reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Strefa interesów” od Film4 w kinach

dodano: 2024-03-08 08:45
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gutek Film/satkurier.pl

Gutek Film Film4 „Strefa interesów” Od 8 marca widzowie będą mogli oglądać w kinach polsko-amerykańsko-brytyjski film „Strefa interesów”. Jest on opowieścią o Rudolfie Hössie, komendancie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wśród producentów filmu są Film4, Instytucja Filmowa Silesia Film i JW Films, a dystrybutorem jest Gutek Film.

Gutek Film Film4 „Strefa interesów”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od piątku, 8 marca br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polsko-amerykańsko-brytyjski film „Strefa interesów” („The Zone of Interest”), który jest opowieścią o Rudolfie Hössie, komendancie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Producentami filmu są Extreme Emotions, Film4 (Channel Four Television Corporation), Access Entertainment i House Productions, koproducentami są Instytucja Filmowa Silesia Film i JW Films, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i A24, a dystrybutorem jest Gutek Film. Występują Sandra Hüller i Christian Friedel. Film jest nominowany do „Oscarów” (więcej tutaj).

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (w tej roli Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

- „Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Hedwigi i Rudolfa, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia? - czytamy w opisie filmu.

Film Jonathana Glazera (reżyser i autor scenariusza), twórcy „Under the Skin” oraz teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą - po stronie polskiej - odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” została w całości zrealizowana w Polsce. Produkcja została nagrodzona „Grand Prix” na festiwalu filmowym w Cannes oraz nominowana do „Oscarów” w pięciu kategoriach („Najlepsza reżyseria”, „Najlepszy scenariusz adaptowany”, „Najlepszy dźwięk”, „Najlepszy film” i „Najlepszy film międzynarodowy”). Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do „Oscara” Łukasz Żal („Zimna wojna” i „Ida”) (więcej tutaj). Film oparty jest na książce Martina Amisa „Strefa interesów” („The Zone of Interest”), która w Polsce ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis, w przekładzie Katarzyny Karłowskiej (więcej tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „Strefa interesów”, foto: Gutek Film
Plakat promujący kinową emisję filmu „Strefa interesów”, foto: Gutek Film
Plakat promujący kinową emisję filmu „Strefa interesów”, foto: Gutek Film
Plakat promujący kinową emisję filmu „Strefa interesów”, foto: Gutek Film
Okładka książki „Strefa interesów” Martina Amisa w przekładzie Katarzyny Karłowskiej, foto: Dom Wydawniczy Rebis
Okładka książki „Strefa interesów” Martina Amisa w przekładzie Katarzyny Karłowskiej, foto: Dom Wydawniczy Rebis


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...