reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Mr. Orbita: Wrażenia po pierwszej transmisji na żywo w UHD w nc+

dodano: 2017-11-22 21:53 | aktualizacja: 2017-11-29 22:21
autor: Mr. Orbita | źródło: satkurier.pl

TV z satelitą 21 listopada 2017 r. niewątpliwie przejdzie do historii jako ważny dzień dla telewizji w Polsce. Platforma nc+ wraz z Canal+zgodnie z zapowiedziami z początku listopada br., jako pierwsi przeprowadzili udaną transmisję na żywo z wydarzenia sportowego w jakości Ultra HD (rozdzielczość 4K). Poprzednik nc+, czyli platforma n, swego czasu także obrała kierunek lidera technologicznego, w 2006 roku stawiając na wysoką rozdzielczość. Zatem tradycja jest kontynuowana. A jak to wypadło?

CANAL+ Now 4K 760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dzięki uprzejmości nc+ zyskaliśmy w redakcji możliwość uczestnictwa w pierwszej transmisji na żywo w jakości Ultra HD z poziomu dwóch urządzeń: najnowszego dekodera 4K UltraBOX+ jak i poprzez niebieski moduł CAM CI+ - ten nowy, który obecnie jest w dystrybucji.

Na wstępie zastrzec trzeba, że to była pierwsza transmisja na żywo w Ultra HD w Polsce, ale nie jest to ogólnie debiut Ultra HD w naszym kraju, bo nawet w magazynie SAT Kurier już parę miesięcy temu prezentowaliśmy dekoder Korbox Ultra i w ofercie Telewizji AVIOS jest już kanał Funbox 4K. Poza tym widzowie w Polsce, korzystając albo z TV z wbudowanym tunerem satelitarnym albo poprzez zewnętrzne niededykowane odbiorniki, mogą z powodzeniem oglądać kilka kanałów FTA, głównie promocyjnych w UHD, rozsianych na kilku pozycjach satelitarnych. Pierwsze takie urządzenie - Vu+ Solo 4K, zadebiutowało na rynku jeszcze w październiku 2015 roku.

No, ale czym innym jest dostęp czy to do nagranych wcześniej i kupionych programów, czy też do różnych promocyjnych demówek, a czym innym, gdy dostajemy zawartość premium na żywo i tu nc+ wygrało wyścig.

Dla porządku, bo tak piszę i piszę, a nie napisałem, co wyemitowano - to było spotkanie UEFA Ligi Mistrzów pomiędzy drużynami Borussii Dortmund i Tottenhamu Hotspur.
 
CANAL+ Now 4K, moment przed rozpoczęciem spotkania 21 listopada
Canal+ Now 4K, moment przed rozpoczęciem spotkania 21 listopada

Cyferki...

Jeszcze przed transmisją, obserwując testy na serwisie identyfikowanym jako 4402, wielu czytelników zadawało sobie pytanie, czy nc+ nie zawiedzie w kwestii jakości? Eksperymenty miały różną przepływność, nie zawsze wysoką, a i na transponderze było dość ciasno. Na tegorocznej wystawie SAT KRAK 2017 dostaliśmy jednak zapewnienie, że operator pokaże się tu z jak najlepszej strony. No i się udało!

Jeszcze na kilka dni przed transmisją przesunięto z transpondera 110 (10,719 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK) kanał Active Family, aby nieco miejsca uwolnić, a przed samą emisją sprawiedliwie skręcono bitrate wszystkim innym stacjom tam nadawanym.

Pod jednym z artykułów na portalu w komentarzu czytelnik pochylił się nad kwestią przepływności obrazu, nieco rozszerzyliśmy to. Cyferki to coś, co zawsze działa na wyobraźnię, zwłaszcza jeśli to są duże cyferki. Np. duża wypłata robi większe wrażenie niż mała wypłata :) Ale żeby dostać większą wypłatę, to trzeba być najlepszym pracownikiem.

Transmisja na Canal+ Now 4K była emitowana ze średnią przepływnością obrazu ok. 26,9 Mbit/s, przy czym analizując w trakcie transmisji, obserwowałem wskazania w zakresie od 25 do 28 Mbit/s.
 
Bitrate CANAL+ Now 4K - obraz i dźwięk po dłuższej analizie
Bitrate Canal+ Now 4K - obraz i dźwięk po dłuższej analizie

To całkiem przyzwoite parametry, gdyż za digitalbitrate.com (ostatnie 40 dni):
SKY U1 (z 28,2°E): ~30,9 Mbit/s
SKY U2 (z 28,2°E): ~30,6 Mbit/s
Hot Bird 4k1: ~30,4 Mbit/s (kanał demonstracyjny operatora Eutelsat)
CANAL+ Now 4K: ~26,9 Mbit/s
PEARL TV 4K UHD: ~24,8 Mbit/s (skąd oni mają na to pieniądze? a może rzucić to wszystko i otworzyć kanał telezakupowy? :) )
Sky Sport UHD (z 19,2°E): ~24,5 Mbit/s
Sky Sport Bundesliga UHD: ~24,4 Mbit/s
INSIGHT TV UHD: ~23,8 Mbit/s
TEST (włoski Sky): ~23,5 Mbit/s
Test 2 (11,023 GHz, pol. H z 19,2°E): ~23,5 Mbit/s
Test 1 (11,023 GHz, pol. H z 19,2°E): ~23 Mbit/s
CANAL+ UHD (francuski z 19,2°E z obydwu tp.): ~22,5 Mbit/s
Funbox UHD: ~21,9 Mbit/s
VR demo (z 19,2°E, w sumie to nie UHD, ale...): ~21,3 Mbit/s
FTVUHD.COM: ~20,2 Mbit/s
DEMO CANAL+ UHD (z 19,2°E): ~18,4 Mbit/s
Fashion 4K (z 19,2°E): ~17,8 Mbit/s
UHD1 by ASTRA / HD+: ~17,8 Mbit/s
C4K360: ~17,4 Mbit/s
TRAVELXP 4K: ~17,2 Mbit/s
SES UHD Demo Channel: ~4,8 Mbit/s (tu musiała zajść jakaś pomyłka lub błąd w pomiarach, ale maksimum z ostatnich 40 dni to 23,6 Mbit/s, więc i tak w tabeli nie znalazłoby się wysoko)

Patrząc pod tym kątem, chyba zgodzimy się wszyscy z tym, że przynajmniej od strony „cyferek” nie było źle, przeskoczyliśmy i Francję, i Niemcy, i testy we Włoszech, i różne demówki oraz pojedyncze kanały, także płatne. W takim zestawieniu UHD z 13°E, 19,2°E i 28,2°E ocieramy się o podium w zakresie najwyższej przepływności obrazu spośród wszystkich nadawanych tam stacji.

Oczywiście Ultra HD to nie tylko bitrate, a nawet ba - niekoniecznie duża przepływność musi być „lepsza”, bo zależy to od innych czynników.

Rozdzielczość obrazu była oczywiście 4K: 3840x2160, częstotliwość odświeżania 50 klatek na sekundę (bez przeplotu - progresywnie), profil HEVC to Main [email protected]@High, 10-bitowa głębia kolorów, chroma 4:2:0, ale przestrzeń kolorów YUV BT.709 (bez WCG - Wide Colour Gamut), żadne narzędzie nie zgłosiło też obecności jakiegokolwiek trybu HDR.
 
CANAL+ Now 4K - bramka na 1-0 dla BVB
Canal+ Now 4K - bramka na 1-0 dla BVB

Tu trzeba mieć na uwadze, że transmisja spotkania UEFA Ligi Mistrzów nie była realizowana przez Canal+ (kiedy Ekstraklasa w UHD? :) ), a zewnętrznego dostawcę, więc pewnie wyemitowano to jak nc+ to otrzymało. No i tu pojawia się też pytanie, jak to wypadnie w sobotę, gdy planowana jest transmisja spotkania Premier League, a Sky UK - jak widać z wykazu wyżej przynajmniej pod kątem przepływności - trzyma wysoki poziom...

Dźwięk emitowano w standardzie AC3 (testowano przed emisją E-AC3, ale wrócono do AC3 na transmisję) w formacie wielokanałowym: 5.1 z przepływnością 384 kbit/s.

Zabrakło dodatkowego dźwięku bez komentarza - samo audio ze stadionu i to także zagadka, bo jeszcze tego samego dnia przed transmisją dodatkową ścieżkę dodano, ale ostatecznie została usunięta.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...