reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

AMC-10 wyniesiony rakietą Atlas 2AS

dodano: 2004-02-08 12:41 | aktualizacja: 2004-02-08 12:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: SES Astra PL

amc10_start_sk.jpg Satelita Americom-10 (AMC-10) należący do SES Americom, został udanie wyniesiony rakietą Atlas 2AS z Cape Canaveral 5 lutego 2004 roku o 18.46 czasu wschodniego. Skonstruowany przez Lockheed Martina satelita typu A2100 oddzielił się od rakiety o 19:14. Sygnał z satelity zawierający pierwsze dane telemetryczne został odebrany o 19:59 czasu wschodniego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
AMC-10 ma 24 transpondery w paśmie C (4GHz) i zajmie pozycję orbitalną 135W, gdzie zastąpi satelitę Satcom C-4. Satelita AMC-10 jest pierwszym z dwóch satelitów, które stworzą tzw. środowisko HD PRIME SES Americom. Drugi satelita AMC-11, ma zostać wystrzelony 17 maja także rakietą Atlas 2AS i zostanie ulokowany na pozycji 131W, zastępując Satcom C-3.

Oba satelity A2100 zostały zoptymalizowane na potrzeby kanałów następnej generacji, w tym programów nadawanych w technologii HD TV. Każdy z 24 transponderów jest wspomagany przynajmniej jednym 20-watowym SSPA, gwarantując prawie 20 proc. wzrost mocy w stosunku do poprzedników. Dodatkowo wyższy poziom redundancji pokładowej oraz zabezpieczenie transmisji na orbicie ze strony satelity AMC-7 obecnie nadającego z 138W stanowić będzie ochronę dla kanałów kablowych.

Producenci programów przeznaczonych dla sieci kablowych mogą skorzystać z satelity AMC-10 oraz nastepnego w kolejce satelity AMC 11 w celu dotarcia do ponad 80 milionów domów. Lista różnych producentów programów, których transmisja będzie realizowana z nowych satelitów obejmuje m.in. Viacom, A&E Television Networks, C-SPAN, Court TV, Crown Media, Discovery Communications, E! Networks, iN DEMAND, Lifetime Entertainment, NBC, QVC, Scripps Networks i The Weather Channel. AMC-10 ma rozpocząć regularną transmisję na początku maja br.

"AMC-10 będzie transmitował wiele amerykańskich programów kablowych, docierając do prawie każdego gospodarstwa domowego z wszelkiego rodzaju rozrywką, informacją oraz programami Discovery i Showtime nadawanymi w technologii high definition," powiedział Dean Olmstead, Prezes i CEO firmy SES Americom. "Dzisiejsze wyniesienie na orbitę było doskonale widoczne i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie działania AMC-10 w drugim kwartale br."

Mark Albrecht, prezes ILS, firmy odpwoiedzialnej za wyniesienie z Cape Canaveral powiedział:

"AMC-10 jest szóstym satelitą ILS wystrzelonym dla SES Americom, czekamy z niecierpliwością na kolejne trzy zaplanowane na ten rok – jeszcze jeden rakietą Atlas z przylądka Canaveral w maju i dwa rakietą Proton z kosmodromu Bajkonur latem br."


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...