reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

SAT Kurier 3/2024

dodano: 2024-03-28 20:19
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.plProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przestawiamy numer SAT Kuriera 3/2024, w którym podsumowujemy marzec na portalu satkurier.pl.
 
SAT Kurier 3/2024

WIOSENNE PORZĄDKI

Wiosna to czas porządków także na portalu satkurier.pl. Poza drobnymi zmianami w nazwach poszczególnych kategorii, dodaliśmy też kilkanaście nowości:

IPTV w Polsce

Platformy streamingowe

Operatorzy telekomunikacyjni w Polsce

Rozpiski sportowe

Sport w polskiej TV

Futbol w TV

Jak odbierać kanały?

Odbiorniki Linux

Wykazy kanałów

Zmiany na orbicie

Kącik kulinarny

Ponadto: blok Popularne/Nowe wydłużyliśmy do 17 pozycji, dzięki czemu Czytelnikom nie uciekną żadne nowe artykuły; blok Media podnieśliśmy wyżej, nad pasek Hollex; usunęliśmy osobny blok Blogi; pod okładką zamiast bloku wideo zamieściliśmy blok Wykazy kanałów, a pod nim blok Nasze wideo.

Porządkujemy również nasze domeny i serwisy. Od marca wszystkie nasze podróżnicze artykuły można znaleźć pod adresem podroze.satkurier.pl. Natomiast dotychczasowa domena podrozezantena.pl z czasem zostanie wygaszona (aktualnie przekierowuje na nowy adres). Zmiana ta podyktowana jest chęcią wzmocnienia naszej głównej marki i jednocześnie chęcią uproszczenia adresu strony.

Podobnie, wygaszone zostaną domeny digi-tv.pl, solarkurier.pl i bochniaisol.pl, a artykuły z tych serwisów będzie można przeglądać wyłącznie z poziomu satkurier.pl (przykładowo dział Nauka zdrowie został wzbogacony o kategorię Kącik kulinarny znaną z bochniaisol.pl).


NOWE PRODUKTY

Polsat Box 4K z nową wersją software'u

W marcu wydana została aktualizacja oprogramowania do dekoderów Polsat Box 4K. Nowa wersja software'u oznaczona jest jako 1.11.14. Zawarte w niej są tylko poprawki błędów i drobne korekty związane z niedawno wprowadzoną funkcją nagrywania na dysk, a także ulepszenia aplikacji Polsat Box Go, tak aby działała ona szybciej i stabilniej.

Żyroskopowy pilot Ferguson RCU SR420

Niebawem do oferty Fergusona trafi nowy pilot typu air mouse, oznaczony jako RCU SR420. Jest to następca modelu RCU SR410, z odświeżoną elektroniką, wyglądem i poszerzoną kompatybilnością z różnymi urządzeniami i systemami operacyjnymi.


TYLKO U NAS

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 8°W?

Nasz cykl „Jak odbierać kanały?” obejmuje już kilkadziesiąt artykułów, więc postanowiliśmy utworzyć dla niego osobną kategorię na portalu. Wkrótce - aby jeszcze bardziej ułatwić znalezienie pożądanego artykułu - dodamy specjalny indeks i linkami, uporządkowany według pozycji orbitalnych. Marcową nowością jest tekst dotyczący pozycji orbitalnej 8°W, gdzie stacjonuje satelita Eutelsat 8 West B dla obsługi klientów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
 
Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 8°W?


RAPORT

26,4 mln abonentów CANAL+

Na koniec minionego roku całkowita liczba abonentów Grupy CANAL+ wyniosła 26,359 mln w porównaniu z 25,494 mln na koniec 2022 roku, co oznacza wzrost o 865 tys. Patrząc na ekspansję, rozwój i ostatnie zakupy Grupy w 2023 roku, można odnieść wrażenie, że francuski gigant medialny ma się dobrze.
 
26,4 mln abonentów CANAL+

Europa Zachodnia będzie tracić abonentów pay-tv

Dobrze, że CANAL+ nie polega wyłącznie na satelicie jako sposobnie zapewniania kanałów telewizyjnych, a inwestuje także w streaming, bo ostatnie prognozy dla pay-tv nie napawają optymizmem. Według analityków Digital TV Research, w latach 2023-2029 liczba abonentów płatnej telewizji w Europie Zachodniej spadnie o 8,6 mln (8 proc.), do poziomu 93 mln, a najwięcej straci telewizja satelitarna - 6,4 mln abonentów.
 
Europa Zachodnia będzie tracić abonentów pay-tv

Streaming w abonamencie TV popularny wśród widzów 55+

Z kolei jak dostrzegł Wavemaker, coraz większy odsetek klientów SVOD to osoby korzystające z platform streamingowych w ramach abonamentu, np. kablówki lub platformy satelitarnej. Dotyczy to co trzeciej subskrypcji w Polsce, a model ten cieszy się największą popularnością wśród osób w wieku 55+.

Netflix, Prime Video i Disney+ liderami SVOD w Europie

Inne badanie pokazuje, że za 85 proc. czasu oglądania filmów i seriali na platformach SVOD w Europie odpowiadają tylko 3 platformy streamingowe: Netflix, Prime Video i Disney+.


KOMENTARZ

Kibice żużla zapłacą więcej

CANAL+ Sport 5 nie będzie już domem PGE Ekstraligi. Od sezonu 2024 niedzielne transmisje najlepszej żużlowej ligi świata będą pokazywane w CANAL+ Sport - kanale premium, o mniejszym zasięgu i zazwyczaj dostępnym za wyższą opłatą niż CANAL+ Sport 5 (piątkowe spotkania nadal w Eleven Sports). Co na to kibice?


WYKAZY

Po wprowadzeniu w lutym nowości, jakimi są wykaz kanałów na satelitach Hot Bird 13°E oraz wykaz kanałów na satelitach Astra 19,2°E, prezentujemy kolejne nowości - wykazy kanałów niekodowanych (FTA):

Wykaz kanałów FTA na satelitach Hot Bird 13°E

Wykaz kanałów FTA na satelitach Astra 19,2°E

W porównaniu z głównymi wykazami z Hot Birda i Astry, są one dodatkowo wzbogacone o wersje językowe ścieżek audio dostępnych przy poszczególnych kanałach telewizyjnych, natomiast w ogóle nie zawierają stacji radiowych i serwisów z danymi. Stacje radiowe FTA można znaleźć wpisując w okienku „Szukaj” głównych wykazów: radio FTA.

Wszystkie nasze wykazy są regularnie aktualizowane, a dzięki opcjom sortowania i wyszukiwania/filtrowania z łatwością można tam znaleźć parametry odbioru konkretnych kanałów. Tabele są tworzone automatycznie w oparciu o BlindScan, przez co zawarte w nich dane są możliwie najbardziej dokładne.

Poszczególne wykazy i listy kanałów można znaleźć rozwijając na stronie głównej satkurier.pl menu Wykazy albo klikając w odpowiednie kafelki znajdujące się po prawej stronie portalu, albo wchodząc w kategorię Wykazy.

Zmiany na orbicie: satelity Hot Bird 13°E - marzec 2024

W marcu zapoczątkowaliśmy nowy cykl pt. „Zmiany na orbicie: satelity Hot Bird 13°E”, który swoją nazwą nawiązuje do „Zmian na orbicie” prowadzonych w latach 2005-2010 przez Mr. Orbitę, dawnego redaktora SAT Kuriera i byłego administratora forum.satkurier.pl oraz wielkiego pasjonata telewizji satelitarnej. Tamte „Zmiany na orbicie” obejmowały całą orbitę - nasz skromny cykl zawiera najważniejsze zmiany tylko na Hot Birdzie. Kto regularnie tam zaglądał, ten przykładowo wiedział, że kanał Polsat Sport HD można było odbierać z satelity za darmo - FTA (usterka w kodowaniu trwała od 1 do 26 marca). Podobne ciekawostki można znaleźć na forum.satkurier.pl w wątku Nowości na Hot Bird 13°E.


SPORT W TV

Duże zmiany w transmisjach na CANAL+ Sport 5

W marcu dużo działo się też w transmisjach i prawach sportowych, choć najważniejsze zmiany dopiero przed nami. CANAL+ zamierza przeprowadzić dla swoich kanałów sportowych „optymalizację czasu antenowego z uwagi na dużą liczbę wydarzeń na żywo”. I tak: mecze żużlowej PGE Ekstraligi będą transmitowane w CANAL+ Sport, a nie jak do tej pory w CANAL+ Sport 5, tenis WTA będzie pokazywany w CANAL+ Sport 2, a piłkarska PKO BP Ekstraklasa na CANAL+ Sport 3, lecz także w CANAL+ Sport 5.

CANAL+ przedłużył prawa do transmisji PGE Ekstraligi

Metalkas 2. Ekstraliga w CANAL+ do 2027 roku

CANAL+ poinformował o przedłużeniu praw do transmisji żużlowej PGE Ekstraligi i Metalkas 2. Ekstraligi. Na razie brak informacji o ewentualnym przedłużeniu sublicencji dla Eleven Sports od 2026 do 2028 roku.

CANAL+ przejmie prawa do transmisji Ligi Mistrzów UEFA

To niejedyne zakupy CANAL+ w tym miesiącu. CANAL+ pozyskał też wyłączne prawa do transmisji meczów Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Młodzieżowej UEFA i Superpucharu UEFA na trzy sezony: 2024/25, 2025/26 i 2026/27. To bardzo ważna informacja. Do końca bieżącego sezonu prawa są w posiadaniu Telewizji Polsat.

Marian Kmita o prawach do transmisji

Po tym, jak Telewizja Polsat straciła prawa do transmisji Ligi Mistrzów UEFA na rzecz CANAL+ oraz 1. Ligi i Pucharu Polski na rzecz TVP, według informacji sport.pl, Telewizja Polsat w najbliższym czasie powinna ogłosić pozyskanie praw do transmisji Ligi Europy UEFA i Ligi Konferencji UEFA, przejmując je po Viaplay.

Polsat z prawami do transmisji MMA UFC do końca 2027

Z ciekawostek: transmisje gal MMA pod szyldem UFC nadal będzie można oglądać na kanałach Polsat Sport. Telewizja Polsat przedłużyła o 4 lata - do końca 2027 roku, współpracę z organizacją UFC - amerykańskim promotorem mieszanych sztuk walki.

Kanały Polsat Sport zmienią nazwy

Natomiast z „grubych newsów”: Polsat Sport 1, Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3 będą nowymi nazwami kanałów Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News. KRRiT podjęła odpowiednie uchwały w sprawie rebrandingu 3 kanałów sportowych Telewizji Polsat. Termin tych zmian nie jest jeszcze znany.


CO WYDARZYŁO SIĘ W POLSCE?

TVMN debiutuje w telewizji naziemnej

MUX L7 z TV Republika w ofercie

Kanał Pogoda24.TV już nadaje

Junior Channel rozpoczął nadawanie

CTV9 ruszy z testami już 15 marca

CTV9 nadaje na MUX 8

ViDoc TV zamiast CTV9. Kiedy start?

Będzie ViDoc TV - jest zgoda KRRiT

TVP World wraca na antenę

TVP World znów nadaje

TVP World powrócił do TV naziemnej

W marcu, oprócz zapowiedzi zmiany nazwy kanałów Polsat Sport i informacji o przejęciu przez CANAL+ praw do transmisji Ligi Mistrzów UEFA, największą poczytnością na satkurier.pl cieszyły się artykuły związane z telewizją naziemną, w tym te o udostępnieniu kanału TVMN (Telewizja Media Narodowe), rozszerzeniu zasięgu TV Republika, a także uruchomieniu w TV naziemnej Pogoda24.TV i Junior Channel od MWE Networks oraz CTV9 (ViDoc TV) od Red Carpet TV czy przywróceniu emisji TVP World.

Telewizja Republika przerwała nadawanie

Popularny był również artykuł na temat przerwania przez TV Republikę nadawania w wyniku awarii zasilania. - Z tego, co wiemy, to jakaś koparka w nagłym remoncie przecięła kabel zasilający cały kwartał. Bardzo wiele domów w pobliżu też nie ma prądu - tłumaczył Tomasz Sakiewicz, prezes TV Republika.

Więcej kanałów TVP w CANAL+

CANAL+ Polska stanie się centrum odbiorczym dla całej Grupy

CANAL+ i Kino Polska ruszają z CANAL+ Advertising

Ogromne zainteresowanie wygenerował tekst o rozszerzeniu oferty platformy CANAL+ i usługi CANAL+ online o dodatkowe kanały Telewizji Polskiej. Dotyczy to 7 kanałach HD: TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2, Alfa TVP i TVP World, oraz 16 kanałach TVP3 w SD. Dobrze czytały się też artykuły o parku antenowym CANAL+ na dachu budynku CANAL+ przy al. gen. W. Sikorskiego 9 w Warszawie oraz o utworzeniu CANAL+ Advertising - biura reklamy łączącego ofertę kanałów telewizyjnych CANAL+ Polska i Grupy Kino Polska.

Platforma Max dostępna w Polsce od czerwca

Choć nieznane są jeszcze ceny platformy streamingowej Max w Polsce (która zastąpi HBO Max), to wiadomo, że nowa usługa zadebiutuje w czerwcu oraz będzie obejmować 3 główne pakiety oraz pakiet dodatkowy z telewizją na żywo.

TVN odświeża logo. Podobne do TVN z Chile?

Telewizja TVN zmieniła, a raczej odświeżyła logo, rezygnując z koloru żółtego. - To nie tylko zmiana wizualna, ale także symboliczny przekaz podkreślający, że stacja niezmiennie zaskakuje innowacyjnością - informował nadawca.

Dizi już nadaje w Polsce jako Novelas+1

Jak od marca zmienił się Novelas+?

Niemałe zamieszanie wywołała zmiana, a właściwie likwidacja kanału Dizi i przekształcenie go wersję +1 kanału Novelas+. Ramówka kanału Novelas+1 jest identyczna z ramówką stacji Novelas+ - z tym, że opóźniona o godzinę. Co więcej, nową ramówkę otrzymał sam Novelas+, co wiązało się z przerwaniem ciągłości emisji odcinków poszczególnych telenowel.

Polsat Box: Nawet 26 kanałów w otwartym oknie

Kanały Grupy Kino Polska w otwartym oknie Polsat Box i Netii

Netia: Nawet 16 kanałów TV w otwartym oknie

Wiosna to też tak zwane otwarte okna, czyli akcje promocyjne polegające na udostępnieniu bez dodatkowych opłat kanałów, które są w wyższych pakietach.

Alfa TVP i Eleven Sports 4 w ofercie IPTV Orange

Nowych kanałów doczekali się abonenci oferty IPTV Orange. Przykładowo, Eleven Sports 4 był jedynym kanałem z rodziny stacji sportowych Eleven Sports, który dotychczas był niedostępny w Orange IPTV.

10 lat kanału Stopklatka - rocznicowe logo

Golf Channel Polska zmieni nazwę na Golf Zone

Z okazji 10-lecia, obchodzonego 15 marca, kanał filmowy Stopklatka wprowadził rocznicowe logo. Osobno, sportowy Golf Channel Polska od MWE Networks chce zmienić nazwę na Golf Zone, by nie płacić za licencję dotyczącą używania marki należącej do NBCUniversal.


CO WYDARZYŁO SIĘ ZAGRANICĄ?

Prezentujemy przegląd marcowych zapowiedzi i zmian w telewizji satelitarnej i naziemnej, dotyczących zagranicznych kanałów telewizyjnych, opracowany przez Rafała Olchowika.

Nowa platforma na satelitach Hot Bird?

Pakiet Vivacom wraca na Hot Birda

Vivacom nie kończy testów i wraca na satelitę Eutelsat Hot Bird 13G (13°E) po kilkudniowej przerwie. Operator bułgarskiej platformy od 1 marca korzysta z 5 transponderów w górnym zakresie pasma 12,6 - 12,7 GHz, dystrybuując ofertę znaną z satelity Intelsat 38 (45°E).

Svoboda Satellite: 25 kanałów na Hot Birdzie?

5 marca Reporterzy bez Granic (RSF) oficjalnie uruchomili pakiet satelitarny Svoboda. Pionierska inicjatywa połączyła już 9 rosyjskojęzycznych kanałów telewizyjnych i radiowych na popularnym satelicie Eutelsat Hot Bird 13°E. W planach jest rozszerzenie oferty Svoboda Satellite do 25 kanałów telewizyjnych i radiowych na żywo. Ostatnio wszystkie transmisje TV przełączono do standardowej rozdzielczości SD.

BBC News Europe z nową dystrybucją z 13°E

GlobeCast zoptymalizuje swoją działalność nadawczą na europejskim systemie satelitarnym Eutelsat Hot Bird 13°E, rozpoczynając przygotowania do wyłączenia kanału BBC News w standardowej rozdzielczości (SD) z transpondera 12,597V. Ten przekaz został uruchomiony 22 lata temu, a następnie zastąpił emisję analogową (PAL) w 2006 roku. Wkrótce BBC News w MPEG-2/SD będzie można odbierać tylko z nowej częstotliwości 11,034V.

5 nowych usług dla dorosłych z 19,2°E

Multipleks niemieckiego operatora MB Satellite na satelicie Astra 1N (19,2°E) z częstotliwości 12,633H (DVB-S) wypełniły nowe kanały planszowe w FTA. Zajęte zostały sloty programowe po wyłączeniu DateLine, BunnyClub24, Clipmobile, Fotohandy i Maennersache TV.

ARD i ZDF nie są zainteresowani UHD

W Niemczech panuje stagnacja w rozwoju UHD, ale wyraźnie ożywienie tą technologią następuje we Francji i Hiszpanii. Główni nadawcy w tych krajach uruchomili France 2 UHD i La1 UHD w naziemnej telewizji cyfrowej. Niemieckie stacje publiczne ARD i ZDF są sceptykami wobec UHD, a niemiecki oddział QVC ostatnio wyłączył swój kanał QVC Zwei UHD na satelicie Astra 19,2°E.

Astra 19,2°E: Wiązki kierunkowe dopiero w 2026

Luksemburski operator satelitarny SES w swoim najnowszym raporcie o wynikach operacyjnych i finansowych za 2023 rok i planach na 2024 przedstawił prognozę przyszłych wystrzeleń satelitów. Jak wiadomo, operator odnowi swoją flotę satelitarną na kluczowej pozycji orbitalnej 19,2°E. Są nowe terminy startów satelitów Astra 1P i Astra 1Q. Ten drugi z wiązkami kierunkowymi miał polecieć w 2024.

Wkrótce darmowy kanał Great! Real

Great! Real już testuje (FTA)

Nowy, darmowy kanał Great! Real od nadawcy Narrative Entertainment już działa. Oficjalny start w platformie Sky UK nastąpił 20 marca, ale posiadacze indywidualnych zestawów odbiorczych w zasięgu wiązki brytyjskiej satelity Astra 2F (28,2°E) mogli już odbierać dużo wcześniej - od 7 marca.

28,2°E: Niekodowany Great! Romance w Europie

Niekodowany kanał filmowy Great! Romance pojawił się w szerokiej wiązce europejskiej z satelity Astra 2G (28,2°E). To duża niespodzianka, biorąc pod uwagę ostatnie wędrówki brytyjskich nadawców do zawężonej wiązki spot beam. Będzie to druga wersja Great! Romance - ramówka ta sama, ale z irlandzkimi reklamami.

FX 3 HD - nowy, niekodowany kanał rozrywkowy

Zapowiadany od tygodni perski kanał FX3 Family wystartował, ale pod nazwą Ashena TV 1. Widzów te częsty zmiany nie powinny już dziwić, nawet jak marka FX3 Family była wyraźnie promowana przez nadawcę na Instagramie.

Sporty TV w czeskiej telewizji DVB-T2

W czeskiej telewizji naziemnej uruchomiono Sporty TV. Nowy i bezpłatny kanał sportowy nadaje w standardzie DVB-T2 w ramach multipleksu 23 operatora CDG (Czech Digital Group), którego właścicielem jest České Radiokomunikace.

Warner TV z testem w DVB-T2

Czeska wersja Warner TV szykuje się do oficjalnego debiutu. Testy techniczne trwają od kilku tygodni w DVB-T2 Českých Radiokomunikací (Czeskiej Radiokomunikacji), a także na satelicie Eutelsat 9B (9°E) w formie dosyłu do operatorów w kraju. Rozpoczęcie regularnej emisji zaplanowano na 2 kwietnia 2024 roku. Stacja zaprezentuje widzom wybór produkcji Warner Bros. - seriale, filmy i dokumenty.

PODRÓŻE Z ANTENĄ

Jak już wspomnieliśmy, od marca wszystkie nasze podróżnicze artykuły można znaleźć pod adresem podroze.satkurier.pl. Natomiast dotychczasowa domena podrozezantena.pl z czasem zostanie wygaszona (aktualnie przekierowuje na nowy adres).

Dąb Bartek - świętokrzyski staruszek

Zapraszamy do poznania Bartka - najsłynniejszego dębu w Polsce. Dowiedz się, ile ma lat i gdzie rośnie. Tradycją stały się przyjazdy nowożeńców, którzy pod Bartkiem wznoszą toast za długie i szczęśliwe życie w związku małżeńskim.

W poszukiwaniu wiosny

Wiosna już w pełni, a marzec był najlepszym czasem na poszukiwanie pierwszych oznak wiosny. Przyroda zaczyna budzić się wtedy z zimowego snu: zakwitają pierwsze kwiaty, na drzewach i krzewach powstają zawiązki liści, ptaki świergolą radośnie, a w słoneczne dni swoje kryjówki opuszczają cytrynki.


Projekt i wykonanie okładki: Anita Kaźmierska.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Numery


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...