reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

10 lat STARS.TV - wywiad z dyrektorem telewizji

dodano: 2022-10-09 15:56 | aktualizacja: 2022-10-12 18:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

STARS.TV STARS.TV wystartował 22 października 2012 roku, zatem w bieżącym miesiącu ta polska telewizja muzyczna obchodzi swoje 10-lecie. Na tę okazję nadawca przygotował urodzinowy TOP pod tytułem „Tysiąc hitów na dziesiąte urodziny” już od 13 października, z finałem w dniu urodzin. Natomiast my już dziś publikujemy niezwykle interesujący wywiad z Mariuszem Wójcickim, dyrektorem STARS.TV.

STARS.TV
STARS.TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
22 października 2012 roku ok. godz. 22:15 w przekazie satelitarnym ruszył polski kanał muzyczny STARS.TV. Poniżej można zobaczyć moment startu uchwycony przez redakcję satkurier.pl. Pierwszym pasmem wyemitowanym na antenie było „Best Oldies”, a pierwszym pokazanym wideoklipem był teledysk do utworu „The Best” Tiny Turner.Mariusz Wójcicki, dyrektor STARS.TV, w wywiadzie dla satkurier.pl:

Po 10 latach na rynku STARS.TV znajduje się w czołówce najchętniej oglądanych kanałów muzycznych w Polsce. Jaki jest przepis na sukces?

Dobry pomysł, to po pierwsze :) A w kolejnych punktach: pasja, serducho do tej roboty i KOSEKWENCJA. Zauważ, że STARS.TV od dziesięciu lat to jest udoskonalane to samo. Nie eksperymentuję, nie kombinuję jak koń pod górę, jestem jaki jestem. Świetnym odpowiednikiem takiej strategii na rynku radiowym jest RMF FM. Gdy inni się miotają z pomysłami, oni od kilkunastu lat grają pod tym samym linerem „najlepsza muzyka”. Tak więc konsekwentnie i do przodu. Nagroda przychodzi po latach, bo telewizja to biznes dla cierpliwych :)

Czy mógłbyś zdradzić, jaka audycja w całej historii STARS.TV miała największą oglądalność? Jakie pasma najbardziej podobają się widzom?

To zdecydowanie nasz coroczny TOP WSZECH CZASÓW emitowany 25 grudnia. Jeśli mnie pamięć nie myli, chwilowa oglądalność (RCH) przekroczyła 100 tys., a średnia (AMR) wyniosła około 30 tys. Jak na taką stację jak STARS.TV i na audycję trwającą dziesięć godzin, to świetny wynik. Bardzo dobry wynik robimy też ostatniego dnia roku naszym również już tradycyjnym SYLWESTROWYM TOP PARTY. Natomiast z codziennych atrakcji to nasza najmocniejsza część ramówki, czyli BEST 80’s oraz BEST 90’s.

Ile pozycji na dzień dzisiejszy liczy cała playlista STARS.TV? Bo rozumiem, że stale się rozrasta.

Biblioteka STARS.TV to moja duma, buduję ją mozolnie od dziesięciu lat. Niektórym się wydaje, że z teledyskami jest jak z bułkami w piekarni, wchodzisz, płacisz i wychodzisz. Nic z tego, drodzy państwo. W przypadku tak wiekowych teledysków, jakie gram w STARS.TV, nie ma praktycznie żadnej pomocy od wytwórni. Wytwórnie muzyczne traktują teledysk czysto komercyjnie, jest nowa piosenka/płyta, kręcimy teledysk, który w tym momencie ma wspomóc sprzedaż i to wszystko. Po kilku latach wytwórnia traci zainteresowanie takimi teledyskami. Jeśli chodzi o materiał kilkunasto- czy kilkudziesięcioletni, to w wytwórniach nie ma praktycznie nic. Z tego też wynika problem z jakością techniczną takich materiałów. Trzeba sobie uświadomić, że nikt o klipy nie dbał, nie zgrywał, nie przechowywał profesjonalnie. Klip nie był traktowany jako dzieło artystyczne warte czegoś więcej. Dlatego też wszelkie uwagi odnośnie technicznej jakości niektórych klipów traktuję z przymrużeniem oka. O! Pewnie to ściągnął z YouTube'a – to częsty komentarz. Ale komentujący nie wie, że to, co jest wstawione na YouTube'a, to jest najlepsza dostępna kopia, jaka istnieje w obiegu publicznym. Warto mieć to na uwadze. Na szczęście to się powoli zmienia, wytwórnie zaczynają poprawiać jakość klipów do prawie HD :) i mam nadzieję, że ten proces będzie postępował. Natomiast co do meritum pytania, powiem tak: playlista STARS.TV jest najszerszą ze wszystkich stacji linearnych w Polsce, w drugim kwartale tego roku przynajmniej raz na antenie pojawiło się 3376 klipów, przynajmniej drugie tyle czeka na inne czasy i projekty, a najczęściej grane teledyski zostały zagrane 16 razy w ciągu trzech miesięcy.

Wiemy, co jest grane i lubiane w STARS.TV, a co gra w Tobie – jakiej muzyki lubisz słuchać?

To, co gra w STARS.TV, to jest właśnie to, co gra we mnie, bo nie wiem, czy wiesz, ale ja STARS.TV robię dla siebie, a Wy oglądacie i słuchacie przy okazji :) A już zupełnie poważnie mówiąc, to ja mam bardzo szerokie muzyczne horyzonty i faktycznie playlista starsowa mi w duszy gra. Chociaż bardziej ta część z rockiem niż z disco. Ja się zawodowo zakochałem w radiu, które miało w haśle „classic rock”, niestety jak mnie przejęli tam do roboty, to już „classic rock” zniknęło z nazwy :)

Coraz częściej pojawiają się głosy, że czas telewizji linearnej się kończy. Dla filmów czy seriali, VOD jest zrozumiałym kierunkiem, ale dla teledysków skomplikowana sytuacja praw autorskich, niejasne i nieuporządkowane kwestie obecności choćby na YouTubie, przyzwyczajenia użytkowników, że w sieci to jest za darmo... Jak może wyglądać przyszłość telewizji muzycznych? Kanały tematyczne w Internecie? A może coś innego?

Jeśli chodzi o koniec telewizji linearnej w Polsce, to powiem tak: ja mam 43 lata i do swojej emerytury mam zamiar robić STARS.TV linearnie :) Oczywiście, że rynek będzie się zmieniał, bo świat będzie się zmieniał, ale powoli. Perspektywa końca telewizji w dziś znanym nam kształcie jest jeszcze odległa. Jedno nie musi wykluczać drugiego, współistnienie VOD i telewizji linearnej jest możliwe i wzajemnie uzupełniające. Zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę i teledysk. Jak zauważyłaś, zrobienie dziś platformy VOD z teledyskami jest praktycznie niemożliwe, to się może tylko kręcić jako kanały linearne lub na zasadzie takiego bałaganu, jaki jest na YouTubie. Czekam na rozwój szybkiego internetu, redukcji kosztów dotarcia tą drogą i być może za jakiś czas oprócz głównego STARS.TV będziemy mieli kilka tematycznych STARS.TV dostępnych tylko online. Mam wielką chęć to zrobić, bo gdy oglądam czasem tematyczne płatne przecież MTV, to szeroko otwieram oczy i niedowierzam :)

Wspomniane wcześniej rewelacyjne wyniki oglądalności wskazują, iż sieć dystrybucji STARS.TV jest perfekcyjnie zbudowana. Czy w tej materii jest coś, co chciałbyś jeszcze osiągnąć lub coś, o czym marzysz na przyszłość?

Z tą perfekcją to bym nie przesadzał, ale faktycznie dziś już jest bardzo dobrze. Budowanie zasięgu to długi proces pochłaniający mnóstwo czasu, energii i pieniędzy. Jako anegdotę dziś już opowiadam historię z samego początku STARS.TV. W jednej z największych sieci kablowych usłyszeliśmy na pierwszym spotkaniu mniej więcej tak: kto wy jesteście, jakaś mała, nieznana firma, zrobiliście jeden kanał i chcecie po chwili dołączyć do naszej oferty? Słuchajcie, umówmy się tak – jak przez rok od dziś nie padniecie, to was włączymy, a dziś żegnam. Na szczęście, udało się nie paść i po roku dołączyliśmy do oferty :) Na dziś udało się wypracować 69,2% zasięgu technicznego, co jest 34. miejscem w Polsce. Tak, to bardzo dobry wynik.

Przez ostatnie 10 lat obserwowaliśmy, jak STARS.TV zmieniał się, dojrzewał. Jak myślisz, jaki będzie za kolejne 10 lat?

Będzie taki jak dziś, ale trochę lepszy. Bo dziś jest taki jak dziesięć lat temu, ale trochę lepszy. STARS.TV się rozwija, ja się rozwijam, starzejemy się razem i razem rozwijamy. Niewątpliwie, nie chcę stanąć w miejscu, nie chcę być „szafą grającą” na 400 teledysków i codziennie to samo. Okazuje się i nie ukrywam, że było to dla mnie swojego rodzaju dużym zaskoczeniem, że widownia telewizyjna zachowuje się inaczej niż słuchacze radiowi. Tam 400 piosenek i codziennie to samo się broni, w telewizji natomiast ludzie chcą więcej, poszerzają horyzonty, a ja wraz z nimi. Więc nieustanny rozwój biblioteki, wymyślanie „topów” i programów specjalnych na każdą okazję i bawienie się tym. Tak, fajnie, gdy praca daje człowiekowi frajdę, a mi zajmowanie się STARS.TV daje frajdę gigantyczną :) A propos, urodzinowy TOP pod tytułem „Tysiąc hitów na dziesiąte urodziny” już od 13 października. Finał oczywiście w dniu urodzin, czyli 22 października.

Niedawno STARS.TV zyskał nowe logo. W pierwotnej wersji odświeżonego projektu zabrakło gwiazdki, co nie spodobało się części fanów. Pamiętam, jak sama oponowałam przeciwko jej usunięciu. Czy możesz obiecać, że gwiazdka nie zgaśnie?

Tak, przepraszam, przyznaję, że z tą gwiazdką dałem po tyłach :) Na szczęście w STARS.TV mamy coś wspaniałego, czego inni nie mają. Mega społeczność zgromadzoną wokół projektu, mnóstwo fajnych, zaangażowanych ludzi. Jestem z nimi, piszemy, rozmawiamy. Czasem się kłócimy, czasem spieramy, ale zawsze lubimy i szanujemy. I chociaż czasem głoszę rzeczy niepopularne, niekiedy brutalnie i wprost mówię, jak jest i dlaczego, nie opowiadam bajek, to chyba nigdzie indziej widz nie ma takiego wpływu na antenę jak w STARS.TV. I jeśli jedna osoba mówi, że brak gwiazdki w logo jest słaby, to ja mogę to pominąć, ale gdy sto osób mówi, że brak gwiazdki jest błędem, to ja zaczynam się zastanawiać nad sobą. Wyciągam wnioski, przyznaję rację, gwiazdka jest. I będzie. OBIECUJĘ :)

Dziękuję za rozmowę!

Również dziękuję. Pozdrowienia dla czytelników SAT Kuriera, wszak to na tutejszym forum start STARS.TV ogłosiłem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wywiady


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...