reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pomyślne testy Ultra HD 4K HEVC w Czechach

dodano: 2014-11-27 10:41 | aktualizacja: 2014-11-28 17:14
autor: Anita Kaźmierska | źródło: parabola.cz

Czechy České Radiokomunikace (ČRa) prowadzi we współpracy z czeskim nadawcą publicznym Česká televize (ČT) testy Ultra HD 4K z kodekiem HEVC (High Efficiency Video Coding) w ramach DVB-T2. Trwające pięć miesięcy testy zakończą się 30 listopada 2014 roku. Standard kompresji HEVC jest bardziej wydajnym następcą MPEG-2 i MPEG-4, który umożliwia nadawanie telewizji w rozdzielczościach takich jak nawet Ultra HD.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kodek HEVC w połączeniu z DVB-T2 jest częścią nowego D-Booka, zestawu zaleceń opublikowanych przez Český telekomunikační úřad (ČTÚ). D-Book daje producentom telewizorów parametry techniczne, do jakich muszą się dostosować, w celu zapewnienia sprawnego odbioru nadawania telewizji naziemnej DVB-T i DVB-T2 z HEVC.

- Nowy standard nadawania DVB-T2 z HEVC zapewni transmisję telewizyjną w wyższej jakości - HDTV oraz będzie wspierać rozwój zupełnie nowych rodzajów usług dla widzów, na przykład będzie można realizować odbiór TV mobilnej i połączenie regularnego nadawania z usługami internetowymi. Spodziewamy się, że istniejące sieci DVB T będą nadawać kilka lat równolegle z nową technologią DVB-T2, to zapewni odbiór telewizji na istniejących odbiornikach, które nie obsługują nowego standardu nadawania - powiedział Marcel Procházka, dyrektor ds. regulacji w ČRa.

Transmisje testowe Ultra HDTV za pośrednictwem DVB-T2 mogą być odbierane na telewizorach 4K. ČRa na potrzeby testów ściśle współpracuje z ČT. Transmisje są z prowadzone z wieży telewizyjnej Žižkov. Wykazały, że przy zastosowaniu HEVC możliwe jest osiągnięcie 50-60% oszczędności pasma, a w przyszłości może to być nawet 70% w porównaniu z MPEG-2. Oznacza to możliwość transmisji w przyszłości 10 programów HD lub do 3 programów Ultra HD w jednym multipleksie DVB-T2.

ČRa jest zainteresowane dodatkowymi testami transmisji w SD, HD i Ultra HD za pośrednictwem DVB-T2 z kompresją HEVC, aby sprawdzić optymalny zestaw parametrów technicznych dla przyszłych sieci DVB-T2. Uzyskanie pozwolenia na kontynuowanie testów jest już omawiane z ČTÚ.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii UHD


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...

Multiswitch Triax TMS 5x8P

Markowy (duński) multiswitch Triax TMS 5x8P rozdziela sygnał niezależnie z...

260 zł Więcej...

Przyssawka do szyby potrójna (plastik)

Bezinwazyjny stojak dla anten satelitarnych montowany na przyssawce - uchwyt...

70 zł Więcej...
reklama