reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Słowacja: koniec publicznej RTVS - będzie STVR

dodano: 2024-06-20 23:52 | aktualizacja: 2024-06-21 13:38
autor: Jan Borejko | źródło: RTVS

Koniec RTVS słowacja 360px Słowacki parlament zatwierdził likwidację istniejącego nadawcy publicznego RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) oraz zatwierdzenie ustawy o nowych mediach publicznych STVR (Slovenská televízia a rozhlas).

RTVS
RTVS słowacja publiczna telewizja 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Koniec słowackiej publicznej telewizji i radia - RTVS

Nowa ustawa o STVR została zatwierdzona przez członków Rady Narodowej (NR) Republiki Słowackiej. Za ustawą głosowało 78 posłów, żaden z legislatorów nie głosował przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Posłowie opozycji z PS, KDH, SaS i ruchu Słowacji opuścili parlament w proteście przeciwko ustawie STVR, w związku z czym nie byli obecni na głosowaniu. Posłowie koalicji oklaskiwali ich. Ustawa z warsztatu Ministerstwa Kultury była omawiana w ograniczonym trybie, posłowie mieli na debatę zaledwie 12 godzin.

KDH wzywa prezydenta do zawetowania ustawy
Rząd Słowacji podjął decyzję o likwidacji RTVS siłą i bez profesjonalnych wyjaśnień.

STVR będzie działać co najmniej przez pierwsze 3 miesiące bez dyrektora generalnego i bez tworzącego się zarządu nowej instytucji publicznej. W międzyczasie funkcjonowanie mediów będzie nadzorował urzędnik ustawowy wybrany przez Prezydenta Narodowej Republiki Ludowej, w tym przypadku jego zastępca, czyli Peter Žiga, wicemarszałek parlamentu z ramienia Hlas-SD.

Wraz z RTVS jej obecny szef, Ľuboš Machaj, zostanie dyrektorem generalnym instytucji publicznej. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Wokół powstającego medium wciąż pozostaje wiele znaków zapytania. Na przykład nadal nie jest jasne, jakie obciążenie finansowe będzie to wiązać. 

RTVS szanuje zatwierdzenie prawa

- RTVS szanuje zatwierdzenie przez słowacki parlament ustawy o słowackiej telewizji i radiu. Jednocześnie zwraca jednak uwagę na zagrożenia związane ze stosowaniem prawa w jego obecnym kształcie. RTVS w dalszym ciągu uchodzi za instytucję szanowaną, spełniającą parametry publicznej, niezależnej instytucji mediów informacyjnych oraz instytucji kulturalno-oświatowej– stwierdził RTVS w swojej opinii.

- Prawo w niewystarczającym stopniu reguluje okres przejściowy, w którym instytucja będzie pozbawiona dyrektora generalnego i organu nadzorczego Rady STVR, pod przewodnictwem organu statutowego, którego uprawnienia zostaną znacznie ograniczone. Należy podkreślić, że ustawa nie uwzględnia systemowego rozwiązania procesów związanych z przejściem do nowej instytucji w obszarze administracji, zarządzania gospodarczo-finansowego, zmiany tożsamości wizualnej i dźwiękowej instytucji oraz obsługi programów telewizyjnych i radiowych – czytamy na stronie RTVS. 

- Brak określenia dokładnych procesów w ramach zmiany RTVS na STVR w połączeniu z brakiem pełnoprawnego przywództwa może prowadzić do destabilizacji instytucji, zagrażając produkcji, spowalniając funkcjonowanie firmy w tym okresie. Kompetencje i zadania nowo powołanej Komisji Etyki są niejasne, co rodzi obawy co do możliwości interwencji tego organu doradczego Rady STVR w kwestie radiofonii, dramaturgii, a zwłaszcza niezależności mediów publicznych. Zatwierdzona forma nowej ustawy ma m.in szereg niedociągnięć, które w nadchodzących miesiącach mogą mieć negatywny wpływ na świadczenie usług obywatelom przez media publiczne  – opisuje RTVS.

- To czarny dzień dla niezależnej przestrzeni publicznej na Słowacji. To czarny dzień dla przestrzeni medialnej na Słowacji. To czarny dzień dla społeczeństwa obywatelskiego na Słowacji. To smutne, że 35 lat po listopadzie 89 roku okazuje się, że politycy i oligarchowie trzymają to państwo w swoich rękach i to oni decydują o przyszłości Słowacji 

– powiedział dyrektor generalny RTVS Ľuboš Machaj.


Źródło: parabola.cz  rtvs.sk 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...