reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dlaczego trzeci multipleks nie pojawi się w Rosji?

dodano: 2020-04-05 10:47
autor: RO | źródło: obob.tv

flaga Rosja Dlaczego przejście do naziemnej telewizji cyfrowej w Federacji Rosyjskiej trwało wiele lat, zastanawiali się wszyscy. Powstało też wiele przypuszczeń, dlaczego regionalnym nadawcom odmówiono przejścia do DVB-T2. Jednak sądząc po informacjach Ministerstwa Komunikacji FR, to „szkatułka właśnie się otworzyła”.

https://prosmartv.ru/wp-content/uploads/2019/01/Multipleks.jpg
Trzeci multipleks NTC w Rosji (planowany)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według niektórych urzędników ministerstwa - nie ma częstotliwości, a opracowanie planu częstotliwości dla trzeciego multipleksu regionalnego może potrwać kilka lat. W rzeczywistości częstotliwości są, nawet jest ich dużo, ale nie są zastrzeżone dla transmisji telewizyjnych.

RBK podało, że Ministerstwo Łączności i Masowej Komunikacji zaproponowało opracowanie 5G na częstotliwościach, które są używane przez nadawców. Chodzi o wycinek pasma 694-790 MHz, który ma zostać przydzielony operatorom mobilnym w celu wdrożenia sieci nowej generacji. Ta propozycja jest zawarta w „Koncepcji tworzenia i rozwoju sieci 5G w Rosji”.

W dokumencie stwierdzono, że w warunkach przejścia z analogowego na nadawanie cyfrowe, ten zasób jest praktycznie wykluczony z obrotu gospodarczego. Niewątpliwą zaletą pasma 694-790 MHz dla sieci 5G jest zdolność do zapewnienia zasięgu na dużych obszarach i rozbudowanej infrastrukturze gospodarczej (koleje, autostrady, itp.) przy minimalnej ilości stacji przekaźnikowych.

Jeżeli pasmo 694-790 MHz zostanie przydzielone dla 5G, to transmisje multipleksów cyfrowych w DVB-T/DVB-T2 od kanału 49. i wyższego trzeba będzie przenieść. W wielu regionach Rosji multipleksy w tym paśmie są dostępne, a ich przesunięcie będzie wymagało znacznych inwestycji finansowych ze strony operatora RTRS.

Z drugiej strony, jeżeli operatorom komórkowym nie zostaną przydzielone częstotliwości do wdrożenia sieci 5G, to już w latach 2022-2024 mogą nasilić się problemy z działaniem usług dostępu do Internetu, związane z przeciążeniem w szczytowym użyciu. Zakres częstotliwości 3,4–3,8 GHz, pierwotnie wymagany przez operatorów na rzecz 5G, jest teraz używany przez Ministerstwo Obrony oraz służby federalne Gazprom Kosmiczeskije Sistiemy i Kosmiczeskaja Swiaz (RSCC). Istnieje rozwiązanie, aby przenieść pracę tych struktur na inny plan częstotliwości, jednak one nie wykazują wsparcia od regulatora.

Dlatego Ministerstwo Łączności i Masowej Komunikacji zaproponowało wykorzystanie częstotliwości 694-790 MHz, ze stosunkowo niewielką prędkością Internetu i przenoszeniu nadawców naziemnych na inne parametry. Jeżeli decyzja zostanie podjęta i uwzględniając szybkość podejmowanych przez regulatora decyzji, to nie będzie czasu na trzeci multipleks naziemny.

Źródło: obob.tv 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

220 zł Więcej...
reklama