reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Największy na świecie rynek Darknet zamknięty

dodano: 2022-04-06 11:33 | aktualizacja: 2022-04-06 22:30
autor: Dr Hack | źródło: Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA)

Hydra Market Rossija darknet 360px We wtorek 5 kwietnia został zamknięty „Hydra Market” - największy na świecie nielegalny rynek w darknecie, a w związku m.in. z inwazją Rosji w Ukrainie przyspieszono działania niemieckich władz. Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) i prokurator we Frankfurcie podały, że przejęto serwery w Niemczech oraz bitcoiny o łącznej wartości 23 mln euro. Prowadzone są śledztwa przeciwko nieznanym wcześniej operatorom i administratorom platformy o nazwie „Hydra Market”. Podejrzewani są m.in. o komercyjne pranie pieniędzy. Dochodzenie trwa od sierpnia 2021 r., w które zaangażowanych były też agencje z USA.

BKA
Darknet BKA Hydra Market 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Hydra Market" był rosyjskojęzycznym „czarnym" rynkiem, który działał za pośrednictwem sieci Tor od co najmniej 2015 roku i był znany m.in. z intensywnego handlu narkotykami. Równie łatwo można tam było znaleźć dane ukradzione na całym świecie, sfałszowane dokumenty i numery skradzionych kart kredytowych. Zarejestrowano tam około 17 mln klientów i ponad 19 000 kont sprzedawców. Strona została napisana w języku rosyjskim, a sprzedawcy znajdowali się głównie w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie i krajach sąsiednich.

„Hydra Market" to platforma darknetowa o najwyższych obrotach
W 2020 roku osiągnięto sprzedaż co najmniej 1,23 mld euro, dzięki czemu „Hydra Market” stał się nielegalnym rynkiem o najwyższych obrotach. Oferowana była również usługa ukrywania transakcji cyfrowych, która sprawiała, że ​​dochodzenia prowadzone przez organy ścigania były „niezmiernie trudne”.

Operatorzy są również badani pod kątem komercyjnej działalności przestępczych platform handlowych w Internecie oraz komercyjnego udzielania zamówień lub oferowania możliwości nieuprawnionego zakupu lub sprzedaży narkotyków. We wtorek 5 kwietnia na stronie internetowej  pojawił się baner dotyczący bezpieczeństwa.

W operacji było zaangażowanych wiele amerykańskich agencji, w tym Drug Enforcement Administration, IRS Criminal Investigation i inne. Oprócz działań organów ścigania mających na celu usunięcie nielegalnego rynku Hydry, USA usankcjonowały firmę wraz z wirtualną giełdą walutową Garantex z siedzibą w Estonii, poinformował Departament Skarbu USA.

Według Departamentu Skarbu USA, „Hydra Market" odpowiadała za około 86% nielegalnych transakcji bitcoin w Rosji w 2019 r., podczas gdy estońska giełda Garantex została wykorzystana do ponad 100 mln dol. w transakcjach w wirtualnej walucie powiązanych z nielegalnymi podmiotami. Estońskie władze odebrały Garantexowi licencję już w lutym, ale firma nadal działała „bez skrupułów”.

Rosja to raj dla cyberprzestępców. 
Działania przeciwko Hydrze i Garantex opierają się na niedawnych sankcjach przeciwko wirtualnym giełdom walutowym SUEX i CHATEX, które, podobnie jak Garantex, działały z Federation Tower w Moskwie. 

Sankcje te są próbą pokazania przez administrację Bidena, że ​​wirtualna waluta (bitcoin) nie będzie w stanie uniknąć sankcji USA i międzynarodowych nałożonych na Rosję lub inne podmioty przestępcze.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu „ściśle monitoruje wszelkie wysiłki mające na celu obejście lub naruszenie sankcji związanych z Rosją, w tym poprzez użycie wirtualnej waluty, i zobowiązuje się do wykorzystywania swoich szerokich organów ścigania do przeciwdziałania naruszeniom i promowania zgodności”.


Źródło: treasury.gov  cnbc.com  bbc.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...