reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Uwaga na fałszywe wiadomości od Facebooka

dodano: 2024-06-03 12:04
autor: HP | źródło: CyberRescue

fałszywy mail FC facebook 360px Hakerzy i cyberprzestępcy są coraz bardziej zuchwali. Szukają nowych sposobów na zhakowanie danych. Ostatnio nasiliły się przypadki wysyłania SMS-ów, maili, a także kontaktowania się z ofiarami przez Messenger. Zagrożeni są nie tylko indywidualni użytkownicy, ale też osoby prowadzące firmowe konta na Facebooku. Na co trzeba uważać w nowym wariancie tego oszustwa?

CyberRescue
fałszywy mail FC facebook 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

„Informujemy, że Twoje hasło zostało zmienione”

Uwaga na fałszywe wiadomości od Facebooka

Jak to wygląda? 

Cyberprzestępcy wysyłają wiadomość mailową, która wydaje się pochodzić od znanej platformy mediów społecznościowych. W polu nadawcy może pojawić się adres nawiązujący do firmy Meta. W treści znajduje się niepokojąca informacja, która wzbudza zainteresowanie:

„Ktoś próbował zmienić Twoje hasło. Czy to byłeś Ty? Twoje hasło zostało przed chwilą zmienione”.

Poniżej umieszczany jest link, dzięki któremu można się zgłosić, że to nie my zmienialiśmy nasze dane dostępowe. Po kliknięciu łącza zostaniemy przekierowani na stronę bardzo podobną do Facebooka. Następnie jesteśmy proszeni o wprowadzenie danych logowania (mail, numer telefonu i hasło), co prowadzi do przejęcia ich przez przestępców i utraty dostępu do konta.

Taki scenariusz często przydarza się wielu naiwnym Internautom, którzy chcąc odblokować dostęp do Facebooka, podaje dane logowania do platformy oszustom.

Jak dochodzi do utraty środków?

Przykładowy Internauta prowadzi stronę reklamującą produkty i regularnie inwestuje niewielkie kwoty w kampanie marketingowe [trzeba mieć podpiętą kartę kredytową]. Hakerzy po przejęciu profilu FB mogli dowolnie dysponować środkami przeznaczonymi na reklamy, wykorzystując je do promowania swoich fałszywych sklepów.

Jak wyjaśnia Wojciech Łupina, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa:

Ten wariant oszustwa opiera się głównie na wzbudzeniu poczucia zagrożenia. Cyberprzestępcy liczą na panikę ofiary i chaotyczne działanie. Co ważne, maile o takiej treści mogą być prawdziwe i pochodzić od Facebooka. To forma zabezpieczenia, którą stosuje Meta, żeby chronić konta swoich użytkowników w przypadku nieautoryzowanej zmiany hasła. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzanie adresu nadawcy podejrzanych wiadomości oraz weryfikacja linku www, gdy zostajemy przeniesieni na nieznaną nam stronę.

Jak się przed tym bronić?

Najważniejsze, to pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Nawet jeśli wiadomość wydaje się pochodzić od obsługi serwisu, co jest rzadkością, najlepiej jest przyjrzeć się jej bliżej i nie panikować. Cyberprzestępcy są coraz lepsi w socjotechnice i potrafią wypaść bardzo wiarygodnie.

Jeśli nasz profil został przejęty, należy jak najszybciej odzyskać dostęp do konta za pomocą formularza facebook.com/hacked. Następnie trzeba zmienić hasło oraz włączyć weryfikację dwuetapową. Dobrze jest również rozważyć ustawienie limitów na karcie płatniczej używanej do transakcji na stronach internetowych.

Pamiętajmy, że ostrożność i zdrowy rozsądek są kluczowe w ochronie przed tego typu zagrożeniami.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Media społecznościowe


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...