reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Humax CI-8100PVR - odbiornik z dyskiem

dodano: 2003-10-28 21:18 | aktualizacja: 2003-10-28 21:51
autor: Leszek Wrona | źródło: SAT KURIER 5/2003 str.7-9

Niewiele czasu upłynęło od premiery w Polsce Humaxa PVR-8000, a na rynku pokazał się kolejny model tej firmy także z twardym dyskiem, ale w niższej cenie i nieco innych własnościach. Humax CI-8100PVR to następca popularnego CI-5100, który do tej pory jest chwalony za szczególnie czysty odbiór i niezawodną pracę także z wieloma modułami dostępu.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niestety, prawie w niczym nie przypomina swojego poprzednika, a szkoda bo kilka funkcji mogłoby się przydać. CI-8100 jest teraz w srebrnej obudowie, ma innego pilota zdalnego sterowania, a jego grafika podobna jest do tej, którą spotkamy w Humaxie F2-FOX.

Na panelu przednim umieszczono wyświetlacz, który w stanie czuwania pokazuje czas, a za uchylną osłoną kieszenie na moduły dostępu. Z tyłu wejście i wyjście LNB, dwa gniazda typu SCART (TV i VCR), trzy RCA (Video, Audio L+P), optyczne wyjście cyfrowej fonii S/PDIF, oraz wejście dla anteny naziemnej i wyjście z modulatora UHF. Do ładowania z komputera oprogramowania bądź listy kanałów umieszczono tu także gniazdo RS232 w rozmiarach przypominające złącze SVHS. Są też otwory przez które wewnętrzny wentylator wymusza cyrkulację powietrza dla sprawniejszej wymiany ciepła z procesora i twardego dysku.

Humax CI-8100PVR występuje zatem w wersji bez i z twardym dyskiem, który inaczej niż w Humaxach PVR-8000 montowany jest na stałe przez serwis. Klient ma do wyboru, przy zakupie, twardy dysk o rozmiarach 40, 60 i 80GB albo też wersję tunera bez możliwości nagrywania i buforowania audycji.

Kolejna istotna różnica (między tymi modelami) to głowica, która w PVR-8000 jest podwójna i umożliwia oglądanie i nagrywanie dwóch różnych programów, a w CI-8100 tylko tego samego. Pilot zdalnego sterowania nowego Humaxa jest prosty, czytelny i mniejszy niż w modelach ID Digital oraz PVR-8000. Ma wszystkie podstawowe funkcje, chociaż przydałby się jeszcze bezpośredni dostęp do nagranych plików albo zarezerwowanych audycji.

GRAFIKA EKRANOWA

Niczym nie przypomina grafiki ze starych Humaxów serii 5000 oraz grafiki PVR-8000. Jest wprawdzie bardziej kolorowa, a przy mniejszej czcionce dłuższe opisy są czytelniejsze, to jednak brakuje kilku sprawdzonych w poprzednich modelach funkcji.

PODSTAWOWE USTAWIENIA TUNERA CI-8100PVR

Przy pierwszym załączeniu fabrycznie nowego tunera z HDD nie trzeba formatować twardego dysku, a odbiornik sam poprowadzi nas przez wstępną instalację. Na początku wybór wersji językowej grafiki. Mamy tu oprócz polskiej jeszcze 14 innych. Kolejny krok prowadzi poprzez lokalizację miejsca odbioru do ustawień anteny. Tu użytkownik wybiera nazwę programowanego satelity, częstotliwość oscylatorów konwertera oraz uruchamia odpowiednie porty przełącznika DiSEqC. Później pozostaje tylko uruchomić automatyczne programowanie, a odbiornik sam odszuka i zapisze na liście wszystkie kanały. Z tak przygotowanego przewodnika po instalacji mogą zatem skorzystać użytkownicy, którzy nie potrzebują programowania większej liczby satelitów, a chcą szybko zaprogramować wszystkie kanały z Astry i Hot Birda.

Jeśli więc zamierzamy przystąpić do pełniejszej instalacji można pominąć wstępny przewodnik i przejść samemu przez wszystkie niezbędne ustawienia. Tylko w ten sposób możemy ustawić pozycje satelitarne na obrotnicy DiSEqC czy skonfigurować wstępnie odbiornik nim rozpoczniemy programowanie kanałów.

Wstępne ustawienia parametrów tunera znajdziemy w MENU Preferencje, gdzie między innymi możemy skonfigurować parametry wizji i fonii. Użytkownik ma do wyboru sygnały CVBS, RGB, S-Video oraz dostępne standardy - PAL, NTSC3.58 i NTSC4.43. Kanał wyjściowy modulatora można ustawić w przedziale 21-69 (systemy PAL I, G, B, D, K) i dokładnie dostroić w zakresie +/-4 MHz. Ustawienia proporcji obrazu obejmują formaty 4:3 i 16:9 oraz typ wyświetlania - letter box i wyśrodkowany. Podobnie jak w poprzednich modelach Humaxów dostępna jest kontrola rodzicielska z ograniczeniem wiekowym i jako nowość ograniczeniem czasowym. Pozostałe ustawienia to, czas wyświetlania paska informacyjnego (1-20sek.), stopień przezroczystości grafiki (0, 25, 50, 75%), preferowany język audio i napisów oraz załączenie Dolby Digital.

W Ustawieniach Anteny mamy do wyboru 23 nazwy popularnych w Europie satelitów oraz 5 wolnych nazw do wpisania przez użytkownika. Jeśli planujemy odszukać programy z wielu satelitów wszystkie musimy tu aktywować, a także ustalić dla nich typ konwertera oraz numer portu przełącznika DiSEqC. Wprowadzono także jako nowość opcję podwyższania napięcia zasilającego konwerter o 0,5V, przydatną przy długich odcinkach przewodu między anteną a tunerem. Z Ustawień Anteny przyciskiem OPT+ można uruchomić MENU Ustawienia Obracania, z którego użytkownik przy pomocy funkcji DiSEqC1.2 steruje obrotnicą. Oprócz podstawowej metody szukania i zapamiętywania pozycji dostępna jest tu także opcja automatycznej lokalizacji satelity - USALS.

Programowanie kanałów

Humax CI-8100 posiada funkcje automatycznego i ręcznego programowania kanałów. Metoda automatyczna, tak jak w innych odbiornikach cyfrowych, oparta jest na przeszukiwaniu umieszczonych w pamięci tunera transponderów, których parametry (w przeciwieństwie do Humaxa PVR-8000) użytkownik może modyfikować. Czas przeszukiwania jest uzależniony od ilości tych parametrów, a także od metody filtrowania kanałów i dlatego może wynosić nawet kilkanaście minut.

Przy ręcznym szukaniu możemy skorzystać z listy transponderów zapisanych w pamięci tunera lub utworzyć nową pozycję w tzw. Ustawieniu Użytkownika znajdującym się na końcu listy. Programowanie Zaawansowane dodatkowo obejmuje szukanie programów z podaniem parametru PID VIDEO, AUDIO i PCR. Jeśli odbiornik pracuje podłączony do mini sieci można skorzystać z Wyszukiwania SMATV.

Wielokrotne Wyszukiwanie Ręczne to MENU, w którym nie tylko można zobaczyć wszystkie zapisane w pamięci transpondery, ale także utworzyć własną listę transponderów dla nowego satelity oraz ponownie przeszukać dowolny transponder. Przy ponownym programowaniu wybranego transpondera jako rezultat wyszukiwania zobaczymy odznaczone białym kolorem nowe oraz na żółto wcześniej zapisane kanały. Do listy zostaną dopisane oczywiście tylko nowe. Umieszczony u dołu ekranu pasek sygnałowy pozwala sprawdzić czy dany transponder jest aktywny i czy ma wpisane prawidłowe parametry.

EDYCJA LISTY KANAŁÓW

Odbiornik, podczas programowania, wszystkie kanały zapisuje na jedną listę w kolejności chronologicznej. Programy telewizyjne zajmują miejsce od 1 do 4000, a radiowe zaczynają się od numeru 4001. Aby lista była czytelniejsza możemy programy sortować numerycznie lub alfabetycznie, oddzielać telewizyjne od radiowych, dzielić satelitami, a także jako nowość sortować programy według systemów kodowania. Do dyspozycji użytkownika jest też pięć list kanałów ulubionych.

Niestety zrezygnowano z podziału listy transponderami i kategoriami, co bardzo ułatwiało szukanie w starszych Humaxach. Jest za to możliwość ustalenia trybu zmiany kanału wewnątrz aktualnej listy, co znaczy że operując przyciskami do przełączania kanałów góra/dół nie wychodzimy poza granice wybranej, zawężonej grupy kanałów. Zarówno główna lista jak i poszczególne mniejsze grupy kanałów (np. ulubione) podlegają funkcji edycji. Najważniejsze z nich to zmiana miejsca jednego lub jednocześnie kilku kanałów na liście, kasowanie, zmiana nazwy oraz zabezpieczanie dostępu.

Możliwe jest też skasowanie całej listy. Listy kanałów ulubionych, którym można nadać własną nazwę tworzymy w specjalnym MENU (Edycja Kanałów Ulubionych) lub przenosząc pojedyncze kanały przy pomocy funkcji OPT+. Uruchamiana czerwonym przyciskiem (o tej samej nazwie) umożliwia szybko usunąć niepotrzebny program, zabezpieczyć go hasłem oraz zobaczyć jego parametry.

FUNKCJE BUFOROWANIA i NAGRYWANIA NA TWARDY DYSK

Humax CI-8100 PVR wyposażony w twardy dysk umożliwia nie tylko szybkie nagrywanie dowolnej audycji, ale także posiada funkcję ciągłego buforowania oglądanego kanału. Czas niezależnego nagrywania rozpoczyna się od chwili załączenia tunera i startuje od początku przy każdym przełączeniu kanałów. Wielkość bufora to prawie półtorej godziny. Możemy więc być spokojni, jeśli przerwiemy oglądanie nawet na dłuższą chwilę, że nic nie stracimy z audycji po powrocie przed telewizor. Dla programów, których nagrywanie chcemy zaplanować Humaxa 8100 wyposażono w funkcję rezerwacji, dostępną z EPG lub z poziomu MENU. Jeśli rezerwacji dokonamy z EPG tuner sam wpisze datę, czas rozpoczęcia i zakończenia nagrywania. Nam pozostaje jedynie określić cykliczność zdarzenia. Gdy korzystamy z funkcji rezerwacji w MENU Nagrany Plan podajemy numer kanału, określamy datę, czas rozpoczęcia i zakończenia nagrywania oraz cykl ewentualnych powtórzeń. Jeśli obawiamy się, że ktoś skasuje nasze rezerwacje możemy zabezpieczyć je hasłem.

Odbiornik umożliwia zapisanie do 20 zdarzeń nawet z rocznym wyprzedzeniem. Audycje nagrywane przechowywane są na twardym dysku do chwili jego formatowania lub do czasu wykasowania. Lista zapisanych plików znajduje się w MENU Nagrany Program, gdzie pod kolejnymi numerami umieszczone są nazwy audycji, program z którego zostały nagrane, data nagrania i czas ich trwania. Poszczególne pliki można zabezpieczać hasłem, tak aby nie zostały skasowane oraz przed dostępem do nich osób niepowołanych. Niestety nie można ich ze sobą łączyć. Jeśli nagrywamy audycje z kanałów zakodowanych, potrzebna jest do ich rozkodowania aktywna karta. Wszystkie pliki zapisywane są bowiem w formacie odkodowanym, tak aby do ich odtworzenia już nie była potrzebna karta (inaczej niż w PVR8000)

Jakość nagrania jest identyczna jak program źródłowy. Podczas odtwarzania nagranych plików użytkownik ma do dyspozycji funkcje przyspieszonego podglądu do przodu i tyłu, zatrzymania obrazu, przeskakiwania o pół minuty w przód i tył oraz uruchomienia odtwarzania w dowolnym innym miejscu. W CI-8100PVR nie ma możliwości nagrywania programów radiowych, a nagrane audycje telewizyjne można kopiować na inne nośniki tylko podczas odtwarzania i przy pomocy złącz TV i VCR (sygnał analogowy).

POZOSTAŁE FUNKCJE ODBIORNIKA

Humax CI-8100PVR posiada funkcje dekodowania formatu Dolby Digital, przełączania podnośnych fonii oraz obsługi napisów ekranowych zgodnych z technologią DVB. Niestety nie obsługuje napisów na programach Cyfry+. Elektroniczny przewodnik po audycjach uruchamiany przyciskiem GUIDE pokazuje tytuły audycji pięciu sąsiednich kanałów, a także ich szczegółowe opisy. W przypadku platformy Cyfra+ EPG informuje tylko o bieżącej i następnej audycji, a szczegółowe opisy niestety nie są dokończone i brakuje w nich polskiej czcionki. Inaczej gdy przeglądamy EPG dla Polsatu Cyfrowego. Odbiornik pokazuje cały opis, w którym są wszystkie polskie znaki. Nowością wprowadzoną w tym modelu Humaxa jest funkcja Szukaj sortująca audycje z przewodnika kategoriami (film, sport, muzyka, sztuka...) oraz pomagająca zlokalizować audycję po nazwie. Aktualizację oprogramowania tunera można przeprowadzić bezpośrednio z satelity (funkcja OTA), oraz przy pomocy komputera. Listę satelitów i parametrów transponderów, które nadają takie oprogramowanie, znajdziemy w instrukcji obsługi. Jeśli zdecydujemy się na wgranie nowej wersji z komputera musimy wcześniej ze strony producenta pobrać program ładujący o nazwie Formula For NEO. Dla znudzonych oglądaniem programów satelitarnych producent przygotował zestaw gier, które także można aktualizować z satelity funkcją OTA.

OCENA HUMAXA CI-8100PVR

Odbiornik możliwościami i funkcjami bardziej przypomina Echostara DVR-5000 niż Humaxa PVR 8000. Już sam fakt, że do odtworzenia nagranych audycji nie potrzebuje karty kodowej stawia go w jaśniejszym świetle niż droższego PVR8000.

Szkoda tylko, że nagrane filmy nie można z cyfrową jakością przenieść do komputera (brak szybkiego portu, chociażby USB). Niestety aktualna wersja oprogramowania odbiornika niezbyt dobrze radzi sobie z szukaniem wszystkich kanałów. Nie mówimy tu o transmisjach nadawanych z bardzo niską prędkością (poniżej 2Ms/sek.), bo z tym akurat nie jest tak źle, ale o typowych kanałach, programowanych na innych tunerach bez jakichkolwiek problemów.

Między innymi nie można (nawet podając PIDy) zaprogramować niektórych stacji z pakietu Premiere (Astra 19E). Czas automatycznego szukania mieści się w normach przyzwoitości, chociaż na zaprogramowanie Astry 2 z pozycji 28E, przy załączonej filtracji programów kodowanych, trzeba poczekać ponad 20 minut.

Szkoda też, że przy edycji listy kanałów producent zrezygnował z bardzo przydatnej formy grupowania programów pakietami. Dobrze natomiast, że wprowadził sortowanie według systemów kodowania. To co cieszy w nowym Humaxie, to bardzo klarowny obraz, nienaganna fonia i sprawnie działające funkcje buforowania i nagrywania na twardy dysk.

Całkiem nieźle wypadła w testach współpraca odbiornika z różnymi modułami dostepu (także uniwersalnymi typu ICECrypt czy Magic CAM). Tylko w przypadku modułu Viaccess RED i oryginalnej karty Sex View można było zaobserwować cyklicznie powtarzające się chwilowe zaniki odbioru.

Całośc testu Humaxa CI-8100PVR tylko w drukowanej wersji magazynu SAT Kurier 5/2003 strony 7-9.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...