reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Nowe modele odbiorników Ferguson

dodano: 2004-01-06 12:15 | aktualizacja: 2004-01-06 12:41
autor: Leszek Wrona | źródło: SAT Kurier 6/2003 str.10-12

af_4018_sk.jpg Po udanym debiucie w Polsce tunerów Ferguson AF-2018SE (FTA), AF-1018SE (FTA bez wyświetlacza) i AF-5018CI (2 kieszenie na moduły) poznańska firma Telstar wzbogaciła na jesieni ofertę o kilka nowych modeli. Dwa odbiorniki FTA oraz jeden z uniwersalnym modułem, dwiema kieszeniami CI i złączem USB tworzą z poprzednimi wyrobami okazałą gamę tunerów dla mniej i bardziej wymagających klientów. Nowe modele FTA oznaczono AF-3018SE, AF-4018SE, a odbiornik o najbogatszym wyposażeniu AF-8018UCI.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W nowych odbiornikach FTA, przeznaczonych tylko do odbioru programów niekodowanych, zrezygnowano z niskiej obudowy charakterystycznej dla modeli serii 2000 i zastąpiono ją nieco wyższą - lepiej wentylującą wnętrze.

Modele AF-3018SE i AF-4018SE różnią się jedynie kształtem i wielkością wyświetlacza oraz rozkładem przycisków na panelu przednim. Poza tym mają identyczny rozkład złącz na tylnym panelu. W porównaniu z modelem AF-2018 dodano modulator UHF oraz dwa złącza typu RCA (wyjście Video i sterowanie 0/12V). Niestety odbiorniki nie posiadają cyfrowego wyjścia fonii.

Tuner AF-8018UCI ze wszystkich modeli Fergusonów oferuje najbogatsze wyposażenie. Oprócz wyświetlacza na panelu przednim umieszczono także komplet przycisków do zmiany kanałów i nawigacji po Menu. Z tyłu wszystkie niezbędne złącza: przelotka LNB, modulator UHF, optyczne wyjście cyfrowe fonii i złącze USB. Nowe i starsze modele posiadają identyczne sterowanie, a na pilocie do AF-8018UCI dodano jedynie dwa przyciski i oznaczenia (w niebieskim kolorze) do obsługi funkcji VideoLink.

GRAFIKA EKRANOWA

Wszystkie odbiorniki Ferguson posiadają taką samą, wyjątkowo czytelną grafikę ekranową w języku polskim. Główną bazę stanowią cztery (w modelach ze złączem CI - pięć) ikony umieszczone u dołu ekranu z punktami, które rozwijają się w kolejne funkcje. Charakterystyczne jest tło z obrazami, które można zmieniać dopasowując do pór roku oraz sygnał dźwiękowy towarzyszący kolejnym przyciśnięciom przycisków pilota.

FUNKCJE PODSTAWOWE

Podstawowe ustawienia obejmują konfigurację sygnałów audio i wideo na wyjściach SCART i RCA, a także w niektórych modelach modulatora UHF. Wszystkie tunery posiadają możliwość wyboru sygnału wideo CVBS oraz RGB, a standardy PAL i NTSC przełączane są automatycznie. Przy współpracy z telewizorami po złączu antenowym, kanały UHF wybieramy z przedziału 21-69, a system różnicowej fonii pomiędzy PAL-BG, PAL-DK oraz PAL-I.

W modelach z wyjściem cyfrowym fonii można uruchomić system Dolby Digital, a dla telewizorów panoramicznych ustawić format 16:9. Bieżący czas we wszystkich Fergusonach najlepiej zsynchronizować dopiero po zaprogramowaniu kanałów, gdyż jest on korygowany danymi z wybranego kanału. Różnice czasowe występujące na wielu programach mogą niestety przestawiać nasze pierwotne ustawienia i stwarzać wrażenie, że tuner nie trzyma godziny. Odbiorniki Ferguson nie posiadają klasycznego Timera, a jedynie budzik, w którym można ustawić czas załączenia z 24 godzinnym wyprzedzeniem i czas działania urządzenia. Nie posiadają także funkcji rezerwacji audycji dostępnej z EPG.

USTAWIENIA ANTENOWE
SZUKANIE KANAŁÓW

W pamięci Fergusonów, w specjalnym MENU Edycja Satelit umieszczono 141 nazw satelitów, spośród których użytkownik wybiera i zaznacza tylko potrzebne do programowania. Te wybrane pojawiają się w Ustawieniach Anteny, gdzie odpowiedniej nazwie przyporządkowujemy rodzaj konwertera, port DiSEqC, sygnały sterujące: 22kHz i 0/12V. Jako podstawowy umieszczono tu konwerter uniwersalny, ale można zmienić konfigurację na pojedynczy lub podwójny o innych oscylatorach. Do wysterowania przełączników konwerterów można stosować cztery podstawowe sygnały DiSEqC oraz dwa typu Tone Burst. Przy bardzej skomplikowanych instalacjach (dla 8 konwerterów) przydaje się dodatkowe złącze 0/12V, które nie występuje w modelach AF-1018SE i AF-2018SE.

Do sterowania obrotem anteny producent wyposażył wszystkie modele Fergusonów w specjalne MENU DiSEqC1.2. Z poziomu tego MENU ustawiamy limity obrotu anteny oraz 49 pozycji satelitarnych. Aby łatwiej zlokalizować danego satelitę (góra ekranu) umieszczono skalę obrazującą wartość sygnału z wybranego transpondera (parametry transpondera wybieramy u dołu ekranu).

Programowanie kanałów we wszystkich modelach przebiega szybko i bardzo sprawnie. Przy automatycznym programowaniu można skorzystać z metody szybkiej lub szczegółowej. Pierwsza polega na przeszukaniu tych transponderów, których parametry zapisano w pamięci. Lista transponderów została podzielona satelitami i może być modyfikowana przez użytkownika w specjalnym MENU. Metoda druga to skanowanie całego pasma (10,700-12750GHz) i szukanie kanałów przesyłanych z określoną szybkością. Użytkownik wpisuje w okno MENU parametry SR, a resztą zajmuje się automatyka odbiornika. Metoda szczegółowa jest dokładniejsza ale czasochłonna. Przeszukanie całego pasma Hot Birda po 15 wybranych transmisjach SR zajmuje 1 godzinę i 10 minut. Warto z niej skorzystać gdy szukamy nowych kanałów lub przekazów o znanej szybkości transmisji.

Oprócz automatycznego szukania we wszystkich Fergusonach znajdziemy programowanie ręczne oraz programowanie pojedynczego kanału z podaniem parametrów PID. Przy szukaniu można załączyć filtrację kanałów kodowanych oraz funkcję szukania innych transponderów połączonych w sieć. Jeśli podczas ręcznego programowania szukamy kanałów z transpondera umieszczonego w pamięci tunera, wystarczy podać częstotliwość, a odbiornik sam pokaże resztę parametrów. Gdy natomiast przeszukujemy nowy transponder zostanie on dopisany do pamięci na koniec listy transponderów. W specjalnym MENU Edycja transponderów użytkownik może zobaczyć ich parametry, zmienić je, dodać nowy lub usunąć niepotrzebny. Obok transponderów, z których zostały zaprogramowane kanały widoczne określenia OK.

USTAWIANIE LIST KANAŁÓW

Zaprogramowane kanały zapisywane są jednocześnie na kilku listach. Na głównej o nazwie All programy radiowe i telewizyjne umieszczane są chronologicznie. Lista DATA obejmuje tylko przekazy cyfrowych danych. Listy TV i Radio to te same kanały co lista All, ale podzielone na radio i telewizję. Pozostałe noszą nazwy satelitów i obejmują wszystkie kanały (radiowe i telewizyjne) nadawane z danej pozycji.

Automatyka odbiorników pozwala ustawiać programy na listach alfabetycznie oraz oddzielać kodowane od niekodowanych. Użytkownik natomiast może przesuwać kanały w inne miejsce, usuwać z listy i blokować hasłem. Może także utworzyć własną nazwę i umieścić pod nią ulubione programy. Nie ma niestety możliwości zmiany nazwy kanału już zapisanego. Taka funkcja dostępna tylko w MENU Dodaj kanał jest przeznaczona do programowania kanałów pojedynczych z parametrami PID. Listy All, TV, Radio i Data nie można usunąć w całości. Pozostałe kasowane są wraz z zawartością w MENU Edycja Programu funkcją Usuń Grupę.

POZOSTAŁE FUNKCJE ODBIORNIKÓW FERGUSON

Obsługa wszystkich nowych Fergusonów jest bardzo prosta, a szukanie kanałów na listach bardzo szybkie, bo tunery bez zwłoki reagują na komendy z pilota. Po naciśnięciu OK mamy dostęp do ostatniej listy i wykazu 9 sąsiednich kanałów. Obok nazw kolejne numery, a u dołu okna parametry podświetlonego kursorem programu.

Żółty znaczek dolara to określenie kanału kodowanego, a zielona obok nazwy nutka to program radiowy. W każdej chwili podczas oglądania lub słuchania programu radiowego można wyświetlić pasek informacyjny, na którym umieszczono dane z nazwą, krótkim opisem audycji oraz dodatkowymi określeniami. Natomiast u góry ekranu na specjalnej procentowej skali sprawdzimy wartość sygnału.

Jeśli potrzebujemy pełniejszej informacji wystarczy nacisnąć dwa razy INFO lub uruchomić EPG.Wybór ścieżek dźwiękowych jest dostępny przyciskiem AUDIO, a przycisk PAUSE uruchamia 'stop klatkę. Fergusony nie posiadają funkcji subtitle (napisy ekranowe).

OCENA DZIAŁANIA
WSPÓŁPRACA Z MODUŁAMI

Wszystkie modele Fergusonów charakteryzuje wysoka czułość toru głowicy. Dzięki temu możliwy jest odbiór bardzo słabych sygnałów z takich satelitów, jak Turksat 1C (program AZ TV1 podczas testów był odbierany stabilnie przy 10% sygnału na antenie 120cm) , Arabsat 3A, ASTRA 2D (słaby odbiór BBC ONE na antenie 150cm). Dobrze radzą sobie z transmisjami, których SR jest niższy od 2Ms/sek (odbiór wszystkich włoskich programów SCPC z satelity NSS7 - 22W).

Programowanie automatyczne i ręczne przebiega bardzo sprawnie i szybko (wszystkie kanały z HOT BIRDA programuje w 3 minuty i 30 sekund). Bardzo krótki czas przełączania kanałów, dobry odbiór wizji i fonii klasyfikuje odbiorniki Ferguson w pierwszej lidze cyfrowych tunerów satelitarnych. Sprawna współpraca z przełącznikami i obrotnicami DiSEqC pozwala na wykorzystanie ich do anten stacjonarnych i obrotowych.

Wszystkie modele z wyjściem cyfrowym fonii przetwarzają sygnał DOLBY AC3 i dobrze radzą sobie z odbiorem audycji w formacie DOLBY DIGITAL. Modele AF-5018CI i AF8018UCI, w połączeniu z modułami dostępu warunkowego, pozwalają na stabilny odbiór programów kodowanych, nie wyłączając polskiego pakietu Cyfra+.

Podczas testów źle radziły sobie jedynie z modułem Viaccess RED i kartami na programy erotyczne (co kilka minut krótkie zatrzymanie obrazu). Dobrze natomiast współpracują z modułami uniwersalnymi typu ICECRYPT, a z MAGIC CAM po wgraniu odpowiedniego oprogramowania. Model AF-8018UCI z wbudowanym uniwersalnym modułem po zaprogramowaniu specjalnym softwarem, uzyskuje własności podobne do tych, jakie posiada legendarny HUMAX IRCI5400 czyli odbiera kanały kodowane w Viaccess, Irdeto, Betacrypt, Seca oraz Nagravision, a bez karty nawet SKYCRYPT (erotyczny program FreeX TV).

W przypadku pakietu Cyfry+, po umieszczeniu karty w czytniku dla modułu UCAS, uzyskujemy wprawdzie odbiór całego pakietu, ale nieaktywna jest funkcja przekazywania uprawnień odbioru. EPG natomiast pokazuje opis jedynie aktualnej i następnej audycji, (bez polskich znaków).

WSPÓŁPRACA FERGUSONÓW Z KOMPUTEREM

Nowe odbiorniki Ferguson posiadają klasyczny port RS232C, zapewniający wymianę oprogramowania i danych w pamięci odbiornika (lista kanałów, konfiguracja) przy pomocy komputera. W tym celu wykorzystujemy dwa programy: Arioner i Ariter 18, które dostępne są na stronie producenta www.telstar.com.pl.

Ariter 18 to program przeznaczony przede wszystkim do edycji listy kanałów, transponderów i satelitów. Zamiast w MENU odbiornika można z poziomu komputera ustawić listę programów, zmienić nazwy kanałów, modyfikować parametry transponderów, dodać lub usunąć satelitę. Pobieranie danych z odbiornika oraz transfer danych z komputera aktywowany jest 5 cyfrowym kluczem z pilota tunera, natomiast wymiana oprogramowania bezpośrednio po konfiguracji programu i wybraniu odpowiedniego pliku.

Odbiornik Ferguson AF-8018UCI oprócz portu RS232C dodatkowo wyposażono w USB i funkcję VideoLink. Przy pomocy odpowiedniego programu, dzięki połączeniu kablem USB, można na komputerze oglądać i nagrywać programy satelitarne. Odbiornik musi być podłączony do anteny satelitarnej i przełączony w opcję VideoLink. Program w komputerze posiada własną listę kanałów oraz opcję nagrywania i kompilacji plików z systemu TRP na VCD, WAV i MP2. Oprogramowanie, które testowaliśmy w redakcji, tak naprawdę przeznaczone jest do tunerów @SKY, ale doskonale współpracuje z AF-8018UCI. Niestety aktualna jego wersja nie pozwala nagrywać programów nadawanych z dostępem warunkowym.

Całość testu z fotografiami i parametrami tylko w drukowanym wydaniu SAT Kuriera 6/2003 strona 10-12.

Zapraszamy do prenumeraty SAT Kuriera w roku 2004 - tylko 55zł!

SAT Kurier- abonament w roku 2004


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...