reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jakie kanały można było odbierać z satelity 30 lat temu?

dodano: 2024-06-06 12:03 | aktualizacja: 2024-06-06 21:26
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

Hollex Sat Prezentujemy wykaz kanałów telewizji satelitarnej sprzed ponad 30 lat. Jest to pierwszy wykaz opublikowany przez założycieli i właścicieli Hollex Sat Systems i SAT Kuriera - inżynierów Janusza Sulisza i Leszka Wronę. Sprawdź, jakie kanały telewizyjne można było odbierać z satelity na początku lat 90. w Polsce.

Dawna siedziba Hollex przy ul. Malawskiego w Krakowie
Hollex Sat-Center


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W latach 90., kiedy siedziba firmy Hollex Sat Systems znajdowała się jeszcze przy ul. Artura Malawskiego w Krakowie (dziś przy ul. Anieli Krzywoń), równolegle w Bliżynie koło Skarżyska-Kamiennej działał OŚRODEK TV-SAT "HOLLEX". To właśnie tam przyszły redaktor SAT Kuriera dokonywał pierwszych obserwacji satelitarnego nieba.
 

Artykuł archiwalny z 1. numeru biuletynu informacyjnego Hollex Sat News z maja 1993 roku:
 

OŚRODEK TV-SAT "HOLLEX"

W malutkiej miejscowości Bliżyn pod Skarżyskiem-Kamienną w 1992 roku powstał bardzo skromny Ośrodek TV-SAT, który ma spełniać rolę szczegółowej i profesjonalnej informacji na temat możliwości odbioru na terenie Polski wszelkich programów satelitarnych. Tam badany jest praktycznie pod każdym kątem sprzęt satelitarny, a zwłaszcza wszelkie nowości na rynku tuż przed ewentualnym importem i sprzedażą w Polsce. Tam wykonuje się porównania sprzętu, możliwości współpracy poszczególnych elementów kompletowanego później zestawu, określenie jakości i trwałości. Ośrodek może spełniać rolę doradczą dla firm zamierzających importować lub produkować sprzęt satelitarny w Polsce. Istnieje możliwość konkretnej współpracy z dużymi zakładami w Polsce często popadającymi w problemy bezrobocia, które chciałyby rozpocząć produkcję nowoczesnego sprzętu satelitarnego (także na eksport), ale mają problemy z odpowiednim zbadaniem rynku pod kątem zbytu faktycznie dobrego produktu, a nie bubla (dotyczy to zarówno elektroniki, jak i czasz, itp.). Na bazie obserwacji z anten zainstalowanych w ośrodku powstają artykuły do satelitarnej prasy polskiej i zagranicznej m.in. polskie "Na transponderach". Informacje na temat odbioru są ciągle uaktualniane na bazie informacji własnych, ale też z EUTELSAT i ASTRA News, różnych firm zagranicznych i dostępne dla każdego.

W ośrodku zainstalowany jest następujący sprzęt:
 1. Antena siatkowa Echostar X-12 o średnicy 3,7 m z feedhornem Chaparral, siłownikiem 24" i konwerterami:
  - C-band (4 GHz) - Echostar 25 K (0,7 dB),
  - S-band (2,5 GHz) - CAL AMP 25 K (0,7 dB),
  - Ku-band (10,95-12,75GHz) - Echostar 3LNB (1,1 dB).
 2. Antena polska firmy p. Bogackiego 1,5 m z konwerterem 2,5 LNB SHARP 1,1 dB lub 3 LNB SWEDISH Microwave 0,8 dB, siłownik 18".
 3. Antena polska 0,85 m z konwerterem zintegrowanym SHARP (stała).

Do dyspozycji w zależności od potrzeby są tunery:
 1. SKY BRIDGE (prod. norweskiej) z dekoderem D/D2-MAC/Eurocrypt M+S z głowicą do 2000 MHz.
 2. ECHOSTAR SR-7700IRD z dekoderem Videocrypt angielskim wbudowanym w tuner, 2 wejścia na konwerter, 64 pozycji satelitów po 48 programów.
 3. ECHOSTAR LT-530 z progiem czułości 4 dB do odbioru słabych programów, nadający się szczególnie na pasma 2,5 GHz i 4 GHz.
 4. AMSTRAD SRD-600E z dekoderem D/D2-MAC/Eurocrypt.

W ośrodku staną już wkrótce następne anteny, prawdopodobnie sterowana komputerowo czasza z głowicą firmy EGIS. Planowane też jest utworzenie następnych tego typu ośrodków współpracujących w innych rejonach Polski w celu kontroli, porównań obserwacji i badań. Ośrodek obsługuje inż. Leszek Wrona, który ze względu na nadmiar obowiązków i częste wyjazdy zagraniczne po informacje i nowości, jest w Bliżynie trudno uchwytny. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy i prosimy o kontakt.
 

Obserwacje do prezentowanego poniżej wykazu kanałów telewizji satelitarnej zostały przeprowadzone w Bliżynie, prawdopodobnie w pierwszej połowie 1993 roku - niestety zabrakło konkretnej daty. Nie udało nam się też odnaleźć żadnej fotografii parku antenowego w Bliżynie. Bardzo prosimy o podesłanie na redakcyjnego maila, gdyby ktoś z Was takie zdjęcia posiadał.

Kanały były nadawane analogowo, w dużej mierze FTA (bez kodowania), choć niektóre były kodowane w systemach Videocrypt, Nagravision, Eurocrypt, Irdeto, Discret, itd.

Na 16°E stacjonował wówczas satelita Eutelsat II F-3 i właśnie tam można było odbierać polskie kanały telewizyjne: PolSat (11,678 GHz, pol. H) i TV Polonia (częstotliwość 11,080 GHz, pol. H).

O historii analogowej telewizji satelitarnej w Polsce można poczytać na forum.satkurier.pl.


Wykaz satelitów telekomunikacyjnych od 87,5°E do 53°W w 1993 roku:
 
Wykaz satelitów telekomunikacyjnych od 87,5°E do 53°W w 1993 roku

Wykaz kanałów telewizji satelitarnej od pozycji orbitalnej 45°W do 87,5°E w 1993 roku:
 
Wykaz kanałów telewizji satelitarnej od pozycji orbitalnej w 1993 roku
Wykaz kanałów telewizji satelitarnej od pozycji orbitalnej w 1993 roku
Wykaz kanałów telewizji satelitarnej od pozycji orbitalnej w 1993 roku
Wykaz kanałów telewizji satelitarnej od pozycji orbitalnej w 1993 roku


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Z archiwum SAT Kuriera


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...