reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

SAT Kurier 2/2024

dodano: 2024-03-02 09:51 | aktualizacja: 2024-03-28 21:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.plProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypominamy, że od 2024 r. zmieniliśmy formułę SAT Kuriera - teraz wszystkie artykuły są publikowane wyłącznie na satkurier.pl. W numerze SAT Kuriera 2/2024 prezentujemy podsumowanie lutego.
 
SAT Kurier 2/2024


NOWE PRODUKTY

Netia Soundbox 4K - nowy dekoder Android TV
Netia wprowadziła do oferty dekoder Android TV - Netia Soundbox 4K. Jest to pierwsze androidowe urządzenie w Grupie Polsat Plus - w ofercie Polsat Box nie ma dekodera Android TV. Producentem Netia Soundbox 4K jest francuska firma Sagemcom. Dekoder został wyprodukowany we współpracy z Bang & Olufsen oraz Dolby. Jest dostępny dla abonentów Netii za dodatkową opłatą 30 zł miesięcznie (dzierżawa).
 
Netia Soundbox 4K
Netia Soundbox 4K

TYLKO U NAS

Przedstawiamy platformy: T-Home
W naszym satkurierowym cyklu „Przedstawiamy platformy” tym razem węgierska platforma T-Home. Oferta T-Home, kodowana w systemie Conax, jest dystrybuowana za pośrednictwem satelitów Amos 3/7 (4°W). Przy okazji polecamy artykuł „Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 4°W?”.
 
Antena satelitarna T-Home
Antena satelitarna T-Home

Polsat Box 4K z możliwością nagrywania na dysk
Nagrywanie na dysk w Polsat Box 4K - pytania i odpowiedzi
W najnowszej aktualizacji oprogramowania dla dekoderów Polsat Box 4K wprowadzono dużą nowość - możliwość nagrywania na dysk. Dotychczas nagrywanie za pomocą Polsat Box 4K było możliwe tylko w chmurze. Dowolny dysk 2,5" typu HDD lub SSD z interfejsem SATA należy umieścić w przeznaczonej do tego kieszeni. Od 4 marca w Polsat Box będzie można kupić dysk 1 TB w cenie 299 zł.
 
Dekoder Polsat Box 4K z wyjętą i otwartą kieszenią na dysk 2,5"
Dekoder Polsat Box 4K z wyjętą i otwartą kieszenią na dysk 2,5"

Tej książki nie przeczytasz jednym tchem
Recenzujemy książkę „Wróżka, biskup i kasety wideo. Telewizja Sky Orunia (1989-1996)” autorstwa Grzegorza Bryszewskiego, która opowiada historię gdańskiej, pirackiej telewizji Sky Orunia, a także przybliża realia życia w latach 90. ubiegłego wieku.

RAPORT

Jaka jest skala piracenia treści CANAL+, Polsat, TVN i TVP?
Z tego raportu Stowarzyszenia Sygnał można dowiedzieć się, jakie treści są częściej w Polsce piracone - materiały VOD czy transmisje sportowe na żywo, a także jaka jest skala piracenia treści największych firm medialnych w Polsce.

CANAL+ we Francji ma tyle samo subskrybentów co abonentów?
Francuski CANAL+ stawia na OTT, czyli na swoją platformę streamingową, co - jak wynika z danych Dataxis - zaowocowało praktycznie zrównaniem we Francji liczby bezpośrednich subskrybentów myCANAL z liczbą bezpośrednich abonentów platformy satelitarnej CANAL+. W raporcie zaprezentowano ciekawe wykresy i grafiki.

KOMENTARZ

Koniec boomu na amerykańskie seriale
Wydaje się, że dynamicznie rozwijający się rynek seriali w USA ma już za sobą swój szczyt. Ostatnie doniesienia i analizy tylko potwierdzają, że boom na amerykańskie seriale się skończył. Zmiany w USA zwykle za jakiś czas przekładają się na rynek europejski, ale zazwyczaj są to długie lata, więc na razie branża może spać spokojnie.

Google bawi się z AI i notuje spadki na giełdzie
Zabawa Google ze sztuczną inteligencją trwa w najlepsze, ale skutki są delikatnie mówiąc fatalne. Z jednej strony ten gigant internetowy notuje spadki na giełdzie, a z drugiej na rynku pojawia się dużo nowych wyszukiwarek opartych na generatywnej sztucznej inteligencji, które przewyższają swoimi możliwościami to, co tworzy Google. Podajemy ich listę.

WIDEO
 

W lutym na naszym kanale na YouTubie pojawił się nowy film: „TOP 5: Najlepsze konwertery LNB Unicable SCR”. Janusz Sulisz przedstawia subiektywny wybór 5 najlepszych konwerterów Unicable (SCR) dostępnych na polskim rynku. Zobacz, jak wyglądają, do czego służą poszczególne złącza i jak można stosować te jednokablowe LNB.

WYKAZY

Po wprowadzeniu w styczniu nowości, jakimi są listy kanałów Polsat Box i CANAL+, porównanie ofert kanałów tych platform oraz wykaz kanałów ze sportem na żywo, prezentujemy kolejne nowości:

Wykaz kanałów na satelitach Hot Bird 13°E

Wykaz kanałów na satelitach Astra 19,2°E

Są to wykazy kanałów telewizyjnych, stacji radiowych oraz serwisów z danymi dostępnych z satelitów Eutelsat Hot Bird 13F i 13G na pozycji orbitalnej 13°E oraz Astra 1KR, 1L, 1M i 1N na pozycji orbitalnej 19,2°E. Wykazy te są regularnie aktualizowane, a dzięki opcjom sortowania i wyszukiwania/filtrowania z łatwością można tu znaleźć parametry odbioru konkretnych kanałów. Tabela tworzona jest automatycznie w oparciu o BlindScan, przez co zawarte w niej dane są możliwie najbardziej dokładne. Jako pierwsi, ze znacznym wyprzedzeniem w stosunku do takich serwisów, jak KingOfSat, LyngSat i FlySat, uwzględniliśmy w naszych wykazach nowe transpondery Vivacom czy Kabelio na 13°E.

Nasze wykazy nie są opatrzone w zbędne wodotryski, za to są szybkie w działaniu, funkcjonalne, często aktualizowane i oparte na danych pobieranych bezpośrednio z satelity - nie są to dane dodawane ręcznie, przez co eliminowany jest czynnik ludzkiego błędu. Nie znajdziesz tu wiązek i map zasięgu satelitów, przepływności, rozdzielczości, numerów PID czy informacji o używanym systemie kodowania dla kanałów, ale znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje, by dany kanał wyszukać na swoim dekoderze. Oczywiście nie wykluczamy rozbudowy naszych wykazów o dodatkowe funkcje i dane w przyszłości.
 
Wizualizacja satelitów Eutelsat Hot Bird 13F i 13G, źródło: Toys Films/Eutelsat
Wizualizacja satelitów Eutelsat Hot Bird 13F i 13G, źródło: Toys Films/Eutelsat

Już wkrótce na satkurier.pl pojawią się osobne wykazy kanałów FTA z satelitów Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E, które dodatkowo będą wzbogacone o wersje językowe ścieżek audio dostępnych przy poszczególnych kanałach telewizyjnych i stacjach radiowych.

SPORT W TV

Futbol w TV
Nasz nowy codzienny cykl „Futbol w TV” to niejako powrót do korzeni. Przed laty na satkurier.pl można było znaleźć rozpiski transmisji piłkarskich na poszczególne dni (pierwsza pojawiła się bodajże w... kwietniu 2004 r., o ile nasze archiwum jest kompletne); swego czasu istniała nawet osobna aplikacja na smartfony. Dziś wracamy z „Futbolem w TV”, ale w zmienionej formule - nie zawiera on alternatywnych możliwości odbioru (te informacje, a także obsady komentatorskie, można u nas znaleźć w osobnych artykułach dla poszczególnych wydarzeń), a po prostu wykaz meczów, jakie danego dnia można obejrzeć w polskiej telewizji i ewentualnie w streamingu. To odmienna forma od tej znanej ze „Sportu w polskiej TV”, gdzie wykaz uporządkowany jest według nadawców i zawiera wszystkie wydarzenia sportowe z danego dnia, a nie tylko piłkę nożną. Jako ciekawostkę dodamy, że pierwszy „Sport w polskiej TV” ukazał się na naszym portalu w październiku 2011 r.

Kalendarz dla rozpisek sportowych - nowość na satkurier.pl
Kolejna nowość, z której jesteśmy szczególnie dumni, to chyba jedyny taki w internecie kalendarz, gdzie kibicie piłkarscy i ogólnie fani sportu z mogą z łatwością przejść do rozpisek sportowych i planów transmisji poszczególnych rozgrywek piłkarskich na wybrany dzień. Kalendarz można znaleźć w artykułach z kategorii „Sport w polskiej TV”, „Futbol w TV” i „Piłka nożna”.
 
Kalendarz kibica na satkurier.pl
Kalendarz kibica na satkurier.pl

Nie będzie TVP 4K na Euro 2024
Z innych ciekawostek sportowych z lutego: Telewizja Polska potwierdziła, że nie uruchomi kanału TVP 4K na piłkarskie Euro 2024 (14 czerwca - 14 lipca) - w materiałach Biura Reklamy TVP dotyczących zasad sprzedaży obowiązujących przy transmisjach Euro 2024, zabrakło TVP 4K. Decyzja ta jest logiczna, biorąc po uwagę, że transmisje meczów MŚ 2024 nie będą produkowane w rozdzielczości 4K. Inna sprawa, że Telewizja Polska ma już w swoim archiwum chyba na tyle treści w 4K - filmów i seriali, by zacząć myśleć o uruchomieniu regularnego kanału UHD. Może być to jednak trudne przy obecnych problemach związanych z nieuregulowanymi sprawami prawnymi, niepewnym finansowaniem i ogólnymi spadkami oglądalności.

Eurosport: Będzie 8 dodatkowych kanałów, w tym Eurosport 4K
Za to prywatny nadawca - Warner Bros. Discovery, planuje uruchomić w Polsce na czas Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 (26 lipca - 11 sierpnia) aż 8 kanałów okazjonalnych: jeden w rozdzielczości 4K i siedem w HD. Tym samym, Eurosport 4K i kanały Eurosport 3-9 wracają do Polski. Na pewno będą dostępne w ofercie sieci INEA.

Eurovision Sport - platforma streamingowa od EBU
Europejska Unia Nadawców (EBU) uruchomiła Eurovision Sport - bezpłatną, sportową platformę streamingową skierowaną bezpośrednio do widzów. Biathlon, lekkoatletyka, gimnastyka, narciarstwo, wyścigi samochodów elektrycznych, piłka wodna i pływanie to tylko niektóre dyscypliny sportowe, które są prezentowane na tej nowej platformie. Aby oglądać treści na Eurovision Sport, konieczne jest założenie konta.

PKO BP Ekstraklasa wraca do TVP Sport
Mimo ogólnych problemów Telewizji Polskiej, nadawca stara się nie zaniedbywać kibiców piłkarskich. Po długich negocjacjach, TVP ostatecznie pozyskała prawa do transmisji jednego meczu każdej kolejki PKO BP Ekstraklasy. W sezonie 2023/24 publiczny nadawca pokaże łącznie 15 spotkań. Wszystkie mecze PKO BP Ekstraklasy niezmiennie tylko na kanałach CANAL+.

Super Bowl wraca do Polsatu
Tegoroczny Super Bowl, czyli finał ligi futbolu amerykańskiego, widzowie w Polsce mogli obejrzeć także w Polsacie otwartym. Ostatnio, w latach 2021-2023 Super Bowl transmitowany był na antenie TVP Sport, w latach 2016-2018 w Eleven Sports, a w latach 2010-2015 w Polsacie Sport. Od 2024 r. prawa do transmisji Super Bowl na rynku globalnym posiada platforma streamingowa DAZN.

CO WYDARZYŁO SIĘ W POLSCE?

Likwidator TVP odpowiedział Zygmuntowi Solorzowi
TVP wystawia przedsądowe wezwanie do zapłaty dla KRRiT
TVP chce 1 mln zł od TV Republika
TV Republika odpowiada TVP ws. „Jedziemy”
TVP chce usunięcia audycji „Specjalne Wydanie Wiadomości”
Luty to ciąg dalszy telenoweli z Telewizją Polską w roli głównej. Największym zainteresowaniem na satkurier.pl cieszył się artykuł stanowiący odpowiedź likwidatora TVP, Daniela Gorgosza, na apel Zygmunta Solorza do nadawców kanałów informacyjnych m.in. o zachowanie rzetelności, obiektywizmu, poszanowania drugiego człowieka i merytorycznej debaty. W lutym TVP wystawiła dla KRRiT przedsądowe wezwanie do zapłaty kwoty w wysokości 38,76 mln zł. Chodzi o wpływy z opłat abonamentowych, których KRRiT nie przekazała TVP zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Daniel Gorgosz wezwał również Tomasza Sakiewicza, prezesa zarządu i redaktora naczelnego Telewizji Republika do zapłaty na rzecz TVP miliona złotych za naruszenie praw autorskich do audycji „Jedziemy”. Ten odpowiedział, że takie pismo nie zostało od władz TVP wysłane ani zarząd TVP nie ma takich roszczeń. Wyjaśnijmy, że TV Republika nie uznaje władz TVP powołanych w grudniu ub.r. przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Następnie, likwidator TVP zażądał usunięcia audycji „Specjalne Wydanie Wiadomości” z serwisów TV Republika.

Stopień realizacji misji publicznej przez TVP po 20 grudnia 2023
KRRiT żąda niezwłocznego przywrócenia nadawania TVP World
KRRiT broni się przed podważaniem kompetencji
W międzyczasie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała wyniki monitoringu dotyczącego realizacji misji publicznej przez TVP po 20 grudnia ub.r. Wynika z nich, że Telewizja Polska nie wywiązywała się z realizowania misji publicznej, zaprzestając nadawania TVP3, TVP Info i TVP World i nie dostarczając widzom zaplanowanych głównych audycji informacyjnych, publicystycznych oraz usług. Osobno, KRRiT wezwała do niezwłocznego przywrócenia nadawania TVP World.

CTV9: Znamy logo. Co w ofercie kanału?
Kanał TVC Super wkrótce zadebiutuje na rynku
Co zaoferuje kanał SzlagierTV?
Pogoda24.TV: Znamy logo. Co w ofercie kanału?
Co pojawi się w ramówce Junior Channel?
Kanał Dizi zmieni się w Novelas+1
Luty to również zapowiedzi startu nowych kanałów telewizyjnych dla polskich widzów. Jednym z nich ma być CTV9 spółki Red Carpet TV, o charakterze filmowo-dokumentalnym. Trafi m.in. do oferty MUX 8 telewizji naziemnej. Na razie nie wiadomo, kiedy wystartuje. Prawdziwy wysyp nowości kanałowych planuje grupa MWE Networks. Od marca nadają już Junior ChannelPogoda24.TV, a wkrótce mają do nich dołączyć SzlagierTV i TVC Super. Złą informacją dla widzów kanału Dizi oferującego tureckie seriale była zapowiedź planowanego przekształcenia go w Novelas+1. Komunikat wysłany do mediów był tak skonstruowany, że mimo dopisku w nazwie „+1” można było odnieść wrażanie, iż będzie to zupełnie nowy kanał z serialami tureckimi i latynoamerykańskimi. Ostatecznie okazało się, że jest to kopia Novelas+1, ale z ramówką przesuniętą o godzinę. Pod artykułami na satkurier.pl pojawiają się komentarze rozgoryczonych widzów, którzy z dnia na dzień stracili możliwość kontynuowania śledzenia losów bohaterów swoich ulubionych seriali.

Kanały informacyjne wyżej na liście Polsat Box
Koniec erotycznych xxxVOD1/2 w Polsat Box
Dużo działo się też w Grupie Polsat Plus. Z najważniejszych zmian warto wspomnieć o wprowadzeniu nowej listy kanałów na dekoderach Polsat Box do telewizji satelitarnej i IPTV. M.in. przesunięto wyżej kanał informacyjny Polsat News (z pozycji numer 5 na 2), dodano Polsat News Polityka na pozycję 6 i przesunięto Wydarzenia 24 na pozycję 5. Awansowały również m.in. TVP Info, TVN24, TVN24 BiS. W wyniku zmian, swoje niezadowolenie w internecie wyrażają widzowie kanałów HBO i Cinamax, które to straciły wysokie miejsca na liście kanałów Polsat Box. Usunięte zostały też dwa kanały VOD z filmami erotycznymi, które były dostępne w godzinach od 21:00 do 6:00. Kanały te można było znaleźć na liście operatora pod nazwami xxxVOD1 i xxxVOD2.

Polsat News 2 przejdzie na HD
Z dobrych informacji, w nocy z 15 na 16 kwietnia br. kanał telewizyjny Polsat News 2 przejdzie na nadawanie w rozdzielczości HD. Dodajmy, że niewiele brakowało, a Polsat News 2 nosiłby dziś nazwę Polsat News w Sejmie.

Salony Polsat Box i Plus z nową wizualizacją
Równolegle, Grupa Polsat Plus modernizuje salony Plusa i Polsat Box w całej Polsce. Już przeszło 170 punktów sprzedaży zyskało nowy wygląd.

Netia z nowym logo, bardziej polsatowym
Także Netia z Grupy Polsat Plus przechodzi wiosenną metamorfozę. W lutym zmieniła logo na zbliżone koncepcją do logotypów Polsatu i Plusa. Wprowadziła też nowy dekoder - Netia Soundbox 4K, o którym piszemy powyżej.

Koniec Strefy Abonenta CANAL+ na satelicie
Z drugiej strony, konkurencyjny CANAL+ robi porządek ze Strefą Abonenta - pozbywa się kanału nadawanego drogą satelitarną i koncesji dla niego, aby przejść na nadawanie Strefy Abonenta wyłącznie przez internet.

Więcej kanałów HD w UPC (Play)
Rozdzielczość kilku kanałów z oferty telewizji kablowej UPC (Play) została podniesiona z SD do HD. Chodzi o TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Seriale, TVP ABC, Biełsat TV, czyli kanałach Telewizji Polskiej, oraz o TV Trwam.

CNN International wkrótce zmieni tp. z Polsat Box na TVN?
3 polskie stacje z tp. TVN na 13°E
Wkrótce kanały CNN International, Cartoon Network, Cartoonito i Warner TV będą nadawane wyłącznie z pojemności satelitarnej TVN Warner Bros. Discovery, a na transponderach Polsat Box zwolni się dodatkowe miejsce.

CO WYDARZYŁO SIĘ ZAGRANICĄ?

Prezentujemy przegląd lutowych zmian na satelitach, dotyczących zagranicznych kanałów telewizyjnych, opracowany przez Rafała Olchowika.

CANAL+ największym udziałowcem Viaplay
Grupa CANAL+ stała się posiadaczem 29,33 proc. udziałów (dotychczas 12,01 proc.), a PPF - 29,29 proc. udziałów (wcześniej 9,95 proc.) w Viaplay Group, co czyni te podmioty największymi udziałowcami Grupy. - To nowy początek dla Viaplay Group jako wiodącego dostawcy rozrywki w regionie nordyckim - informuje Viaplay Group.

Viaplay wycofuje się z 3 krajów
Abonenci platformy streamingowej Viaplay w 3 krajach bałtyckich zostaną przeniesieni do platformy Go3 (również w streamingu), którą zarządza TV3 Group. Nowa umowa przekazuje wszystkie transmisje sportowe Viaplay na zasadzie sublicencji. Migracja abonentów już się rozpoczęła.

26 kanałów tymczasowo FTA z Hot Birda 13°E
W związku z wymianą transpondera dla szwajcarskiego operatora Kabelio, oferta jednego z nich była niekodowana (FTA) w dniach 28.02-1.03. Otwarte okno objęło kanały szwajcarskie (Tele M1, TeleBärn, Telebasel, Tele 1, TVO, TV Südost, Blue Zoom, Swiss1, Auftanken.tv), francuskie (M6 Music, RTL9, M6 Music, Léman Bleu), włoskie (Canale 5) i brytyjskie (BBC One London, BBC Two, ITV1 London, BBC Four/CBBC, Channel 4, Channel 5, ITV3, ITV4, BBC Three/CBBC, ITV2, Film4).

Platforma Svoboda Satellite oficjalnie na 13°E
12 lutego wystartowała nowa, niekodowana platforma rosyjskojęzyczna Svoboda Satellite. Oferta składa się z kanałów Svoboda, Gordon Live, Belarus Tomorrow, TV8 Moldova, OstWest24, Nastojaszcze Wremia (dołączony później), a także obejmuje stacje radiowe Radio Echo, Radio Sakharov i Euroradio. Widzowie mogą spodziewać się dużo niezależnych programów informacyjnych, reportaży, dokumentów, a nawet filmów i seriali.

Ukraiński Dim TV z emisją FTA na 13°E
Ukraiński kanał oferujący filmy i seriale DIM TV ruszył z bezpłatną dystrybucją satelitarną w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej. Transmisję uruchomiono FTA na satelicie Eutelsat Hot Bird 13G (13°E). Dostęp do kanału otrzymali nie tylko właściciele odbiorników FTA, ale również użytkownicy bezpłatnej, włoskiej platformy Tivùsat. Stacja pojawiła się też w rosyjskojęzycznej platformie OTT - Kartina.TV.

Wyłączono 5 kanałów z Hot Birda 13G
Porządki na transponderze dzierżawionym przez włoskiego Telespazio skutkowały usunięciem lokalnych stacji Lazio Channel, Music Life, Venus TV Italy, Fuego i Eursat. Ich emisję przerwano jeszcze w styczniu.

Co dalej z przejściem Sky UK z satelity do internetu?
Sky na Wyspach Brytyjskich ma zwolnić 1000 pracowników działu technicznego, ponieważ abonenci przechodzą z telewizji satelitarnej na usługę przesyłania strumieniowego (przez internet). Obecnie sprzedawane urządzenia internetowe Sky Glass i Sky Stream nie wymagają już tylu profesjonalnych instalatorów. Operatorowi pozostały jeszcze 4 lata kontraktu na świadczenie usług satelitarnych z Astry 2 (28,2°E).

Channel 4 zamknie 5 kanałów muzycznych
Brytyjski nadawca Channel 4 planuje zamknąć 5 kanałów muzycznych w platformach Sky UK, Freesat i Virgin Media. Niespodziewana decyzja uderza w darmową paczkę składającą się z kanałów 4Music, The Box, Kerrang!, Kiss TV i Magic TV. Pakiet The Box Plus Network powstał jako wspólne przedsięwzięcie Channel 4 i Emap (obecnie Bauer) na początku tego stulecia.

28,2°E: Erotyczny Get Lucky TV całą dobę (FTA)
Get Lucky TV to brytyjski kanał interaktywny, który nadawał w niepełnym wymiarze godzin z satelity Astra 2G (28,2°E). Od 1 lutego zapewnia 24 godziny na dobę programu, oferując sex telefony i ogłoszenia matrymonialne kobiet. Z jednej strony to dobra informacja dla fanów tego typu rozrywki w Europie, bo oferta znów zrobiła się skromniejsza - pod koniec lutego przeniesiono Babestation do wiązki brytyjskiej.

Już nie Extasy 4K, a Extasy 4K Platinum!
Od 1 lutego nadawca erotycznej stacji Extasy 4K oferuje swój program pod rozszerzoną marką Extasy 4K Platinum. Stacja jest dostępna z satelity Eutelsat 16A (16°E) jako część płatnej oferty platformy satelitarnej Antik Sat. Kanał jest także obecny w ofercie platform streamingowych: Gonet.TV i Lepší.TV. Platinum to nazwa często wykorzystywana przez nadawców i operatorów oferujących treści erotyczne. Ponadto bardziej nawiązuje do treści „Premium".

Powstanie nowa platforma Astra HD+
Hiszpańska platforma Movistar Plus+ doczeka się konkurenta w segmencie płatnej telewizji satelitarnej (DTH). 15 września 2024 r. w Hiszpanii wystartuje nowa usługa satelitarna pod nazwą Astra HD+. Jej operatorem miałaby być spółka SES Satelites Iberica s.l.u., której właścicielem jest SES Astra. Platforma Astra HD+ ma wykorzystać 3 transpondery używane wcześniej przez Movistar Plus+.

PODRÓŻE Z ANTENĄ

Dawny Pałac Dietla w Sosnowcu
Jeśli ktoś do tej pory nie słyszał o Pałacu Dietla w Sosnowcu, to koniecznie powinien się tam wybrać albo przeczytać artykuł na podroze.satkurier.pl, gdzie publikujemy mnóstwo fotografii i wiele ciekawych informacji na temat tego mało znanego miejsca.

Cypr: Olimbos - najwyższy szczyt gór Troodos
Wybierając się na Cypr, warto odwiedzić nie tylko śródziemnomorskie wybrzeże, lecz także zapuścić się w głąb lądu. Przedstawiamy pasmo Troodos z jego najwyższym szczytem Olimpem. To góry niższe od Tatr, ale wyższe i potężniejsze do polskich Beskidów. Najbardziej zdumiewa występująca tam roślinność.

Wkrótce na „Podróżach...” m.in. artykuł o Dębie Bartku, jednym z najstarszych dębów w Polsce, rosnącym w województwie świętokrzyskim.


Projekt i wykonanie okładki: Anita Kaźmierska.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Numery


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...