reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kanały do odstrzału

dodano: 2008-11-20 12:44 | aktualizacja: 2008-11-20 22:01
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

Kryzys finansowy i spowolnienie na rynku płatnej telewizji w 2009 roku spowodują, że będzie przybywać coraz mniej stacji, zapowiedziane polskie i zagraniczne kanały mogą wcale nie wystartować, a niektórzy nadawcy mogą pożegnać się z rynkiem. Prezentujemy listę zagrożonych stacji.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Puls

Telewizja Puls, po wycofaniu się z niej News Corporation, posiada środki na nadawanie jedynie przez kilka miesięcy. To może być za krótki czas na sfinalizowanie ewentualnej transakcji z RTL Group, Agorą SA, czy Axel Springer. Jeśli Puls nie znajdzie inwestora, może dojść do zamknięcia stacji. Jej wartością są analogowe częstotliwości naziemne i gwarancja częstotliwości w ramach przyszłego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej.

SportKlub i SportKlub+

Kanały SportKlub i SportKlub+ były wielką niespodzianką na polskim rynku w 2006 roku. Teraz mogą się z nim pożegnać, ponieważ straciły prawa do transmisji najbardziej prestiżowych rozgrywek w ich ofercie – Bundesligi. Od sezonu 2009/2010 to Eurosport 2 będzie transmitował mecze piłkarskie z Niemiec, miejmy nadzieję, że z dużo lepszą jakością niż SportKlub. Jedyna szansa dla SportKlubów to pozyskanie innych, atrakcyjniejszych praw, co nie będzie łatwe przy zasobnych portfelach konkurentów. Właściciel dwóch kanałów sportowych usiłuje znaleźć inną niszę, by utrzymać się w Polsce – ma nią być Fishing and Hunting Channel dla amatorów wędkarstwa i łowiectwa.

Kanały ITI

Grupa ITI zamierza w najbliższym czasie bacznie przyjrzeć się swoim kanałom. Jeden z nich – TVN Gra już zakończył nadawanie z powodu wyników finansowych , które były poniżej oczekiwań koncernu. Kolejny – TVN Med zostanie przeniesiony z satelity do Internetu w najbliższym czasie. To może ednak nie być koniec zmian w portfolio. Kilka miesięcy temu miesięcznik „Press” podał, że TVN rozważa wycofanie się z kanału Discovery Historia z powodu niskiego kursu dolara. Amerykańska waluta w ostatnim czasie rośnie w siłę, więc cięcia mogą objąć inne projekty – np. TVN Meteo, czy nSport w razie niepowodzenia w przetargu na prawa do Ligi Mistrzów na kolejne sezony.

TV Biznes i Polsat 2

Także główny rywal ITI – Polsat może wycofać z rynku swoje niektóre kanały. Najbardziej prawdopodobne wydaje się zniknięcie TV Biznes, w której po powstaniu Polsat News została garstka zespołu redakcyjnego. Nieoficjalnie mówi się też o Polsacie 2, który mógłby zostać zamieniony na kanał Polsat International adresowany wyłącznie do Polonii i dostępny poza granicami kraju. Ewentualnie zniknięcie tych kanałów, utworzy miejsce dla nowych projektów w sieciach kablowych i na satelicie – Polsat Play, Polsat Cafe, kanału młodzieżowo-muzycznego i dziecięcego.

Podsumowanie

Wiele projektów będzie musiało poczekać na lepsze czasy na rynku – być może nie będą miały okazji do konsumowania „kawałku polskiego tortu” już nigdy. Są to zapowiadane m.in. FX, Zone Horror, TVP Parlament i TV Dom.  Niewiadomą też jest przyszłość kanałów, które niedawno pojawiły się na rynku, takich jak Patio TV. Pamiętajmy, że bez obecności w dużej grupie telewizyjnej znacznie trudniej jest się utrzymać. Przykład paru nadawców międzynarodowych, takich jak Viasat, czy History Channel pokazuje jednak, że przy niskich kosztach, np. dzięki emisji na kilku rynkach jednocześnie, nawet przy niszowym zasięgu, nadawanie może być opłacalne.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...