reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

ST3 Offshore w Szczecinie sprzedana firmie Vestas

dodano: 2023-03-21 21:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: Vestas/ST3 Offshore

ST3 offshore fabryka st3 offshore 360px Fabryka ST3 Offshore w Szczecinie sprzedana. Kupił ją w 6. przetargu największy na świecie producent turbin wiatrowych - duńska firma Vestas. Cena zakupu to 37,3 mln euro. Szczecin prawdopodobnie zostanie liderem branży offshorowej w Polsce - planowane są 4 fabryki tej branży nad Odrą.

ST3 Offshore
St3 Offshore fabryka w Szczecinie 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Duński producent turbin wiatrowych Vestas nabył ST3 Offshore w 6. rundzie przetargu, odkąd szczeciński producent stalowych fundamentów morskich ogłosił upadłość. Szósta runda przetargu byłaby najprawdopodobniej ostatnią, w której oferowano ST3 jako całość. Gdyby nie było ofert, do właściwego sądu zwrócono by się o zgodę na sprzedaż poszczególnych składników przedsiębiorstwa w celu pozyskania środków na pokrycie zobowiązań wobec wierzycieli.

Fabryka fundamentów ST3 Offshore znajduje się w Szczecinie.

Zaoferowana przez Vestas i zaakceptowana cena 175,5 mln zł (37,3 mln euro) jest wyższa od ceny wywoławczej wynoszącej 164,3 mln zł (około 34,4 mln euro).

Syndyk masy upadłościowej po raz pierwszy wystawił ST3 Offshore na sprzedaż w 2.połowie lutego 2021 roku z ceną wywoławczą 234,68  mln zł (wówczas około 52 mln euro - obecnie około 49 mln euro).

ST3 Offshore ogłosił upadłość na początku 2020 roku, po wyczerpaniu zarówno wsparcia finansowego, jak i portfela zamówień.
Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum oficjalnie ogłosił upadłość spółki 31 marca 2020 roku.

Według prezentacji niewypłacalnej firmy jest to idealna lokalizacja dla morskich projektów farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyku, ponieważ znajduje się w niewielkiej odległości transportowej od tych rynków.

Funkcjonujący od lipca 2015 zakład został zaprojektowany do seryjnej produkcji fundamentów płaszczowych i elementów przejściowych dla morskich turbin wiatrowych i podstacji, z naciskiem na fundamenty dla głębokości wody do 60 m.

Firma powstała w 2012 roku jako Bilfinger Mars Offshore, będąca wspólnym przedsięwzięciem Bilfinger i MARS Investment Fund. W tym samym roku wspólnicy rozpoczęli budowę nowego zakładu produkcyjnego na wyspie Stoczni Gryfia na Odrze w Szczecinie.

W 2015 roku, w tym samym roku, w którym obiekt został oddany do użytku, Bilfinger Mars Offshore otrzymał kontrakt na  morską farmę wiatrową Race Bank  z Ørsted (wówczas DONG Energy), w ramach którego dostarczył 91 fundamentów pod projekt farmy wiatrowej 580 MW w Wielkiej Brytanii.

W 2016 roku ST3 Holding, spółka należąca do monachijskiej grupy VTC, odkupiła udziały w spółce od Bilfingera , nabywając 20 proc. udziałów, przy czym pozostałe 80 proc. nadal należy do polskiego państwowego funduszu inwestycyjnego Mars.

Mniej więcej w czasie, gdy firma przekształciła się w ST3 Offshore, producent fundamentów zdobył kolejny kontrakt z firmą Ørsted, tym razem na produkcję i dostawę 20 fundamentów z płaszczem ssącym dla morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 2 na niemieckiej części Morza Północnego.

Szczecińska firma zajmuje powierzchnię 220 tys. m. kw. i obejmuje halę produkcyjną o powierzchni 100 tys. m kw. oraz nadrzeczne nabrzeże do załadunku komponentów.

Zyska cały Szczecin
Inwestycje w branżę offshore oznaczają dla Szczecina wielki skok jakościowy.
Vestas w październiku 2022 r. zapowiedział budowę drugiej fabryki. Ma to być wielka fabryka montująca gondole i piasty do największych turbin wiatrowych. Nowa fabryka na Skolwinie (dzielnica Szczecina) ma zacząć działać za niespełna 2 lata i zatrudniać około 700 osób. Swoje inwestycje w Szczecinie zapowiedziały także dwie inne firmy. Szacuje się, że w sumie zatrudnienie wzrośnie o około 3 tys. pracowników. 

Zachodniopomorskie jest rekordzistą pod względem produkcji zielonej energii.
Już ponad 80 proc. zużywanego prądu w woj. zachodniopomorskim jest wytwarzane z farm wiatrowych, paneli fotowoltaicznych lub ze spalania biomasy.

Źródło: st3-offshore.com  tokfm.pl  balticwind.eu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...