reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Freeview w punkcie krytycznym. HD do odstrzału?

dodano: 2024-05-13 20:34
autor: RO | źródło: rxtvinfo.com

Freeview UK Brytyjski organ regulacyjny ds. mediów Ofcom ostrzegł, że przyszłość naziemnej telewizji cyfrowej Freeview w Wielkiej Brytanii jest bardzo niepewna, ponieważ nadawcy twierdzą, że usługa może stać się ekonomicznie nieopłacalna.

freeview.co.uk
Freeview


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Punkt krytyczny: Kanały HD w brytyjskiej telewizji naziemnej mogą zostać zamknięte, a liczba multipleksów - zmniejszona.

Badania sugerują, że do 2040 r. co czwarte gospodarstwo domowe (27%) w Wielkiej Brytanii będzie dalej korzystać z tradycyjnego odbioru telewizyjnego (DTT, DTH), przy czym na telewizji Freeview polegać będzie większość osób starszych i chorych. Ofcom proponuje kilka rozwiązań, które mają zabezpieczyć usługę naziemnej telewizji cyfrowej w Wielkiej Brytanii.

Punktem krytycznym dla Freeview może być zamknięcie kanałów HD i zmniejszenie liczby multipleksów. BBC twierdzi, że wraz z odpływem odbiorców od telewizji naziemnej, nadawcy zaczną likwidować swoje kanały z powodu spadku oglądalności. Wówczas utrzymanie tej formy dystrybucji stanie się droższe, bo koszty będą przerzucone na tych nadawców, którzy pozostaną w NTC.

Według Ofcom, liczba gospodarstw domowych oglądających kanały linearne z nadajników naziemnych i przez satelitę spadnie z 67% w 2022 r. do 35% w 2034 r. i 27% w 2040 roku.

Ofcom sugeruje wykorzystanie nowego standardu DVB-T2 w celu zwiększenia pojemności na nowe usługi.
To pozwoliłoby utrzymać skalę widowni po 2030 roku. Alternatywną opcją jest zachowanie podstawowych kanałów telewizyjnych, w tym kanałów informacyjnych. To jednak wiązałoby się z ograniczoną ofertą NTC, w której brakowałoby wielu kanałów niszowych.

Ofcom podaje także, że w dłuższej perspektywie należy dążyć do wyłączenia naziemnej telewizji cyfrowej i zapewnienia powszechnej usługi internetowej. Tego właśnie chce wielu nadawców. Proces migracji musi zostać poprzedzony kampanią informacyjną przy pełnym wsparciu wszystkich odpowiedzialnych organów, aby nikt nie został pominięty w momencie zmiany sposobu odbioru.

Źródło: ofcom.org.uk 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...