reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Słońce i wiatr najtańszymi źródłami energii w Australii

dodano: 2021-06-08 23:32
autor: Jan Borejko | źródło: CSIRO GenCost/AEMO

Australia ZIELONA ENERGIA FOTOWOLTAIKA 360px.jpg Słońce i wiatr stały się najtańszymi źródłami energii elektrycznej w Australii. Według nowego raportu Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) odnawialne źródła energii (OZE) są teraz lepsze i tańsze od paliw kopalnych. Najnowszy raport potwierdza ustalenia z poprzednich lat, że OZE są korzystne nie tylko dla planety, ale także dla budżetu Australii. Co ciekawe to Australia jest głównym eksporterem węgla kamiennego (39% rynku), a także jest na 7. miejscu w produkcji węgla brunatnego.

satkurier.pl
Australia mapa PV wiatr 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Słońce i wiatr stają się najtańszymi źródłami energii w Australii
Naukowcy z Australii twierdzą, że energia wiatrowa i słoneczna stały się najtańsze w tym kraju. Naukowcom udało się rozwiązać problem magazynowania nadmiaru energii w Australii - zbudowano kilka magazynów energii, co daje komfort przy dużym nasłonecznieniu w ciągu dnia.

Trzeci raport CSIRO GenCost, opublikowany we współpracy z australijskim operatorem rynku energii (AEMO), analizuje koszty różnych technologii produkcji energii. Fotowoltaika (PV) i wiatr były na pierwszym miejscu w produkcji energii w Australii, nawet jeśli uwzględniono koszty ich integracji – magazynowania energii i nowej infrastruktury.

Koszty integracji budzą najwięcej pytań.
Ponieważ wiatr i światło słoneczne nie są stałe w produkcji energii, koszt magazynowania energii elektrycznej jest uważany za przeszkodę dla konkurencyjności OZE. Nowy dokument, który uwzględnia te koszty, dowodzi, że odnawialne źródła energii nadal znacznie przewyższają paliwa kopalne, a baterie stają się coraz lepsze, o dłuższej żywotności i niższych kosztach wymiany.

Raport końcowy CSIRO uwzględnia analizę kosztów integracji OZE w Australii - aktualnie uwzględnia zmienność pogody z roku na rok, jej wpływ na popyt i podaż energii elektrycznej

Raport wykazał, że oprócz energii słonecznej i wiatrowej, także elektrownie szczytowo-pompowe są silnym konkurentem na rynku energii, zwłaszcza gdy wymagane jest dłuższe magazynowanie energii.

Źródło: csiro.au 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - UŻYWANY

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...