reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Cesarz, który stworzył Chiny” w Discovery Historia

dodano: 2011-02-10 12:17 | aktualizacja: 2011-02-10 12:49
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN Tyran, morderca czy bohater narodowy? Czyli fascynująca historia człowieka, który zbudował jedno z największych imperiów świata. W premierowym dokumencie Discovery Historia podążymy śladami tego potężnego, chińskiego władcy - Qin Shi Huang. Zobacz, w jaki sposób jednoczyły się Chiny. Jak rządził nimi legendarny Pierwszy Cesarz, który zasiadł na tronie już jako trzynastoletnie dziecko.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cesarz, który stworzył Chiny
(ang. The First Emperor: The Man Who Made China)
Premiera: czwartek, 10 marca, godz. 22:00 na kanale Discovery Historia

W jaki sposób Qin Shi Huang zdołał scalić rozbity przez stulecia kraj? Pierwszy imperator Chin budzi wciąż ogromne kontrowersje wśród historyków. Zaprowadzony przez niego ustrój wielu z nich nazywa totalitarnym, a jego uwielbienie dla przemocy opisywano już w starych, chińskich kronikach. Znana jest opowieść o 460 przedstawicielach konfucjanizmu, których cesarz kazał żywcem zakopać w ziemi. Jedynym powodem był fakt, że nie spodobały mu się ich poglądy. Innym razem kochanka swojej matki kazał na jej oczach rozerwać końmi. Był bezlitosny i niszczył wszystkich swoich przeciwników, bez względu na stopień pokrewieństwa, jaki go z nimi łączył. Może właśnie dzięki temu osiągnął tak wiele.

„Cesarz, który stworzył Chiny” przybliża życie tego wybitnego stratega, którym Qin Shi Huang niewątpliwie był. To także film o ambicjach, które popychały go do czynów potwornych, ale też bohaterskich. Wprowadził wiele niezwykle ważnych dla kraju reform: zunifikował pismo oraz system pieniężny, a zaproponowany przez niego podział administracyjny z niewielkimi zmianami ostał się do dziś. Jednak Qin Shi Huang chciał rządzić i faktycznie władał wszystkimi strefami życia Chińczyków. Chiny, jakie zaprojektował, były JEGO Chinami. Wydawał nawet rozporządzenia dotyczące wyglądu mieszkańców. Nakazał im wykonywanie tatuaży, aby można było z łatwością każdego zidentyfikować.

Jak wielu podobnych mu wybitnych władców Qin Shi Huang cierpiał też na zaburzenia psychiczne. Nękający go strach o siebie i obsesja śmierci sprawiły, że w końcu wprowadził w życie szalony plan obrony państwa. Postanowił otoczyć je ciągnącym się przez ponad 2400 kilometrów Wielkim Murem – monumentalnym dziełem niewolniczej pracy cesarskich poddanych. Za jego czasów powstała również słynna, terakotowa armia licząca ponad 8000 posągów naturalnych rozmiarów wojowników. Terakotowi żołnierze zamknięci zostali w grobowcu Qin Shi Huanga, by strzec go nawet po śmierci.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

359 zł Więcej...