reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Konferencja nt. DAB+ w Polsce już 3.10

dodano: 2014-08-11 10:49 | aktualizacja: 2014-08-11 19:12
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl/wyborcza.pl

SAT KRAK 2014 Z badania Millward Brown* przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że 65 proc. Polaków nie słyszało o procesie cyfryzacji radia. Przypomnijmy, że pierwsze dwa nadajniki DAB+ uruchomiono w Polsce w październiku 2013 roku (więcej tutaj) i kolejne dwa w sierpniu 2014 roku (więcej tutaj). W związku z tym w zasięgu cyfrowego radia są już cztery aglomeracje: warszawska, śląska, wrocławska i szczecińska.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obecnie w ramach cyfrowego radia DAB+ można odbierać jedynie stacje Polskiego Radia, ponieważ rozgłośnie komercyjne niechętnie podchodzą do tematu cyfryzacji radiofonii w Polsce (więcej tutaj). Ponadto do odbioru sygnału cyfrowego DAB+ potrzebny jest specjalny odbiornik z obsługą tego standardu. Cyfryzacja radia jest jednak nieunikniona, podobnie jak miało to miejsce w przypadku telewizji. Cyfryzacja niesie za sobą wiele zalet - przede wszystkim pozwala na uruchomienie większej ilości stacji w ramach tego samego pasma, a także umożliwia uruchomienie dodatkowych usług.

4 października 2013 roku podczas targów telewizji cyfrowej SAT KRAK 2013 w Krakowie odbyła się konferencja pt. „DAB+. Czy cyfryzacja radia w Polsce się uda?”. Udział w niej, oprócz redaktora naczelnego SAT Kuriera, Janusz Sulisza, wzięli: Paweł Mathia, naczelny inżynier Polskiego Radia, Krzysztof Lemiech z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) i Tomasz Kamiński z firmy TechniSat (więcej tutaj).

Podczas zbliżających się targów SAT KRAK 2014 temat cyfryzacji radia w Polsce będzie kontynuowany. 3 października znakomici goście, a wśród nich przedstawiciele Polskiego Radia, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, EmiTela oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, będą poruszać tematy związane z cyfryzacją radia w Polsce. Jaka jest strategia Polskiego Radia względem DAB+ na najbliższe lata? Kiedy wystartują nowe nadajniki DAB+? Kiedy możemy spodziewać się ogólnopolskiego zasięgu sygnału DAB+ w naszym kraju? Kiedy radioodbiorniki analogowe nie będą już przydatne? Jak kształtować się będą ceny radioodbiorników DAB+? Jakie dodatkowe usługi i funkcje towarzyszą DAB+? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać podczas konferencji o DAB+ w Krakowie w dniu 3 października o godz. 12:00. Zapraszamy do rzeczowej dyskusji wszystkich zainteresowanych tą technologią.

Z badań Millward Brown wynika, że o procesie cyfryzacji słyszał tylko co trzeci Polak (35 proc.). Tylko 20 proc. Polaków wie, że aby odbierać radio cyfrowe, należy zakupić radioodbiornik DAB+. Jednak aż 44 proc. respondentów zadeklarowało chęć zakupu nowego odbiornika, gdy sygnał analogowy zostanie wyłączony. 31 proc. zrezygnowałoby wtedy ze słuchania radia w ogóle, a 21 proc. słuchałoby radia tylko w Internecie. 33 proc. Polaków uznaje cyfryzację radia jako niepotrzebną, a 29 proc. ma pozytywny stosunek do cyfryzacji (29 proc.).

Jak wynika z badania, 46 proc. Polaków słucha radia codziennie, 18 proc. kilka razy w tygodniu, 6 proc. rzadziej niż raz w tygodniu. 24 proc. badanych nie słucha radia wcale. 69 proc. słuchaczy odbiera radio w sposób tradycyjny, a 6 proc. badanych - przez Internet, 3 proc. - za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

*W badaniu udział wzięło 1009 osób w wieku od 18 do 75 lat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii SAT KRAK


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...