reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pomyślne testy Ultra HD 4K HEVC w Czechach

dodano: 2014-11-27 10:41 | aktualizacja: 2014-11-28 17:14
autor: Anita Kaźmierska | źródło: parabola.cz

Czechy České Radiokomunikace (ČRa) prowadzi we współpracy z czeskim nadawcą publicznym Česká televize (ČT) testy Ultra HD 4K z kodekiem HEVC (High Efficiency Video Coding) w ramach DVB-T2. Trwające pięć miesięcy testy zakończą się 30 listopada 2014 roku. Standard kompresji HEVC jest bardziej wydajnym następcą MPEG-2 i MPEG-4, który umożliwia nadawanie telewizji w rozdzielczościach takich jak nawet Ultra HD.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kodek HEVC w połączeniu z DVB-T2 jest częścią nowego D-Booka, zestawu zaleceń opublikowanych przez Český telekomunikační úřad (ČTÚ). D-Book daje producentom telewizorów parametry techniczne, do jakich muszą się dostosować, w celu zapewnienia sprawnego odbioru nadawania telewizji naziemnej DVB-T i DVB-T2 z HEVC.

- Nowy standard nadawania DVB-T2 z HEVC zapewni transmisję telewizyjną w wyższej jakości - HDTV oraz będzie wspierać rozwój zupełnie nowych rodzajów usług dla widzów, na przykład będzie można realizować odbiór TV mobilnej i połączenie regularnego nadawania z usługami internetowymi. Spodziewamy się, że istniejące sieci DVB T będą nadawać kilka lat równolegle z nową technologią DVB-T2, to zapewni odbiór telewizji na istniejących odbiornikach, które nie obsługują nowego standardu nadawania - powiedział Marcel Procházka, dyrektor ds. regulacji w ČRa.

Transmisje testowe Ultra HDTV za pośrednictwem DVB-T2 mogą być odbierane na telewizorach 4K. ČRa na potrzeby testów ściśle współpracuje z ČT. Transmisje są z prowadzone z wieży telewizyjnej Žižkov. Wykazały, że przy zastosowaniu HEVC możliwe jest osiągnięcie 50-60% oszczędności pasma, a w przyszłości może to być nawet 70% w porównaniu z MPEG-2. Oznacza to możliwość transmisji w przyszłości 10 programów HD lub do 3 programów Ultra HD w jednym multipleksie DVB-T2.

ČRa jest zainteresowane dodatkowymi testami transmisji w SD, HD i Ultra HD za pośrednictwem DVB-T2 z kompresją HEVC, aby sprawdzić optymalny zestaw parametrów technicznych dla przyszłych sieci DVB-T2. Uzyskanie pozwolenia na kontynuowanie testów jest już omawiane z ČTÚ.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii UHD


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Transmiter Extender HDMI Megasat Mini do 15m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Mini firmy Megasat do bezprzewodowej transmisji sygnału...

490 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...

Wzmacniacz sygnału WiFi Xiaomi Repeater 2 z zasilaczem

Xiaomi Mi Wi-Fi Repeater 2 - to urządzenie, które zwiększy...

69 zł Więcej...
reklama