reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SAT Kurier 1-2/2022

dodano: 2022-02-08 10:23 | aktualizacja: 2022-02-08 12:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

SAT Kurier 1-2/2022 okładka SAT Kurier 1-2/2022
Jak kupić dobry odbiornik DVB-T2?
Zmiana w nadawaniu TV naziemnej
1sat.pl testuje Internet Starlink
Prognozy technologiczne na 2022 rok

NOWE PRODUKTY:
Odbiorniki AB IPBox na Android TV
Odbiornik Fuba ODE8600
Odbiorniki WIWA H.265
Mierniki Spacetronik S-22 i FindSAT VF-6800P
Odbiorniki Edision T265

Najlepsze listy kanałów:
- wykaz kanałów Polsat Box i CANAL+
- wykaz FTA z 13°E
- wykaz MPEG 75°E-45°W
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

SAT KURIER 1-2/2022 - styczniowo-lutowe wydanie magazynu telewizji cyfrowej

Najważniejsze tematy artykułów z tego wydania:


 
PORADNIK: Jak kupić dobry odbiornik DVB-T2?

W Polsce obowiązywał będzie nowy standard DVB-T2 dla naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Wymagany będzie też nowy standard kompresji H.265 (HEVC), który zastąpi obecny u nas H.264 (MPEG-4). Pozwoli to na lepszą kompresję i umieszczenie kanałów HD w NTC. Należy brać pod uwagę wymianę odbiorników DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, albo zakup nowego telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2. Dodajmy, że każdy odbiornik DVB-T2/HEVC bez problemu odbierze kanały w DVB-T/MPEG-2 czy DVB-T/MPEG-4 (pełna kompatybilność w dół). Wybraliśmy najbardziej popularne, choć na rynku jest ponad 50 różnych odbiorników DVB-T2/HEVC, a kolejne zapewne będą się pojawiać już w trakcie procesu migracji. Przedstawiamy przegląd 36 cyfrowych odbiorników naziemnych 2. generacji.Zmiana w nadawaniu TV naziemnej


27 czerwca 2022 roku zakończy się ostatni etap zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce z DVB-T/MPEG-4 (który zostanie wyłączony) na DVB-T2/HEVC (który go zastąpi). Zmiana ta, prowadzona równolegle z refarmingiem, pozwoli zwiększyć zasoby częstotliwościowe na multipleksach, a tym samym uruchomić nadawanie większej liczby kanałów w lepszej jakości, w tym również UHD 4K. Zmiana standardu przyczyni się więc do rozbudowy i uatrakcyjnienia oferty programów dostępnych za pośrednictwem NTC. Jak przygotować się do tej zmiany? 
TEST: 1sat.pl testuje Internet Starlink
Montaż i testy zestawu do Internetu satelitarnego

Czy słyszałeś już o Starlink? Co to właściwie jest? To Internet satelitarny dostarczany do końcowego użytkownika z nisko orbitujących satelitów, dostępny praktycznie na całym świecie. Dostawcą jest firma SpaceX należąca do Elona Muska. Piotr Kędziorek, właściciel firmy 1sat.pl, przetestował to nowe rozwiązanie i dzieli się swoimi spostrzeżeniami na łamach SAT Kuriera.
KOMENTARZ: Prognozy technologiczne na 2022 rok


Kiedy rok temu pisaliśmy o szalonym roku 2020, wszyscy mieliśmy nadzieję, że w 2021 roku uda się przezwyciężyć covidowe problemy na całym świecie, w tym w Polsce. Dotknęło to wiele osób i firm, a pośrednie decyzje, dotacje spowodowały inflację, wzrost kosztów, cen paliw, procesorów, kart graficznych, itd. Stąd braki części do samochodów, elektroniki, załamanie różnych dróg logistycznych. A wydawałoby się, że rok to niewiele i to w jakże szybko zmieniającym się świecie. Nie należy więc wykluczyć pojawienia się nowości technologicznych. Trzeba pamiętać o tym, że to, co kiedyś wymyślano wiele lat, teraz przychodzi niezwykle szybko. Jednak pojawienie się nowych technologii wcale nie oznacza, że w rok czy dwa lata zostaną skutecznie spopularyzowane czy sfinalizowane w celu zastosowania. Jesteśmy dopiero na początku rewolucji, w której sztuczna inteligencja napędza uprzemysłowienie biofarmaceutyki i opieki zdrowotnej. Jak może wyglądać życie po pandemii?

 
PORADNIK: Jak odbierać kanały z pozycji 85,2°E?

85,2°East jest jedną z wielu lokalizacji orbitalnych obsługiwanych przez amerykańskiego operatora Intelsat. Strefa zasięgu stacjonujących tam dwóch satelitów telekomunikacyjnych rozciąga się od Afryki Północnej i Europy Wschodniej po Syberię. I choć satelity są umieszczone w dalekiej pozycji na wschodzie, a antena musi być skierowana prawie na linię wschodniego horyzontu, to odbiór w Polsce jest możliwy dzięki potężnym wiązkom obu satelitów. Wystarczy odpowiednia wielkość anteny i odsłonięty horyzont na wschodzie.
RAPORT: Czego oczekujemy od platform streamingowych?


W ciągu ostatniej dekady branża rozrywkowa poczyniła ogromne postępy oferując konsumentom zupełnie nowy sposób dostępu do filmów i seriali, a także transmisji na żywo – poprzez Internet. Jednak wraz z tym rozwojem zaczęły pojawiać się opinie, że platform streamingowych jest zbyt wiele, są one mało intuicyjne, zbyt drogie oraz wcale nie aż tak spersonalizowane i inteligentne jak mogłoby się wydawać. Jakie kroki mogą podjąć dostawcy usług przesyłania strumieniowego, by zapobiec odpływowi subskrybentów?

 
Fiu Fiu, czyli Phi Phi - wyprawa do raju

Zaprzyjaźnieni z redakcją vlogerzy z kanału na YouTubie „Janusz i Grażyna w Tajlandii” odwiedzili archipelag Phi Phi. To grupa wysp zbudowanych z wapiennych skał i pokrytych bujną roślinnością. Dwie największe z nich to Ko Phi Phi Don i Ko Phi Phi Le, z których tylko ta pierwsza jest zamieszkała.ZAP – zmiany na satelitach

Następne wydanie SAT Kurier 3-4/2022 na początku kwietnia.
 

Magazyn SAT Kurier w 2022 roku obejmuje 6 wydań w cenie 109 zł w subskrypcji rocznej za cały rok 2022 (Polska) lub 60 euro w Europie. Możliwe jest też zamówienie prenumeraty elektronicznej w cenie 72 zł.

UWAGA! W 2022 roku cena pojedynczego wydania magazynu SAT Kurier wynosi 12 zł.
 

Zapraszamy przy okazji do korzystania z serwisów internetowych:

-- digi-tv.pl - wszystko o wszystkim, co cyfrowe;

-- solarkurier.pl - magazyn poświęcony zielonym technologiom;

-- podrozezantena.pl - portal o podróżach z dużą ilością informacji o antenach w miejscach odwiedzanych przez podróżników.

Reklama w drukowanym SAT Kurierze za darmo - wystarczy podjąć się dystrybucji SAT Kuriera (minimum 10 egz. każdego wydania).

Dziękujemy za zaufanie i pomoc wszystkim czytelnikom i dystrybutorom - to bardzo pomaga podczas pracy nad magazynem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Numery


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...