reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mogielica - nowa wieża widokowa już otwarta

dodano: 2023-01-08 18:10 | aktualizacja: 2023-05-25 20:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Mogielica - nowa wieża widokowa 2023 Wybudowanie nowej wieży widokowej na Mogielicy stało się dla mnie doskonałą okazją, żeby powrócić w te piękne rejony Małopolski. Ostatni raz na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego byłam w 2019 r. i przyznam, że od tego czasu wiele się tam zmieniło. Przede wszystkim, na szlaku można spotkać znacznie więcej turystów niż dawniej, szczególnie w weekendy. Z pewnością sprzyja temu otwarcie nowego, dużego parkingu na Przełęczy Rydza-Śmigłego, skąd na Mogielicę prowadzi najkrótszy i zarazem najłatwiejszy szlak.

Widok z Mogielicy na Tatry i wieżę widokową na Gorcu, fot. Anita K.
Mogielica - widok na południe Tatry Gorc


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Mogielicę z Przełęczy Rydza-Śmigłego

Parking na Przełęczy Rydza-Śmigłego powstał jesienią 2022 r. z prywatnej inicjatywy i póki co jest bezpłatny. Jest to miejsce wysypane tłuczniem, będące w stanie pomieścić około 100 pojazdów.

Przełęcz Rydza-Śmigłego (w okresie PRL-u pod nazwą przełęcz Chyszówki) położona jest na wysokości 696 m n.p.m. Znajduje się tam pomnik Spotkania Pokoleń walczących o niepodległą Polskę, na który składają się: krzyż z 1928 r. i obelisk z 1938 r. postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich pod dowództwem Edwarda Rydza-Śmigłego oraz monument upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej postawiony w 1998 r.

Omawiana trasa okrężna ma długość zaledwie 9,6 km. Charakteryzuje się sumą podejść 578 m oraz przewyższeniem 474 m. Jest to trasa bardzo łatwa, pozbawiona nader stromych podejść.
 

Mimo że zielony szlak turystyczny dość szybko wkracza do lasu, to równie szybko z niego wychodzi, by dalej - na odcinku kilometra - biec wśród pól i zabudowań, oferując ładne widoki na północny wschód. W oddali można nawet dostrzec krzyż jubileuszowy na Miejskiej Górze w Limanowej znajdujący się w odległości ponad 12 km w linii prostej.
 
Widok z zielonego szlaku na północy wschód: Pasmo Łososińskie nad Limanową
Szałas przy zielonym szlaku na Mogielicę

Dopiero na wysokości drewnianej chatki turystycznej las zaczyna się zagęszczać. Kolejne 1,3 km to spacer leśną ścieżką aż do polany Wyśnikówka. Roztaczają się z niej bardzo szerokie widoki - od zachodu, przez północ, po wschód. Przy sprzyjających warunkach pogodowych dobrze widać Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, a nawet Tatry.
 
Widok z polany Wyśnikówka na zachód: Babia Góra

Dalsze 500 m zielonego szlaku to podejście lasem na szczyt Mogielicy z wieżą widokową. W jego końcowym fragmencie znajduje się Zbójnicki Stół - ambona skalna, na której - według legendy - zbójnicy liczyli zrabowane pieniądze.
 
Na szczycie Mogielicy

Na szczycie Mogielicy rozpościera się niewielka polana z ograniczoną widocznością. Nie jest to jednak problemem, gdyż rozległe panoramy można obserwować z wieży widokowej.
 
Widok z Mogielicy na południe: Tatry i wieża widokowa na Gorcu (kliknij, aby powiększyć)
Widok z Mogielicy na północny zachód: Szczebel, Lubogoszcz, Ćwilin, Lubomir, Śnieżnica, Ciecień
Widok z Mogielicy na północ: polana Wyśnikówka, Łopień
Widok z Mogielicy na południowy wschód: Modyń
Widok z Mogielicy na zachód: Babia Góra, PolicaLuboń Wielki

28 stycznia 1944 r. na wschodnich stokach Mogielicy rozbił się niemiecki bombowiec Heinkel He 111 z pułku KG 55, wykonujący lot treningowy - cała załoga zginęła.

Kilkadziesiąt metrów na południowy wschód od wieży stoi nad przepaścią ponad czterometrowy krzyż papieski z napisem „Wobec piękna gór czuję, że On jest! I wtedy zaczynam się modlić” - słowami Jana Pawła II. Został on postawiony 22 sierpnia 2004 r. dla upamiętnienia wędrówek ks. Karola Wojtyły turystycznymi szlakami Beskidu Wyspowego, w 50. rocznicę pobytu na Mogielicy.
 
Krzyż papieski na Mogielicy, w tle tatrzańskie szczyty

Dla urozmaicenia, z Mogielicy można wrócić żółtym szlakiem do Słopnic Królewskich. To 4,5 km odcinek do asfaltowej drogi, a następnie 1,6 km czerwonym szlakiem w górę do Przełęczy Rydza-Śmigłego.

Nowa wieża widokowa na Mogielicy idealnie wpisała się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Miejmy nadzieję, że będzie służyła turystom długie lata.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - UŻYWANY

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...