reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Naukowcy znaleźli sposób na oczyszczenie krwi z alkoholu

dodano: 2020-11-12 19:09 | aktualizacja: 2021-02-12 23:52
autor: Janina Klepacka | źródło: Scientific Reports/UHN/Nature

alkohol drinki nauka i zdrowie 360px.jpg Kanadyjscy naukowcy opracowali dość prostą i szybką metodę usuwania alkoholu z organizmu, która do tego wszystkiego nie wymaga drogiego sprzętu. Wyniki badań zostały publikowane w Scientific Reports. Etanol, obecny we wszystkich alkoholowych drinkach i napojach, po osiągnięciu określonego poziomu stężenia we krwi zaczyna działać jak trucizna. Wtedy zaburza funkcję krążenia, wpływa na mózg i inne narządy. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO około 3 mln ludzi umiera co roku w wyniku ostrego zatrucia alkoholem.

satkurier.pl
alkohol drinki nauka zdrowie 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Należy pamiętać, że do 90 proc. alkoholu jest wydalane z organizmu przez wątrobę w stałym tempie, którego jednak nie można zwiększyć. Dializa, dożylne płyny i dopływ tlenu mogą tylko nieznacznie przyspieszyć eliminację alkoholu z krwi.
 
Naukowcy z University Health Network (UHN) w Toronto zasugerowali użycie płuc do usuwania alkoholu.
Kanadyjscy naukowcy odkryli, że przy hiperwentylacji, czyli głębokim i szybkim oddechu, alkohol wydalany jest 3 razy szybciej niż przez wątrobę, a im silniejszy oddech, tym więcej alkoholu wydalane jest z organizmu.
 
Ta taka metoda hiperwentylacji: ta technika była wcześniej znana lekarzom, ale była stosowana w ograniczonym zakresie, ponieważ przy wymuszonym wydechu osoba traci dużo dwutlenku węgla, wraz z którym usuwa się alkohol. Gwałtowny spadek tego gazu we krwi powoduje zawroty głowy, omdlenia i drętwienie rąk i nóg.
 

 - Nie można po prostu hiperwentylować, ponieważ w ciągu kilku minut dostaniecie zawrotów głowy i zemdlejecie - twierdzi kierownik badań dr Joseph Fisher, anestezjolog i starszy pracownik naukowy w General Hospital Research Institute.

 
Naukowcy opracowali kompaktowe urządzenie wielkości teczki, które utrzymuje poziom dwutlenku węgla we krwi pacjenta podczas hiperwentylacji. Urządzenie jest bardzo proste, składa się z małego zbiornika sprężonego dwutlenku węgla, kilku rurek łączących, maski oraz systemu zaworów.
 
To urządzenie nie wymaga elektroniki, komputerów czy specjalnych filtrów. Istnieje więc prosty dowód na to, że wyjściowy współczynnik eliminacji alkoholu można znacznie zwiększyć dzięki zastosowaniu hiperwentylacji. Opracowana koncepcja nie tylko stworzy nowe metody leczenia silnego odurzenia alkoholowego, ale także pomoże tym, którzy chcą szybko wytrzeźwieć.
 

Źródło: nature.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nauka


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...