reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Największe sukcesy i porażki 2018

dodano: 2018-12-20 10:37
autor: Daniel Gadomski | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

sukcesy porażki Rynek płatnej telewizji w Polsce jest już nasycony. Nie ma zbyt wielu spektakularnych nowości. Wygrywają raczej te rozwiązania, które blokują odpływ abonentów. Kilka z nich prezentujemy w subiektywnym corocznym rankingu sukcesów i porażek w branży.

sukcesy porażki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wyraźnie widać, że alternatywą dla platform cyfrowych coraz częściej stają się usługi, biblioteki wideo na żądanie, takie jak Netflix. Nie trzeba się z nimi wiązać na rok czy dwa lata. Można płacić za dostęp tylko w tych miesiącach, w których są nowe sezony interesujących nas seriali. Porażką tradycyjnych operatorów coraz bardziej staje się nadmierna liczba kanałów z nadmierną liczbą reklam. Niezrozumiałe jest też odpłatne oferowanie bibliotek VOD kanałów, za które i tak płacimy.
 

SUKCESY


Polsat kupuje co się da
To był rok spektakularnych inwestycji Polsatu. Po sfinalizowaniu zakupu kanałów Grupy ZPR Media (Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV) oraz kupieniu udziałów w spółce będącej właścicielem stacji Fokus TV i Nowa TV, nadawca zainwestował w Eleven Sports Network. Większościowy pakiet udziałów w spółce, która ma w portfolio cztery kanały sportowe, kosztował 35,9 mln zł. Ponadto Polsat kupił Superstację. Dotychczas informacyjno-rozrywkowa telewizja należała do spółki Hieronima Ruty. Udziałowiec Cyfrowego Polsatu postanowił jednak zrezygnować z rynku medialnego. Nieoficjalnie mówi się, że kanały ZPR, Eleven Sports i Superstacja to nie koniec zakupów koncernu związanego z Zygmuntem Solorzem. Jego nazwisko pojawia się w kontekście inwestora dla Radia Zet.

Skąd tak wielkie inwestycje? Polsat może się obawiać ustawy Prawa i Sprawiedliwości o dekoncentracji w mediach. Jeśli zostanie uchwalona, to może mieć problem z uruchomieniem nowych kanałów telewizyjnych lub ich kupieniem. O ile w ogóle dojdzie do zmian w prawie. Ambasador Stanów Zjednoczonych podczas wizyty w Sejmie ostrzegała posłów przed zmianami, które mogą uderzyć w media i ich właścicieli. TVN ma amerykański kapitał. Ewentualna chęć zrepolonizowania tego nadawcy na pewno zezłościłaby Waszyngton.

Inwestycja Polsatu w Eleven Sports ma też znaczenie w kontekście rywalizacji z TVN i nc+. Właścicielem TVN jest Discovery, który posiada też kanały Eurosport. Z kolei Eleven Sports posiada licencje m.in. do ligi hiszpańskiej czy niemieckiej, które na razie udostępnia na zasadzie sublicencji Canal+ Sport. W kontekście powrotu do Formuły 1 Roberta Kubicy wielkie znaczenie ma też licencja na pokazywanie najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych świata. Dzięki inwestycji w Eleven Sports transmisje będą mogły się pojawić na głównej antenie Polsatu. W latach 2006-2010, kiedy Kubica również jeździł w Formule 1, zdarzało się, że wyścigi z jego udziałem oglądało 12 mln widzów. To ogromne zyski reklamowe.

Za sukces należy też uznać uruchomienie przez Polsat najnowocześniejszego i największego studia sportowego w Polsce, dedykowanego przede wszystkim Lidze Mistrzów i Lidze Europy UEFA. Nowe studio ma aż 700 m2 powierzchni i jedyną tego typu w Polsce ścianę LED-ową Samsunga wysoką na ponad 3 m i długą na 24 m, o rozdzielczości 4x 4K. Pozwala ona na wyświetlanie wielu przekazów jednocześnie, stanowi również istotny element scenografii. Nowe studio to także cztery plany zdjęciowe, w tym: specjalne miejsca do omawiania statystyk meczowych, plan z dotykowym ekranem do rozrysowywania i szczegółowej analizy ciekawych meczowych sytuacji oraz greenbox, który wirtualnie przeniesie omawiających sytuację ekspertów wprost na boisko, obok grających piłkarzy. Obraz w nowym studiu jest realizowany za pomocą 8 kamer, w tym steadicam i kamery na kranie z wysuwanym ramieniem. Studio wyróżnia się także nowoczesnym, zarządzanym komputerowo LED-owym oświetleniem studyjnym i scenograficznym.

Nowe studio to także nowe twarze, w tym Tomasz Smokowski, który przez ponad 23 lata był związany ze stacją Canal+. Widzowie mogą go oglądać zarówno jako gospodarza studia, jak i komentatora Ligi Mistrzów.

Platforma nc+ walczy o młodych
Druga co do wielkości platforma cyfrowa wreszcie zaczyna zauważać, że warto walczyć o młodych klientów. Starsi prędzej czy później przejdą na emeryturę i zaczną oszczędzać na płatnej rozrywce. Młodzi wychowują się na platformach typu Netflix czy YouTube. Przez lata operatorzy płatnej telewizji nie robili nic, aby przekonać ich do siebie. Powoli to się zmienia. Player+, czyli internetowa wersja platformy nc+, jest dostępna dla studentów za połowę ceny. Zamiast 80 zł za pakiet Max studenci płacą 40 zł. Zamiast 60 zł za opcję Canal+ miesięcznie – 30 zł. Pakiet Max oprócz kolekcji wideo na życzenie zawiera 37 kanałów na żywo. Studenci, którzy najczęściej nie posiadają telewizora, mogą więc zyskać dostęp do takich kanałów jak TVN24, National Geographic czy Eurosport.

Czy młodzi, którzy przez kilka lat zapoznają się z nc+, po zakończeniu nauki kupią tradycyjną ofertę nc+? To będzie zależało od tego, co platforma zaoferuje dla tej grupy widzów. O problemach ze „sprzedaniem” treści VOD piszemy szerzej w części „Porażki”. Wszelkie badania pokazują, że użytkownicy oczekują większej elastyczności w wyborze kanałów w pakietach. Wydaje się, że ceny w Player+ są zbyt wygórowane, a sam Player+ Box to zbyt mało. Platforma nc+ powinna zaoferować więcej urządzeń opartych na m.in. Android TV. Na rynku jest dużo chińskiego sprzętu, który niekoniecznie spełnia oczekiwania użytkowników. Po aktualizacji systemu operacyjnego Android znaczna część posiadaczy Mi Boxów, które można kupić w Media Markt czy Biedronce za mniej niż 300 zł, miała ogromne problemy z działaniem Wi-Fi. Kłopoty naprawiono aktualizacją oprogramowania dopiero po kilku miesiącach.

Dlaczego nc+ nie może stworzyć „internetowych dekoderów” działających sprawniej? Android TV jest właściwym rozwiązaniem, bo pozwala rozszerzyć dostępne treści o YouTube czy aplikacje z pogodą albo radiem internetowym.

Coraz więcej treści w 4K
W maju wystartował Canal+ 4K Ultra HD. Od tego czasu ilość treści oferowanych w ultrawysokiej rozdzielczości stopniowo się zwiększa. To już nie tylko transmisje z wybranych meczów Premier League, LaLigi i Bundesligi, ale także LOTTO Ekstraklasy oraz hity filmowe, seriale („Nielegalni” i „Kruk, Szepty słychać po zmroku”), produkcje oryginalne Canal+, widowiska muzyczne i programy dokumentalne. Dzięki umowom na wyłączność zawartym przez nc+ z amerykańskimi studiami filmowymi 20th Century Fox Film oraz NBCUniversal International, abonenci Canal+ zobaczą jako pierwsi w polskiej telewizji największe hity kinowe tych producentów w jakości 4K.

Co istotne treści 4K i 4K HDR są dostępne także w kolekcji Canal+ 4K bezpośrednio na dekoderze 4K UltraBOX+. Przypomnijmy, że urządzenie to zostało wyróżnione statuetką SAT Kurier Awards 2017 jako „Najlepszy w Polsce dekoder 4K.

Pierwsza transmisja na żywo w 4K HDR z meczu LOTTO Ekstraklasy odbyła się 24 listopada. Był to mecz Lech Poznań – Wisła Płock i dzień później Lechia Gdańsk – Jagiellonia Białystok. Platforma nc+ zapowiedziała, że będzie transmitować do trzech meczów w 4K HDR w każdej ligowej kolejce. Producentem sygnału telewizyjnego jest Ekstraklasa Live Park. Transmisje są realizowane za pomocą pierwszego w Polsce wozu transmisyjnego pracującego w standardzie 4K HDR, z wykorzystaniem 19 kamer Grass Valley, w tym 2 Super Slow Motion i 1 Ultra Slow Motion oraz systemu powtórkowego EVS VIA.

TVP Sport wreszcie w naziemnej telewizji cyfrowej
Niemal dwa lata od obietnicy odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej czekali na dostęp do kanału TVP Sport. 7 czerwca kanał pojawił się w DVB-T. Zastąpił stację TVP Rozrywka, którą teraz można oglądać w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Po tym, jak Polsat Sport News zakończył nadawanie naziemne, odbiorcom NTC doskwierał brak treści sportowych. TVP długo nie chciała dołączyć TVP Sport do ósmego multipleksu, który jej zdaniem boryka się z problemami z zasięgiem. W końcu wybór padł na MUX 3. Telewizja Polska obawiała się też zapewne utraty przychodów od operatorów kablowych i platform cyfrowych za swój sportowy kanał. Przez jakiś czas sondowała nawet stworzenie dodatkowego kanału sportowego, który byłby oferowany operatorom odpłatnie.

Wydaje się, że poza wielkimi imprezami, które zdarzają się raz na kilka lat, TVP Sport nie posiada aż tak wielu licencji, aby jeszcze je dzielić na dwie anteny. Okazją do rozpoczęcia nadawania naziemnego był mundial w Rosji. TVP chwaliła się rekordowymi wynikami z imprezy. – Zysk Telewizji Polskiej wyniósł około 10 mln zł – poinformował prezes TVP Jacek Kurski. Przychody telewizji publicznej z mundialu wyniosły 77 mln zł, natomiast koszty licencji i produkcji to 67 mln zł. Nie bez znaczenia było na pewno zaoferowanie platformie nc+ kanału TVP 4K. Szkoda tylko, że jego emisja miała okolicznościowy charakter i po Mistrzostwach Świata stacja zakończyła nadawanie.

Utrata Ligi Mistrzów nie szkodzi platformie nc+
Część obserwatorów rynku cyfrowej telewizji przewidywała, że po utracie Ligi Mistrzów UEFA na rzecz Polsatu platforma nc+ popadnie w poważne tarapaty. Niewiele wskazuje na to, żeby te wizje się spełniły. Platforma dołączyła kanały Polsat Sport Premium, na których są pokazywane rozgrywki. Do końca roku abonenci Canal+ mogą z nich korzystać bez dodatkowych opłat.

Wydaje, że nc+ zatrzymała spadek klientów. Z danych opublikowanych przez koncern Vivendi wynika, że miała na koniec trzeciego kwartału 2018 roku 2,113 mln abonentów. Trzy miesiące wcześniej było to 2,119 mln. Baza operatora zmniejszyła się więc o 6 tys. abonentów. To niewiele w porównaniu z pierwszą połową roku, kiedy ubyło aż 52 tys. abonentów.

Przed dalszymi odpływami mają nc+ uchronić inwestycje w prawa sportowe i telewizyjne. W listopadzie platforma ogłosiła, że przedłużyła długofalowy kontrakt na hity filmowe i seriale z NBCUniversal. Umowa dotyczy filmów w Canal+, także w 4K.

Ponadto zakończyły się negocjacje odnośnie polskiej ligi. Platforma nc+ przedłużyła prawa telewizyjne do transmisji spotkań LOTTO Ekstraklasy i pokaże wszystkie mecze najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich w Polsce w sezonach 2019/2020 i 2020/2021. Wybrane mecze będzie można nadal zobaczyć w jakości 4K UHD wyłącznie w CANAL+ 4K Ultra HD. Dzięki temu nc+ będzie mogła jeszcze skuteczniej powstrzymywać odpływ klientów.

Operator powinien jednak zwrócić uwagę, że jego klienci nie żyją tylko sportem. Wyróżnikiem nc+ jest bogatsza oferta dokumentalna od Cyfrowego Polsatu i niektórych sieci kablowych. Chodzi np. o autorskie kanały tematyczne typu Planete+ czy Kuchnia+. Nie wiadomo, jak długo utrzyma tę przewagę, bo kończy się epoka kanałów na wyłączność. Pokazuje to dołączenie do nc+ stacji Polsat Sport Premium. Nie można wykluczyć, że wkrótce na podobnej zasadzie pojawiają się pozostałe stacje spod marki Polsat Sport.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...