reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

ARD i ZDF nie są zainteresowani UHD

dodano: 2024-02-28 11:11 | aktualizacja: 2024-03-04 15:32
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ARD/ZDF

ZDF_4K_UHD_360px.jpg Prawdopodobnie można to określić jako pożegnanie z Ultra HD dla transmisji sportowych na szerszą skalę. Niemieckie stacje publiczne ARD i ZDF są sceptykami wobec UHD. Niemieccy nadawcy nie zmienią tego zdania nawet w przypadku transmisji piłkarskiego Euro 2024, rozgrywanego w Niemczech, które nie będzie realizowane w 4K, a tylko w HD z HDR. Podobnie będzie z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, choć te będą w UHD w stacjach francuskich. Pisaliśmy też, że na razie nie ma planów restartu kanału TVP 4K z okazji Euro 2024 lub IO w Paryżu.

UHDr.de
Ultra HD ekran UHD HDR niemcy 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- ZDF od kilku lat śledzi temat UHD. Obecnie nie jest planowana transmisja UHD HDR w kanałach transmisji liniowej, ani w ramach specjalnych wydarzeń, ani w formie regularnej transmisji

- powiedział rzecznik ZDF.

ARD również składa podobne oświadczenie:

- W ramach UEFA Euro 2024 i Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nie jest planowana żadna oferta UHD od ARD.

Stagnacja w Polsce i w Niemczech - rozwój we Francji i Hiszpanii

Podczas gdy wśród niemieckich nadawców publicznych czy polskiej TVP panuje stagnacja, w Hiszpanii i Francji perspektywy są zupełnie odmienne. We Francji niedawno na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu uruchomiono oddzielny kanał UHD. Francuska telewizja publiczna France Télévisions oficjalnie uruchomiła 23 stycznia br. kanał France 2 UHD, a 10 lipca dołączy do niego France 3 UHD.

Hiszpanie w RTVE pożegnali się z SD w połowie lutego i zamiast tego rozpoczęli nadawanie La 1 (dawniej TVE 1).

Hiszpański nadawca publiczny RTVE uruchamia swój pierwszy kanał La 1 w formacie Ultra High Definition. La 1 w UHD będzie dystrybuowany za pośrednictwem NTC (naziemnej telewizji cyfrowej) w HEVC/H.265. To pierwszy raz w historii, kiedy kanał o charakterze ogólnym nadawany jest w UHD za pośrednictwem telewizji naziemnej w całym kraju, docierając do 99% populacji. Przypomnijmy, że RTVE ma prawa do transmisji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i będzie prowadzić transmisje w UHD z IO od 26 lipca do 11 sierpnia br.

Euro 2024 bez UHD!

Przypomnijmy, że Johannes Maisack, rzecznik prasowy Deutsche Telekom, potwierdził, że piłkarskie mecze Euro 2024 będą produkowane przez UEFA nie w rozdzielczości 4K, a w HD z HDR. Owszem będzie UHD, ale to będzie jedynie obraz przeskalowany z HD do UHD 4K.

Chyba dlatego zarówno niemieckie stacje Das Erste/ZDF w 4K oraz TVP 4K nie będą nadawane specjalnie na Euro 2024 przy braku faktycznej produkcji i transmisji w natywnym 4K, bo byłoby to pozbawione sensu. I to jest pewnego rodzaju cofnięciem się w rozwoju w kierunku 4K czy nawet 8K. Koszty produkcji i emisji w 4K przerosły wpływy nadawców.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 4K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...