dodano: 2022-04-06 11:33 | aktualizacja:
2022-04-06 22:30
autor: Dr Hack |
źródło: Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA)
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Hydra Market" był rosyjskojęzycznym „czarnym" rynkiem, który działał za pośrednictwem sieci Tor od co najmniej 2015 roku i był znany m.in. z intensywnego handlu narkotykami. Równie łatwo można tam było znaleźć dane ukradzione na całym świecie, sfałszowane dokumenty i numery skradzionych kart kredytowych. Zarejestrowano tam około 17 mln klientów i ponad 19 000 kont sprzedawców. Strona została napisana w języku rosyjskim, a sprzedawcy znajdowali się głównie w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie i krajach sąsiednich.
„Hydra Market" to platforma darknetowa o najwyższych obrotach
W 2020 roku osiągnięto sprzedaż co najmniej
1,23 mld euro, dzięki czemu „
Hydra Market” stał się nielegalnym rynkiem o najwyższych obrotach. Oferowana była również usługa ukrywania transakcji cyfrowych, która sprawiała, że dochodzenia prowadzone przez organy ścigania były „niezmiernie trudne”.
Operatorzy są również badani pod kątem komercyjnej działalności przestępczych platform handlowych w Internecie oraz komercyjnego udzielania zamówień lub oferowania możliwości nieuprawnionego zakupu lub sprzedaży narkotyków. We wtorek 5 kwietnia na stronie internetowej pojawił się baner dotyczący bezpieczeństwa.
W operacji było zaangażowanych wiele amerykańskich agencji, w tym
Drug Enforcement Administration, IRS Criminal Investigation i inne. Oprócz działań organów ścigania mających na celu usunięcie nielegalnego rynku Hydry, USA usankcjonowały firmę wraz z wirtualną giełdą walutową
Garantex z siedzibą w Estonii, poinformował Departament Skarbu USA.
Według Departamentu Skarbu USA, „Hydra Market" odpowiadała za około 86% nielegalnych transakcji bitcoin w Rosji w 2019 r., podczas gdy estońska giełda Garantex została wykorzystana do ponad 100 mln dol. w transakcjach w wirtualnej walucie powiązanych z nielegalnymi podmiotami. Estońskie władze odebrały Garantexowi licencję już w lutym, ale firma nadal działała „bez skrupułów”.
Rosja to raj dla cyberprzestępców.
Działania przeciwko Hydrze i Garantex opierają się na niedawnych sankcjach przeciwko wirtualnym giełdom walutowym SUEX i CHATEX, które, podobnie jak Garantex, działały z Federation Tower w Moskwie.
Sankcje te są próbą pokazania przez administrację Bidena, że wirtualna waluta (bitcoin) nie będzie w stanie uniknąć sankcji USA i międzynarodowych nałożonych na Rosję lub inne podmioty przestępcze.
Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu „ściśle monitoruje wszelkie wysiłki mające na celu obejście lub naruszenie sankcji związanych z Rosją, w tym poprzez użycie wirtualnej waluty, i zobowiązuje się do wykorzystywania swoich szerokich organów ścigania do przeciwdziałania naruszeniom i promowania zgodności”.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.