reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Duży magazyn energii w woj. pomorskim

dodano: 2024-06-05 11:34 | aktualizacja: 2024-06-05 14:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: PGE

PGE prowadzimy w zielonej zmianie 360px Grupa PGE zapowiada budowę jednego z największych magazynów energii w Europie, który powstanie w Polsce. Grupa PGE przygotowuje się do uruchomienia postępowania zakupowego na zaprojektowanie i budowę, w formule pod klucz, magazynu energii elektrycznej, o mocy do 263 MW oraz pojemności minimalnej 900 MWh

PGE
ESP Żarnowiec elektrownia PGE 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Gdzie powstanie jeden z największych magazynów energii w Polsce?

Projekt zlokalizowany będzie w sąsiedztwie należącej do Grupy PGE Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec.

Dokładnie chodzi o lokalizację: Kartoszyno, gmina Krokowa, powiat pucki, woj. pomorskie

Co ciekawe o tym projekcie pisano już 2022 roku. Dopiero teraz jest szansa na jego powstanie.

Do tego PGE w tym roku zapowiadała budowę jednego z największych magazynów energii w Europie. Miał to być magazyn Gryfino o mocy 400 MW, który ma dostarczyć energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Instalacja powstanie we wsi Nowe Czarnowo w gminie Gryfino w woj. zachodniopomorskim, a zakończenie inwestycji zaplanowano na 2029 rok.

Co ciekawe projekt baterii z ESP Żarnowiec czy w Gryfinie nie przebiją mocą Giga Storage - 600 MW na terenie przemysłowym we wschodniej Belgii

Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej powiedział:

- Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwórczym pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii. Dlatego przyspieszamy nasze inwestycje w tym obszarze.

- Bateryjne magazyny energii, jak ten planowany przy ESP Żarnowiec, zwiększą potencjał magazynowania energii, co wpłynie na poprawę stabilności KSE w warunkach transformacji energetycznej oraz zapewni źródło stabilnych przychodów dla PGE.

Postępowanie zakupowe prowadzone będzie w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych. Planowany termin formalnego wszczęcia postępowania przetargowego to przełom czerwca i lipca 2024 roku, ale już teraz PGE publikuje planowane warunki udziału w postępowaniu, jakie muszą spełniać wykonawcy, aby wziąć udział w przetargu.

Projekt magazynu energii w Żarnowcu ubiega się o uzyskanie dofinasowania ze środków KPO

To oznacza, że dotrzymanie terminów będzie miało kluczowe znaczenie.

Budowa magazynu energii wraz z infrastrukturą towarzyszącą obejmuje: zaprojektowanie, wykonanie robót budowlanych, dostawę, montaż, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji:
  • elektrochemicznego Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej (BMEE) w technologii litowo-jonowej, o mocy z zakresu 257,0-263,2 MW oraz pojemności minimalnej 900 MWh wraz z układem baterii, przekształtników dwukierunkowych DC/AC, systemem zarządzania bateriami (BMS), systemem zarządzanie energią (EMS) oraz układami pomocniczymi;
  • przyłącza kablowego 400 kV od stacji elektroenergetycznej BMEE do pola nr 1 w rozdzielni 400 kV Stacji Elektroenergetycznej 400/110 kV Żarnowiec wraz z dwiema liniami światłowodowymi 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...