reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 coraz bliżej

dodano: 2024-02-18 23:31 | aktualizacja: 2024-02-20 13:34
autor: Janusz Sulisz | źródło: PGE Baltica

Baltica 2 PGE Baltica farma wiatrowa morska 360px Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy. Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały też odpowiednie statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.  

PGE Baltica/Cadeler
Baltica 2 PGE Baltica farma wiatrowa morska 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Farma Baltica 2 z kompletem pozwoleń. 

Informację o otrzymaniu ostatnich pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy Baltica 2 przekazała na swojej stronie internetowej PGE Baltica. Właścicielem firmy jest Polska Grupa Energetyczna SA, która jest spółką Skarbu Państwa.

Baltica 2 razem z Baltica 3 to część Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

- Oba pozwolenia na budowę wydane przez wojewodę pomorskiego dotyczą przedsięwzięcia pod nazwą 'Zespół morskich farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy 1500 MW wraz z infrastrukturą techniczną związaną z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym (Morska Farma Wiatrowa Baltica 2)

- przekazała PGE Baltica.

Jak wyjaśniono:

 - Pierwsze z pozyskanych pozwoleń obejmuje budowę 4 morskich stacji elektroenergetycznych.
- Drugie dotyczy budowy 107 morskich turbin wiatrowych wraz z siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną

- przekazała spółka.

Instalacja turbin wiatrowych dla Baltica 2 została podzielona na 2 etapy

Wykonawcę każdego z nich wyłoniły oddzielne postępowania przetargowe. Drugą partię turbin zainstaluje firma Cadeler i tym kontraktem PGE i Ørsted sfinalizowały umowy na instalację turbin. Na początku stycznia kontrakt na instalację pierwszej partii turbin został przyznany norweskiemu Fred. Olsen Windcarrier.

Firma Cadeler jest wiodącym globalnym wykonawcą prac w zakresie budowy, konserwacji i demontażu morskich farm wiatrowych. Pochodząca z Danii spółka od ponad 15 lat specjalizuje się w montażu turbin dla projektów offshore.

PGE i Ørsted mają zakontraktowane już wszystkie niezbędne komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, a także podpisane umowy na instalację fundamentów, turbin i kabli.  Partnerzy wybrali też generalnego wykonawcę lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Posiadają już wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie przez inwestorów ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 - etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy około 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy około. 1 GW do 2030 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.


 

Źródło: pgebaltica.pl  pgebaltica.pl  pgebaltica.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...