reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rodzaje kabli USB - jaki kupić?

dodano: 2022-10-10 16:00 | aktualizacja: 2022-10-10 16:46
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2022

Przekrój kabla USB Kabel USB jest jednym z najlepiej sprzedających się akcesoriów na świecie, ponieważ prawie wszystkie urządzenia elektroniczne wykorzystują go do zasilania lub ładowania wewnętrznych baterii. Nie chodzi tylko o smartfony i tablety. Może nie dotyczy to odbiorników cyfrowych (najczęściej do programowania lub połączenia z dyskiem i innymi urządzeniami), ale już takich urządzeń, jak laptopy, powerbanki, słuchawki i głośniki Bluetooth, latarki LED i wielu innych urządzeń codziennego użytku.

satkurier.pl
Rodzaje kabli USB


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wybierając kabel USB do ładowania smartfona, powerbanku lub głośnika Bluetooth czy też do zgrywania zdjęć/filmów na komputer, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak długość kabla, jakość, przekrój wewnętrznych przewodów i zewnętrzna powłoka oraz wybrać odpowiednie złącze USB do własnego indywidualnego zastosowania (USB-A, USB-B, USB-C, micro-USB, Lightning).

Kabel USB musi spełniać kilka bardzo delikatnych zadań, m.in. dostarczać odpowiedni prąd do zasilania lub ładowania urządzeń oraz umożliwiać transfer danych (również w postaci sygnałów audio/wideo) między urządzeniem źródłowym, np. smartfonem, tabletem, oraz urządzeniem odbiorczym, np. komputerem lub telewizorem.

Na pewno niepokoić może bardzo niska cena. Lepiej też unikać sklepików ze wszystkim, bo tam prędzej można nabyć jakiś gadżet, a niekoniecznie porządny kabel USB.

Szybkość ładowania baterii, prawidłowe zasilanie urządzeń oraz transfer danych w dużej mierze zależą od rodzaju, jakości i długości kabla USB. Należy więc przyjąć, że właśnie z tych powodów kable USB nie są takie same, nawet jeśli mają tę samą długość i typ złącza (na przykład USB-A z jednej strony i USB-C z drugiej).

Wśród milionów różnych kabli USB dostępnych na rynku duża część wykorzystuje komponenty i materiały słabej lub bardzo złej jakości, które mogą pogorszyć wydajność urządzenia (ładowanie i powolny transfer danych), a nawet je uszkodzić.

Aby uniknąć tych wszystkich niedogodności, w tym artykule wyjaśnimy, jak powstają kable USB, jakie elementy, rozwiązania i materiały należy wziąć pod uwagę przy wyborze najbardziej odpowiedniego kabla do smartfona (w domu i w samochodzie), tabletu czy słuchawek Bluetooth.

Rodzaje złączy USB

Porty USB urządzeń elektronicznych mogą być różnego typu w zależności od wykonywanych funkcji (tylko ładowanie, ładowanie + dane, ładowanie + dane + wideo, itp.), wymaganej wydajności i czasu produkcji (im starszy i cieńszy kabel, tym gorzej).

W ładowarkach stacjonarnych czy też samochodowych oraz w powerbankach najczęściej używane porty USB to klasyczne USB-A (duże, prostokątne, ale jednokierunkowe) i bardziej nowoczesne USB-C (zminiaturyzowane i dwukierunkowe).

Jeśli chodzi o urządzenia, takie jak smartfony, tablety, laptopy, przenośne dyski twarde, słuchawki, bezprzewodowe ładowarki i kontrolery gier wideo, możemy znaleźć aż 4 różne typy złączy:
  • Mini-USB (kształt trapezowy występujący tylko w bardzo starych urządzeniach),
  • Micro-USB (jak „Mini”, ale cieńszy i nadal używany w wielu urządzeniach),
  • USB-C (bardzo popularny w nowszych urządzeniach)
  • Lightning (złącze urządzeń Apple i ich akcesoriów).
 
Źródło: iunewind / Shutterstock.com

USB-C w wersji USB4 dla UE

Dodać należy, że Unia Europejska podjęła decyzję o ujednoliceniu ładowarek do urządzeń i ma to być USB-C. Spodziewana jest też wersja USB4. USB4 na złączu typu C może zapewnić transfer danych z prędkością do 40 Gb/s. Architektura USB4 została zbudowana w oparciu o specyfikację protokołu Thunderbolt, jest kompatybilna z istniejącymi hostami USB 3.2, USB 2.0 i Thunderbolt 3.

Trzy kluczowe ulepszenia USB4:
  • Maksymalna prędkość do 40 Gb/s
  • Uniwersalna kompatybilność z urządzeniami Thunderbolt 3
  • Ulepszona alokacja zasobów

USB4 podwaja prędkość transferu danych w stosunku do istniejącego USB 3.2. W przypadku USB 3.2 maksymalna prędkość wynosi 20 Gb/s, podczas gdy USB4 może osiągnąć do 40 Gb/s.

Różnica między USB4 a USB 3.2 polega na tym, że USB4 jest zorientowaną na połączenie, tunelową architekturą zaprojektowaną do łączenia wielu protokołów w jeden fizyczny interfejs.


Kable USB mogą mieć ten sam typ złącza na obu końcach (np. USB-C do USB-C) lub dwa różne złącza (np. USB-A do USB-C lub USB-C do Lightning i odwrotnie), dzięki czemu można podłączyć dowolne urządzenie do dowolnego gniazda zasilania lub danych.

Istnieją również kable USB z jednym rodzajem złącza na jednym końcu (np. USB-A) i dwoma lub więcej różnymi złączami na drugim np. Micro-USB, USB-C i Lightning. Najczęściej jest jedno złącze dla telefonów Apple, a reszta to jakaś kombinacja USB-C i micro-USB. Te „wielostandardowe” kable USB są wygodne w sytuacjach awaryjnych lub okazjonalnych, np. do ładowania kilku rożnych smartfonów podczas podróży samochodem lub pociągiem (z powerbankiem włącznie).

W codziennym użytkowaniu lepiej ich unikać, bo mogą ładować dwa lub więcej urządzeń jednocześnie, ale wtedy niestety obsługują niższy prąd niż „zwykłe” kable, co skutkuje wolnym ładowaniem lub nawet brakiem możliwości uruchomienia urządzenia (w przypadku zasilania bez baterii).
Niestety sprzedawcy i producenci zwykle nie informują, jak obsługiwane są poszczególne złącza w takim kablu. Rzadko się zdarza, aby wtedy było choć jedno złącze z szybkim ładowaniem (2A zamiast 1A). Używanie takiego kabla czasami nie ma sensu – szczególnie w samochodzie, jeśli działa nawigacja i Bluetooth, bo wtedy smartfon praktycznie nigdy się nie naładuje („bateria stoi”). Na te kable trzeba szczególnie uważać i dokładnie sprawdzać przed zakupem. Jeśli sprzedawca nie umie udzielić informacji, czy jest szybkie ładowanie, to takiego kabla lepiej nie kupować, choć w sumie kuszą pięknymi kolorami.

Złącza USB osiowe lub kątowe

Nawet jeśli większość złączy USB jest typu „osiowego”, czyli w linii z kablem, to czasami spotyka się złącza kątowe. Tego rozwiązania nie należy lekceważyć, ponieważ sprawia, że ​​w pewnych zastosowaniach kabel USB jest mniej nieporęczny.
 
Przykład kabla kątowego USB-C

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technologia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...