autor: Wiesław Łodzikowski | źródło: Inf. własna

TVP Testy DVB-T2 4K HEVC Różne są oceny nadawców telewizyjnych dotyczące zasadności inwestycji w technologię 4K. Natomiast dla wielu widzów staje się ona współczesnym synonimem jakości obrazu, który powinien być dostarczany do ich nowoczesnego odbiornika telewizyjnego Ultra HD.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jedni mówią, że niezasadne jest ponoszenie znacznie większych kosztów na produkcję i dystrybucję treści audiowizualnych 4K o parametrach technicznych realnie niemożliwych do rozróżnienia przez oko ludzkie. Wielu udowadnia, że większość testów konsumenckich odbiorników telewizyjnych wykazała, że różnica pomiędzy HD a Ultra HD jest niewidoczna – szczególnie przy niezachowaniu wymaganych kryteriów umiejscowienia widza w odpowiedniej odległości od ekranu telewizora. Wielu natomiast, że od 4K nie ma już odwrotu – bo za rogiem czają się już technologie 8K .

Realnym problemem są ciągle istniejące techniczne ograniczenia dystrybucyjne i koszty inwestycji, które nadawcy muszą ponieść, aby przenieść się na produkcję w 4K. Wyprodukowanie audycji w jakości 4K wymaga od nadawców modernizacji lub zakupu nowych systemów produkcyjnych. Nowe systemy zdolne produkować w 4K muszą być wydajniejsze, posiadać większe moce obliczenie i znacznie większe pojemności macierzy do składowania coraz to większej ilości danych obrazu. Nowe systemy muszą być także wyposażone w szybkie, szerokopasmowe interfejsy komunikacyjne, które umożliwią odpowiednią wymianę danych pomiędzy poszczególnymi komponentami całych ekosystemów 4K.

Ci, którzy postawili już na pierwsze produkcje w 4K, i tak ostatecznie, chcąc je dostarczyć do „masowego” widza, z racji istniejących technicznych ograniczeń dystrybucyjnych, muszą „degradować” ich jakość do parametrów dystrybucji w HD, która dzisiaj np. w DVB-T realizowana jest w standardzie 1080i25 lub 720p50.

Mając na uwadze powyższe i obowiązujące wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych, można śmiało założyć, że „masowy” widz długo jeszcze nie będzie miał możliwości oglądania na swoim odbiorniku telewizyjnym Ultra HD, treści 4K nadawanych w NTC. Jedynie widzowie korzystający z natywnych źródeł sygnału 4K (streaming 4K i odtwarzacz Ultra HD Blu-ray) będą mogli realnie ocenić jakość obrazu Ultra HD i na tej podstawie zbudować sobie nowy, jakościowy punkt odniesienia.

W związku z bardzo dynamicznymi rozwojem technologii telewizyjnych, można postawić pytanie:
Czy Ultra HD może być szeroko dostępne poprzez NTC już w niedalekiej przyszłości? Czy 4K jest rzeczywiście w zasięgu ręki? Uważam, że tak, że może być uruchomione np. na MUX 5.

Między innymi Telewizja Polska już prawie rok temu przeprowadziła z sukcesem testy naziemnej emisji sygnału telewizyjnego w rozdzielczości 4K w ramach testów DVB-T2. Testowa emisja za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej z obiektu RTCN Warszawa/Raszyn była realizowana w lipcu 2015 roku na kanale nr 7. Głównymi celami emisji testowej było przeprowadzenie testów kompatybilności odbiorników konsumenckich Ultra HD/DVB-T2 obsługujących format kodowania HEVC. Dodatkowo wykonano testy jakości emisji dla różnych parametrów nadawania i odbioru sygnału 4K.

Po testach przeprowadzonych przez TVP i innych nadawców wiemy, że wykorzystując technologię DVB-T2 i HEVC, można byłoby z powodzeniem nadawać na MUX 5 przynajmniej jeden kanał 4K i w zależności od konfiguracji statystyki multipleksu: 1-2 kanały HD.

A co z produkcją treści w 4K? Jesteśmy jeszcze na początku drogi – ale nie jest źle. Część nadawców i producentów jest już w stanie produkować treści w tej technologii. Między innymi Telewizja Polska, która unowocześni swoje zaplecze produkcyjne w ramach realizowanego projekt unijnego „Pilotażowa instalacja rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4, 8 i 16K”.

Tak więc widać już światełko w tunelu. Światełko, które daje nadzieję widzom na powszechny dostęp do treści w jakości 4K (np. wielkie wydarzenia sportowe i kulturalne).

Ponieważ widmo częstotliwości jest dobrem rzadkim, to trzeba je wykorzystać efektywnie i z rozwagą. Budowa strategii migracji NTC z DVB-T do technologii DVB-T2 wymaga czasu, a jej realizacja – etapowości. W tej materii będzie na pewno bardzo dużo do zrobienia. O możliwości wykorzystania DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej między innymi dla potrzeb Ultra HD powinno się już teraz zacząć dyskutować. Uważam, że warto. W pracach można wykorzystać doświadczenia zdobyte już przez nadawców, którzy takie testy z powodzeniem realizowali.

Bez względu na wszystko, na początek należałoby w końcu rozpocząć dyskusję nad nowelizacją wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Te wymagania, które teraz obowiązują, powoli zaczynają nie odpowiadać otaczającej nas rzeczywistości technologicznej.

Wnioski. Moim zdaniem wdrożenie Ultra HD w naziemnej telewizji cyfrowej jest możliwe. Może wtedy odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie: po co nam odbiorniki telewizyjne Ultra HD? – będzie znacznie łatwiejsza.

Zapraszam do dyskusji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wiesław Łodzikowski


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...