reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rosyjskie kanały na Antarktydzie. Dla kogo?

dodano: 2023-01-11 09:39 | aktualizacja: 2023-01-12 19:45
autor: RO | źródło: obob.tv

Antarktyda i pingwiny Poniższa ilustracja przedstawia pingwiny cesarskie na Antarktydzie. W sumie "krainę wiecznych lodów" zamieszkuje około 0,5 mln pingwinów cesarskich, a ludzi około 1 tys. zimą i 4 tys. latem. Tymczasem państwowy, rosyjski operator Kosmiczeskaja Swiaz (RSCC) zrealizował ciekawy projekt odbioru rosyjskiej telewizji na stacji polarnej Nowołazariewskaja.

obob.tv: Pingwiny cesarskie na Antarktydzie
Pingwiny cesarskie - Antarktyda


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pisze o tym Państwowy Instytut Badawczy Arktyki i Antarktydy Federacji Rosyjskiej, który zarządza stałymi stacjami Rosyjskiej Ekspedycji Antarktycznej na Antarktydzie (Nowołazariewskaja, Bellingshausen, Mirnyj, Progress i Wostok).

Specjaliści Rosyjskiej Ekspedycji Antarktycznej FGBU, arktycznego i antarktycznego instytutu naukowo-badawczego, wraz z Kosmiczeskaja Swiaz zorganizowali odbiór 14 rosyjskich kanałów telewizyjnych na Antarktydzie!

Stacja Nowołazariewskaja rozpoczęła nadawanie kanałów telewizyjnych RT HD i RT Doc HD w języku angielskim, RT Dok HD, Pierwyj kanał Europe, RTR Planeta, Rossija 24, NTV Mir, TNT, STS, Zwiezda, Muz TV, Karusel, Pobieda i Dom Kino. Polarnicy mają możliwość oglądania programów telewizyjnych na ekranach telewizorów w firmowych kontenerach badawczych i na komputerach osobistych w swoich kabinach. Transmisja jest prowadzona z satelity telekomunikacyjnego Express-AM8 (14°W) w wiązce globalnej pasma C.

W styczniu 2023 r. jest planowane nadawanie dodatkowych kanałów telewizyjnych na stacji Bellingshausen, a następnie na stacjach Wostok i Progress. Stacja Mirnyj zostanie włączona do rozszerzonej sieci telewizyjnej w styczniu 2024 roku.

Transmisję 14 kanałów na Bellingshausen zapewni satelita Express-AM8 (14°W), natomiast na Progress, Wostok i Mirnyj - satelita Express-103 (96,5°E). Obecnie na tych stacjach można odbierać tylko Pierwyj kanał Europe. Ponadto od lipca 2022 r. jest realizowany pakiet składający się z RT English, RTR Planeta Asia i Katiusza TV z wykorzystaniem pozycji 96,5°E.

Prace nad projektem rozpoczęły się w marcu 2022 roku. W grudniu dostarczono niezbędne odbiorniki na stację Nowołazariewskaja.

Rosyjskie kanały na Antarktydzie. Kto będzie oglądać?
Jeden z użytkowników kanału telegramowego rosyjskiego portalu Cableman zastanawia się, kto obejrzy rosyjskie kanały na Antarktydzie. Może foki? Dawna redaktor portalu Jana Bielskaja napisała: Cóż, trzeba urozmaicić życie pingwinów.

Warto tutaj zauważyć, że liczba mieszkańców rosyjskich stacji polarnych na Antarktydzie jest niezwykle mała. Przykładowo Nowołazariewskaja nie przekracza 70 osób. Według Państwowego Instytutu Badawczego Arktyki i Antarktydy Federacji Rosyjskiej, co roku na stacjach Rosyjskiej Ekspedycji Antarktycznej przezimuje 120 osób, a w sezonie letnim dojdzie kolejnych 110 naukowców i specjalistów technicznych. To nieco ponad 200 potencjalnych widzów. Zresztą sami stwierdzają, że każdą transmisję telewizyjną mogą odbierać przez Internet.

Być może chodzi o to, aby objąć rosyjską telewizją zagraniczną (wspomniano RT w języku angielskim i Katiusza TV po chińsku) mieszkańców stacji innych krajów na Antarktydzie, gdzie zimą może być ich ok. 1 tysiąca, a latem - do 4 tys. ludzi. Jednak mało jest prawdopodobne, że będą chcieli odbierać rosyjskie satelity.

W stacji Bellingshausen od kilku lat działa nadajnik naziemny o małej mocy, który nadaje rosyjski Pierwyj kanał Europa. Sygnał teoretycznie dochodzi do kilku innych stacji rozłożonych w pobliżu. Jednak nadawanie Pierwyj odbywa się tylko po rosyjsku, którego nie znają mieszkańcy zagranicznych stacji polarnych.

Reasumując, Kosmiczeskaja Swiaz chwali się rozpoczęciem reemisji dla nieco ponad 200 osób, które jak wiadomo, mają już dostęp do telewizji przez Internet. W pewnym sensie można mówić o rozszerzeniu zasięgu odbioru rosyjskich kanałów tam, gdzie jeszcze się da, zwłaszcza, że setki milionów widzów w Europie już dawno utraciło możliwość odbioru RT HD, Pierwyj, RTR Planeta, Rossija 24, NTV Mir i Pobieda TV na systemie satelitarnym Eutelsat Hot Bird 13°E. Ostatnim pozostawionym kanałem był dokumentalny RT Documentary HD, którego usunięto na przestrzeni ostatnich dni.

Źródło: obob.tv 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...