reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pierwsza morska turbina wiatrowa w Bułgarii do produkcji gazu

dodano: 2023-01-29 13:43
autor: Jan Borejko | źródło: Eolink

Eolink turbina wiatrak na morzu 360x Francuski startup Eolink, we współpracy z 15 europejskimi partnerami energetycznymi, do 2025 r. zainstaluje w Bułgarii pływającą morską turbinę wiatrową o mocy 5 MW.  Jest to część wspieranego przez UE projektu Black Sea Floating Offshore Wind (BLOW), którego celem jest rozwój zrównoważonych rozwiązań energetycznych.

Eolink
Eolink france wiatrak turbina wiatrowa 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
BLOW wykorzysta opatentowaną przez Eolink konstrukcję pływającej morskiej turbiny wiatrowej, która powinna rozwiązać istniejące problemy branżowe dzięki zastosowaniu 4 stalowych masztów zamiast jednego w celu rozłożenia naprężeń turbiny - cała konstrukcja jest o ponad 30% lżejsza. Według Eolink, jego turbiny mogą wytwarzać o 10% więcej energii, zmniejszając interakcje aerodynamiczne dzięki większej odległości między łopatami a masztami.
 
Zasada działania turbiny wiatrowej Eolink


Jednostka zostanie zaprojektowana do pracy z maksymalną wydajnością na Morzu Czarnym, co obejmuje wyposażenie jej w większy wirnik, dzięki czemu będzie mogła generować więcej energii w obszarach o słabym wietrze.

- Raport Banku Światowego 2021 wskazuje, że w Europie Południowo-Wschodniej istnieje ogromny potencjał techniczny, z oszałamiającą 166 GW pływającej energii morskiej na samym Morzu Czarnym, co odpowiada pięciokrotnemu zużyciu energii elektrycznej przez Bułgarię i Rumunię

- powiedział Alain Morry, CCO Eolink.

- Dzięki temu projektowi mamy nadzieję przyspieszyć rozwój offshore w całym regionie, w którym w Rumunii trwają już projekty morskiej energii wiatrowej.


Turbina wiatrowa Eolink zostanie wykorzystana do zasilania istniejącej platformy gazowej obsługiwanej przez Petroceltic, bułgarską firmę naftowo-gazową. To nowość. Istnieje już norweska Hywind Tampen - największa na świecie pływająca, morska farma wiatrowa, która również zasila produkcję gazu i ropy.

Z jednej strony zasilanie produkcji paliw kopalnych energią odnawialną jest mniejszym złem w porównaniu z konwencjonalnymi praktykami wiercenia lub spalania. A opracowanie nowego przykładu przemysłowego dla morskiej energii wiatrowej, który jest podobny do innych tradycyjnych gałęzi przemysłu, jest pozytywnym osiągnięciem. Można również argumentować, że wnioski wyciągnięte z procesu produkcji, instalacji i eksploatacji turbiny wiatrowej mogą w przyszłości przynieść korzyści większym farmom wiatrowym.

Z drugiej strony wydaje się to krokiem wstecz dla UE, która finansuje projekt dotyczący zielonej energii w celu pozyskiwania gazu i ropy, które zagrażają planecie.

Inna sprawa, że może to po prostu oznaczać etap przejściowy, zanim w pełni zależę od odnawialnych źródeł energii (OZE).
 

Źródło: eolink.fr 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...