reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Poradnik: zaleca się wiosenną kontrolę instalacji antenowej

dodano: 2023-03-22 12:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Antena satelitarna wietnam satkurier rdza zardzewiała antena 360px Jesień i zima to pory opadów deszczu, śniegu, lodu na antenie i silniejszych podmuchów wiatru. Antenowa instalacja satelitarna jest wtedy narażona na trudne warunki pogodowe i musi je wytrzymać. Z biegiem lat wpływ tych warunków i czasu naraża instalację na uszkodzenia i awarie. To po zimie najczęściej widać anteny satelitarne (czasami także naziemne) na budynkach, które są już mocno zniszczone i zardzewiałe, albo są technicznie nieprawne (anteny paraboliczne lub stare anteny Wizji TV/Cyfry+ o rozmiarze 60 cm, które są zbyt małe do odbioru Hot Birda. Stare anteny satelitarne powinny być usuwane z elewacji lub dachów przez właścicieli budynków lub użytkowników anten, bo mogą stanowić zagrożenie zdrowia lub życia przechodniów. To także wyraźny znak serwisu lub wymiany anteny/konwertera oraz kabla.

rdza antena satelitarna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przegląd anteny satelitarnej raz na rok, jak samochodu?

Nikt o tym nie mówi, że należy robić przegląd techniczny anteny satelitarnej raz na rok. Chyba dlatego, że jeszcze nikt w tym kraju nie zginął od uderzenia anteną satelitarną (oby nie!), ale taki przegląd techniczny powinien być obowiązkowy. Trudno wymagać urzędowego wprowadzenia takiego przepisu, choćby tak jak to się robi w przypadku pojazdów.

Anteny satelitarne należy sprawdzać i w razie potrzeby wymieniać, nie tylko ze względu na technologię odbioru, ale także ze względu na bezpieczeństwo. Pogoda w półroczu zimowym może charakteryzować się występowaniem chwilowych bardzo porywistych podmuchów i burz śnieżnych. Stojak lub uchwyt ścienny/dachowy/balkonowy i wszystkie elementy instalacji do odbioru z satelity są codziennie narażone na wpływy środowiska i muszą bezpiecznie je wytrzymać, ale także zabezpieczyć dobry odbiór. Z tym bywa różnie, bo rzadko kto kontroluje stan techniczny instalacji, a potem są tego efekty: brak odbioru i kosztowna naprawa/wymiana. Stojaki montowane są oby taniej, bez żadnych certyfikatów czy kontroli jakości już w momencie produkcji. Byle jakie spawy lub połączenia, rdza, brak cynkowania potem skutkują gorszym odbiorem lub uszkodzeniami. Anteny satelitarne zainstalowane nad morzem są narażone na wiatry i opady oraz szybsza rdzę. W górach należy się liczyć z większymi opadami śniegu oraz wiatrami, np. halnym. Tam kontrola powinna być częściej.

Wiosna to dobry czas na gruntowny serwis instalacji satelitarnej.

Należy ją utrzymywać w odpowiednim stanie lub ponownie zainstalować. Należy zacząć od tego, że przeprowadza się kontrolę czy maszt antenowy/stojak nadal jest w stanie wytrzymać obciążenie wiatrem, oraz czy wszystkie elementy mocujące są dobrze dokręcone, a także czy lustro anteny jest nadal dobrze ustawione i nie jest uszkodzone (skręcone, uderzone, ugięte). Bardzo istotne jest to czy obudowa konwertera ma pęknięcia, przez które może przedostawać się wilgoć? Wiele osób zapomina o kablu koncentrycznym (pęknięcia opony zewnętrznej są niedopuszczalne) i złączkach przy konwerterze lub przełączniku DiSEqC - czy są w dobrym stanie? Jeśli tam dostanie się woda to sygnał z dobrze ustawionej anteny/konwertera będzie gorszy lub będzie brak sygnału. Raz na czas warto zrobić zupełnie nowe złączki na kablu (najlepiej kompresyjne) przy antenie, bo wtedy jest kontrola końcówki kabla. 

To tylko kilka punktów, które powinien sprawdzić profesjonalny instalator. Dlaczego on?

To wynika z tego, że instalator ma zwykle dobry miernik tv-sat (a nie zwykły wskaźnik wychyłowy za 25 zł) i przy jego pomocy może sprawdzić więcej elementów instalacji antenowej, np. kąt skręcenia LNB, czego na oko lub wskaźnikiem ustawić się nie da. Pomiar sygnału wyjściowego z LNB dostarcza informacji o jakości odbioru. Wszelkie zakłócenia powodowane przez sieci komórkowe (LTE, 5G) można następnie wyeliminować na tym etapie pracy. Instalator jest w stanie sprawdzić mierząc sygnał przy konwerterze i przy samym odbiorniku/gniazdku w domu czy sygnał jest mniej więcej taki sam (widać straty na kablu/ złączkach).

Instalacja antenowa na dachu jest często zaniedbana, ale również od czasu do czasu wymaga serwisu.

W tym kontekście wskazane jest również poznanie najnowszych możliwości technicznych z instalatorem w celu wdrożenia najlepszego możliwego rozwiązania odbioru z anteny lub rozbudowy instalacji antenowej. Najlepszym przykładem jest technologia jednokablowa UniCable/SCR lub optyczna, zamiast jednego gniazda antenowego, sygnał satelitarny może być dostarczany do wielu gniazd/ekranów telewizorów. Zwykli użytkownicy (niestety także część instalatorów) niewiele wiedzą o instalacjach optycznych, które oferują całkiem nowe możliwości pokonywania większych odległości praktycznie bez utraty sygnału.

 
Zardzewiała antena 60 cm Cyfra+ z konwerterem Samsung - całość do wymiany

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...