reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Platforma Hybrydowa TVP nagrodzona

dodano: 2014-04-09 08:13 | aktualizacja: 2014-04-09 14:25
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Telewizja Polska otrzymała Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) za jeden ze swoich najnowszych i najbardziej innowacyjnych projektów - Platformę Hybrydową TVP. W środę, 9 kwietnia 2014 roku, podczas uroczystego rozpoczęcia międzynarodowej konferencji „Przyszłość rynku medialnego w Polsce”, Złoty Medal MTP odbierze Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Konferencja, odbywająca się w ramach Poznań Media Expo 2014, jest współorganizowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Patronem medialnym spotkania ekspertów krajowych i zagranicznych jest TVP.

W uzasadnieniu decyzji o uhonorowaniu TVP Złotym Medalem wskazano m.in., że TVP była pierwszym nadawcą w Polsce, który uruchomił w 2012 roku wielostronną Platformę Hybrydową, wykorzystującą technologię HbbTV.

Telewizja hybrydowa (HbbTV) to połączenie cyfrowej telewizji linearnej z Internetem, rozszerzające możliwości dotychczasowej telewizji o dodatkowe treści sieciowe. Umożliwia, w trakcie oglądania programu, równoczesne korzystanie z treści internetowych związanych z programem i to bez przerywania oglądanej audycji. Jest to ważny krok w kierunku telewizji interaktywnej, zapewniającej w przyszłości ingerencję widza w to, co dzieje się na ekranie. Telewizja hybrydowa stanowi zupełnie nowy rodzaj usługi dodatkowej dostępnej w ramach telewizji cyfrowej. Nie ogranicza się ona jedynie do telewizji naziemnej; może być udostępniania w sieciach kablowych oraz za pośrednictwem satelity. Jej istotę stanowi to, że poszczególne serwisy tematyczne są kontekstowo dedykowane do konkretnych audycji czy całych kanałów. Umożliwia to kreowanie treści powiązanych z tymi audycjami.

Aby odbierać Platformę Hybrydową TVP należy posiadać odbiornik z funkcją HbbTV (telewizor lub zewnętrzny odbiornik) podłączony do internetu. Widz samodzielnie decyduje o uruchomieniu serwisu poprzez włączenie czerwonego przycisku na pilocie odbiornika (telewizora lub dekodera). Włączenie przez widza serwisu HbbTV nie wiąże się z zaprzestaniem odbioru danej audycji, której wyświetlanie jest kontynuowane w tle.

Telewizja Polska jako pierwsza i jedyna w naszym kraju uruchomiła usługi HbbTV przy okazji UEFA Euro 2012. Dzięki tej usłudze widzowie uzyskali dostęp do dodatkowych danych: rozbudowanych statystyk piłkarskich, informacji o zawodnikach, ankiet, itp. Kolejne serwisy hybrydowe zostały uruchomione dla potrzeb obsługi transmisji z Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz porannego programu TVP2 „Pytanie na Śniadanie”. W coraz bogatszej ofercie usług HbbTV dostarczanych przez TVP uruchomiono specjalny hub informacyjny, z poziomu którego jest możliwy dostęp do serwisów tematycznych takich jak: sport, pogoda, informacje, teatr telewizji, serwisy poświęcone audycjom i wydarzeniom telewizyjnym.

W ramach Platformy Hybrydowej TVP możliwe jest również uruchamianie kanałów wirtualnych dedykowanych określonym przedsięwzięciom, regionom turystycznym itp. Przykładem jest uruchomiony w sierpniu 2013 roku okazjonalnie kanał wirtualny TVP Żagle, poświęcony finałowi regat wielkich żaglowców „The Tall Ships Races Szczecin 2013” (więcej tutaj i tutaj). Liczba użytkowników Platformy Hybrydowej TVP dynamicznie rośnie i wynosi już 320 tys. Miesięcznie odnotowywane jest ponad 7 mln odsłon serwisów Platformy Hybrydowej TVP. W roku 2014 planowane jest uruchomienie kolejnych serwisów tematycznych, biblioteki materiałów na żądanie (VOD) oraz elektronicznego programu telewizyjnego (EPG) z sugestią.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wystawy w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...