Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Naukowcy przeanalizowali dane z dwóch badań kohortowych z lat 1984 - 2014, badania zdrowia pielęgniarek i badania kontrolnego pracowników służby zdrowia, w których wzięło udział ponad 100 tys. osób. Oba zestawy danych zawierają szczegółowe informacje żywieniowe dla uczestników, które były zbierane co 2 do 4 lat przez 30 lat. Ponadto naukowcy uwzględnili dane dotyczące spożycia owoców i warzyw oraz wskaźników śmiertelności z 26 badań przeprowadzonych w 29 krajach obu Ameryk, Europy, Azji Afryki i Australii.
Z badań ponad 2 mln ludzi wynika, że
wyższe spożycie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, w tym chorób układu krążenia i raka, które są głównymi przyczynami przedwczesnych zgonów.
Do tej pory tylko około 1 na 10 dorosłych spożywa wystarczającą ilość owoców i warzyw.
Wykazano, że
spożywanie 5 porcji owoców i warzyw dziennie wiązało się z najmniejszym ryzykiem zgonu, a zwiększenie tej dawki nie przyniosło żadnych dodatkowych korzyści. Jednocześnie
potwierdzono największą długowieczność u tych, którzy codziennie spożywali 2 porcje owoców i 3 porcje warzyw.
Naukowcy nazwali tę kombinację „formułą 5 razy dziennie”.
Niestety konsumenci otrzymują sprzeczne informacje z różnych źródeł na temat tego, co decyduje o optymalnym dziennym spożyciu owoców i warzyw. 2 porcje owoców i 3 porcje warzyw jest prawdopodobnie najbardziej korzystne pod względem zapobiegania poważnym chorobom przewlekłym.
W porównaniu z osobami, które jadły 2 porcje owoców i warzyw dziennie,
ci, którzy jedli 5 porcji, mieli o 13% niższe ryzyko zgonu z wszystkich przyczyn i o 12% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, w tym chorób serca i udaru mózgu, a także 10% zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu raka i 35% z powodu chorób układu oddechowego.
Naukowcy potwierdzili, że nie wszystkie owoce i warzywa są równie zdrowe.
Na przykład warzywa bogate w skrobię, takie jak ziemniaki, groszek i kukurydza, a także soki owocowe nie zmniejszają ryzyka śmierci ze wszystkich przyczyn lub określonych chorób przewlekłych.
Najbardziej korzystne są zielone warzywa liściaste, w tym szpinak, sałata i jarmuż, a także owoce i warzywa bogate w beta-karoten i witaminę C, takie jak
owoce cytrusowe, jagody i marchew.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.