dodano: 2020-11-12 19:09 | aktualizacja:
2021-02-12 23:52
autor: Janina Klepacka |
źródło: Scientific Reports/UHN/Nature
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Należy pamiętać, że do 90 proc. alkoholu jest wydalane z organizmu przez wątrobę w stałym tempie, którego jednak nie można zwiększyć.
Dializa, dożylne płyny i dopływ tlenu mogą tylko nieznacznie przyspieszyć eliminację alkoholu z krwi.
Naukowcy z University Health Network (UHN) w Toronto zasugerowali użycie płuc do usuwania alkoholu.
Kanadyjscy naukowcy odkryli, że przy hiperwentylacji, czyli głębokim i szybkim oddechu,
alkohol wydalany jest 3 razy szybciej niż przez wątrobę, a im silniejszy oddech, tym więcej alkoholu wydalane jest z organizmu.
Ta taka metoda hiperwentylacji: ta technika była wcześniej znana lekarzom, ale była stosowana w ograniczonym zakresie, ponieważ przy wymuszonym wydechu osoba traci dużo dwutlenku węgla, wraz z którym usuwa się alkohol. Gwałtowny spadek tego gazu we krwi powoduje zawroty głowy, omdlenia i drętwienie rąk i nóg.
- Nie można po prostu hiperwentylować, ponieważ w ciągu kilku minut dostaniecie zawrotów głowy i zemdlejecie - twierdzi kierownik badań dr Joseph Fisher, anestezjolog i starszy pracownik naukowy w General Hospital Research Institute.
Naukowcy opracowali kompaktowe urządzenie wielkości teczki, które utrzymuje poziom dwutlenku węgla we krwi pacjenta podczas hiperwentylacji. Urządzenie jest bardzo proste, składa się z małego zbiornika sprężonego dwutlenku węgla, kilku rurek łączących, maski oraz systemu zaworów.
To urządzenie nie wymaga elektroniki, komputerów czy specjalnych filtrów. Istnieje więc prosty dowód na to, że wyjściowy współczynnik eliminacji alkoholu można znacznie zwiększyć dzięki zastosowaniu hiperwentylacji. Opracowana koncepcja nie tylko stworzy nowe metody leczenia silnego odurzenia alkoholowego, ale także pomoże tym, którzy chcą szybko wytrzeźwieć.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.