reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rai przyśpiesza przełączenie na DVB-T2

dodano: 2024-05-24 16:06
autor: RO | źródło: Digital-News/satred

DVB-T2 Italia wŁochy MPEG4 RAI 360px.jpg Włoski nadawca publiczny Rai robi znaczne postępy we wdrażaniu nowego standardu transmisji DVB-T2. Najnowsze informacje wskazują, że postanowił nie czekać i przesuwa ustawowy termin włączenia pierwszego MUX w DVB-T2 na dzień 28 sierpnia 2024 roku. Ostatnie informacje podawały wrzesień 2024.

RAI [foto: VILTVART / Shutterstock]
nadajnik naziemnej telewizji cyfrowej RAI


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Choć szczegóły dotyczące składu multipleksu nie zostały określone, to zakłada się, że wejdą tam 3 główne kanały Rai 1 HD, Rai 2 HD i Rai 3 HD (będą transmitowane w trybie simulcast) w celu poprawy odbioru na obszarach, gdzie DVB-T2 jest szczególnie potrzebne ze względu na ograniczenia, jakie stwarza obecny standard DVB-T.

Przejście na DVB-T2 oznacza nie tylko techniczną poprawę jakości usług telewizyjnych, ale ma również znaczące konsekwencje dla rynku odbiorników, takich jak telewizory i dekodery. Aktualne szacunki wskazują, że około 10 mln telewizorów w gospodarstwach domowych we Włoszech nie zostało jeszcze przystosowanych do naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji. Jest to znaczna liczba, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że rynek telewizyjny zwolnił w ostatnich latach. Sprzedaż oscyluje wokół 3 milionów sztuk rocznie w porównaniu do 4 mln odnotowanych w przeszłości. Wdrożenie DVB-T2 może pobudzić rynek, gdyż konsumenci będą zmuszeni do wymiany sprzętu, aby mieć dostęp do telewizji naziemnej.

W najbliższym czasie Rai przeprowadzi okresowe testy w celu sprawdzenia skuteczności nowej technologii DVB-T2.
W nocy z 27 na 28 maja br. dojdzie do przełączenia MUX-B na DVB-T2. Testy będą miały na celu określenie poprawności działania urządzeń wykorzystywanych do transmisji. Aspekty te mają kluczowe znaczenie dla zagwarantowania sukcesu wdrożenia nowej technologii, która będzie się charakteryzować użyteczną przepustowością multipleksów 37 Mbit/s, co stanowi wzrost w porównaniu do obecnych 20 Mbit/s w DVB-T.

Widzowie naziemnej telewizji we Włoszech mogą sprawdzić kompatybilność swojego telewizora z DVB-T2, wybierając pozycję nr 558, na której nadaje Rai Sport HD w formacie HEVC. Jeżeli telewizor wyświetli obraz i pokaże dźwięk, to oznacza zgodność ze standardami, które będą stosowane po migracji do nowej technologii. Tutaj prawdopodobnie z góry założono, że jeśli odbiornik obsługuje przekaz w HEVC, to jest również zgodny z DVB-T2. Warto nadmienić, że aktualnie MUX-B jest transmitowany w standardzie DVB-T.

Źródło: digital-news.it 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...