reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

SAT Kurier 1-2/2022

dodano: 2022-02-08 10:23 | aktualizacja: 2022-02-08 12:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

SAT Kurier 1-2/2022 okładka SAT Kurier 1-2/2022
Jak kupić dobry odbiornik DVB-T2?
Zmiana w nadawaniu TV naziemnej
1sat.pl testuje Internet Starlink
Prognozy technologiczne na 2022 rok

NOWE PRODUKTY:
Odbiorniki AB IPBox na Android TV
Odbiornik Fuba ODE8600
Odbiorniki WIWA H.265
Mierniki Spacetronik S-22 i FindSAT VF-6800P
Odbiorniki Edision T265

Najlepsze listy kanałów:
- wykaz kanałów Polsat Box i CANAL+
- wykaz FTA z 13°E
- wykaz MPEG 75°E-45°W
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

SAT KURIER 1-2/2022 - styczniowo-lutowe wydanie magazynu telewizji cyfrowej

Najważniejsze tematy artykułów z tego wydania:


 
PORADNIK: Jak kupić dobry odbiornik DVB-T2?

W Polsce obowiązywał będzie nowy standard DVB-T2 dla naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Wymagany będzie też nowy standard kompresji H.265 (HEVC), który zastąpi obecny u nas H.264 (MPEG-4). Pozwoli to na lepszą kompresję i umieszczenie kanałów HD w NTC. Należy brać pod uwagę wymianę odbiorników DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, albo zakup nowego telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2. Dodajmy, że każdy odbiornik DVB-T2/HEVC bez problemu odbierze kanały w DVB-T/MPEG-2 czy DVB-T/MPEG-4 (pełna kompatybilność w dół). Wybraliśmy najbardziej popularne, choć na rynku jest ponad 50 różnych odbiorników DVB-T2/HEVC, a kolejne zapewne będą się pojawiać już w trakcie procesu migracji. Przedstawiamy przegląd 36 cyfrowych odbiorników naziemnych 2. generacji.Zmiana w nadawaniu TV naziemnej


27 czerwca 2022 roku zakończy się ostatni etap zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce z DVB-T/MPEG-4 (który zostanie wyłączony) na DVB-T2/HEVC (który go zastąpi). Zmiana ta, prowadzona równolegle z refarmingiem, pozwoli zwiększyć zasoby częstotliwościowe na multipleksach, a tym samym uruchomić nadawanie większej liczby kanałów w lepszej jakości, w tym również UHD 4K. Zmiana standardu przyczyni się więc do rozbudowy i uatrakcyjnienia oferty programów dostępnych za pośrednictwem NTC. Jak przygotować się do tej zmiany? 
TEST: 1sat.pl testuje Internet Starlink
Montaż i testy zestawu do Internetu satelitarnego

Czy słyszałeś już o Starlink? Co to właściwie jest? To Internet satelitarny dostarczany do końcowego użytkownika z nisko orbitujących satelitów, dostępny praktycznie na całym świecie. Dostawcą jest firma SpaceX należąca do Elona Muska. Piotr Kędziorek, właściciel firmy 1sat.pl, przetestował to nowe rozwiązanie i dzieli się swoimi spostrzeżeniami na łamach SAT Kuriera.
KOMENTARZ: Prognozy technologiczne na 2022 rok


Kiedy rok temu pisaliśmy o szalonym roku 2020, wszyscy mieliśmy nadzieję, że w 2021 roku uda się przezwyciężyć covidowe problemy na całym świecie, w tym w Polsce. Dotknęło to wiele osób i firm, a pośrednie decyzje, dotacje spowodowały inflację, wzrost kosztów, cen paliw, procesorów, kart graficznych, itd. Stąd braki części do samochodów, elektroniki, załamanie różnych dróg logistycznych. A wydawałoby się, że rok to niewiele i to w jakże szybko zmieniającym się świecie. Nie należy więc wykluczyć pojawienia się nowości technologicznych. Trzeba pamiętać o tym, że to, co kiedyś wymyślano wiele lat, teraz przychodzi niezwykle szybko. Jednak pojawienie się nowych technologii wcale nie oznacza, że w rok czy dwa lata zostaną skutecznie spopularyzowane czy sfinalizowane w celu zastosowania. Jesteśmy dopiero na początku rewolucji, w której sztuczna inteligencja napędza uprzemysłowienie biofarmaceutyki i opieki zdrowotnej. Jak może wyglądać życie po pandemii?

 
PORADNIK: Jak odbierać kanały z pozycji 85,2°E?

85,2°East jest jedną z wielu lokalizacji orbitalnych obsługiwanych przez amerykańskiego operatora Intelsat. Strefa zasięgu stacjonujących tam dwóch satelitów telekomunikacyjnych rozciąga się od Afryki Północnej i Europy Wschodniej po Syberię. I choć satelity są umieszczone w dalekiej pozycji na wschodzie, a antena musi być skierowana prawie na linię wschodniego horyzontu, to odbiór w Polsce jest możliwy dzięki potężnym wiązkom obu satelitów. Wystarczy odpowiednia wielkość anteny i odsłonięty horyzont na wschodzie.
RAPORT: Czego oczekujemy od platform streamingowych?


W ciągu ostatniej dekady branża rozrywkowa poczyniła ogromne postępy oferując konsumentom zupełnie nowy sposób dostępu do filmów i seriali, a także transmisji na żywo – poprzez Internet. Jednak wraz z tym rozwojem zaczęły pojawiać się opinie, że platform streamingowych jest zbyt wiele, są one mało intuicyjne, zbyt drogie oraz wcale nie aż tak spersonalizowane i inteligentne jak mogłoby się wydawać. Jakie kroki mogą podjąć dostawcy usług przesyłania strumieniowego, by zapobiec odpływowi subskrybentów?

 
Fiu Fiu, czyli Phi Phi - wyprawa do raju

Zaprzyjaźnieni z redakcją vlogerzy z kanału na YouTubie „Janusz i Grażyna w Tajlandii” odwiedzili archipelag Phi Phi. To grupa wysp zbudowanych z wapiennych skał i pokrytych bujną roślinnością. Dwie największe z nich to Ko Phi Phi Don i Ko Phi Phi Le, z których tylko ta pierwsza jest zamieszkała.ZAP – zmiany na satelitach

Następne wydanie SAT Kurier 3-4/2022 na początku kwietnia.
 

Magazyn SAT Kurier w 2022 roku obejmuje 6 wydań w cenie 109 zł w subskrypcji rocznej za cały rok 2022 (Polska) lub 60 euro w Europie. Możliwe jest też zamówienie prenumeraty elektronicznej w cenie 72 zł.

UWAGA! W 2022 roku cena pojedynczego wydania magazynu SAT Kurier wynosi 12 zł.
 

Zapraszamy przy okazji do korzystania z serwisów internetowych:

-- digi-tv.pl - wszystko o wszystkim, co cyfrowe;

-- solarkurier.pl - magazyn poświęcony zielonym technologiom;

-- podroze.satkurier.pl - portal o podróżach z dużą ilością informacji o antenach w miejscach odwiedzanych przez podróżników.

Reklama w drukowanym SAT Kurierze za darmo - wystarczy podjąć się dystrybucji SAT Kuriera (minimum 10 egz. każdego wydania).

Dziękujemy za zaufanie i pomoc wszystkim czytelnikom i dystrybutorom - to bardzo pomaga podczas pracy nad magazynem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Numery


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...