reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg
Viaplay skrócił prawa do transmisji Premier League i Bundesligi? [akt.]

dodano: 2024-04-23 14:19 | aktualizacja: 2024-04-24 10:51
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

Viaplay Viaplay skrócił prawa do transmisji w Polsce Premier League do końca sezonu 2024/25, a Bundesligi do końca sezonu 2024/25, wynika z danych przedstawionych na prezentacji Viaplay Group. Jakie prawa sportowe na Polskę posiada Viaplay - platforma streamingowa, która ma wyjść z naszego kraju latem 2025 roku? Aktualizacja: Biuro prasowe Viaplay Polska informuje satkurier.pl, że „w prezentacji wystąpił niezamierzony błąd”. Oznacza to, że Viaplay nie skrócił praw do Premier League i Bundesligi.

Premier League Bundesliga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wejście smoka i wyjście ewakuacyjne

Platforma streamingowa Viaplay została uruchomiona w Polsce 3 sierpnia 2021 roku - w tym roku miną zaledwie 3 lata od jej debiutu. Za sprawą agresywnych zakupów praw sportowych mocno namieszała na polskim rynku. Wielu nadawców potraciło transmitowane dotychczas rozgrywki, przykładowo CANAL+ stracił angielską Premier League, Eleven Sports niemiecką Bundesligę, wyścigi Formuły 1, angielskie EFL Championship, League One, League Two i EFL Cup, a Telewizja Polsat Ligę Europy UEFA i gale KSW.

Już od grudnia ub.r. wiadomo, że Viaplay Group wycofa się z Polski latem 2025 roku. W obliczu problemów finansowych szwedzka Viaplay Group podjęła decyzję o wyjściu z krajów bałtyckich - Estonii, Litwy i Łotwy, co uczyniła w lutym, z Wielkiej Brytanii, co przeprowadziła w kwietniu, oraz z Polski, co planuje właśnie na połowę 2025 roku. Dokładnie 4 lata - tyle potrwa polska przygoda Viaplay. Viaplay Group w dalszym ciągu zamierza działać w krajach nordyckich (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja), Holandii oraz rynkach z Viaplay Select.

Viaplay skrócił prawa do transmisji w Polsce Premier League i Bundesligi?

W 2021 roku Viaplay ogłosił, że nabył prawa do transmisji angielskiej Premier League aż do końca sezonu 2027/28. Jednak z najnowszej prezentacji Viaplay Group wynika, że prawa te zostały skrócone do końca sezonu 2024/25, czyli o 3 lata, co oznacza, że wkrótce należy spodziewać się ogłoszenia przetargu na 3 sezony od 2025/26.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Bundesligi. Viaplay najpierw nabył prawa do końca sezonu 2024/25, a potem ogłosił ich przedłużenie aż do końca sezonu 2028/29. Teraz wygląda na to, że je ostatecznie skrócił - tak samo jak dla Premier League - również do końca sezonu 2024/25.

Aktualizacja:

- W prezentacji dotyczącej wyników operacyjnych i finansowych Viaplay Group za I kw. 2024 roku, w część obejmującej posiadane prawa sportowe, wystąpił niezamierzony błąd. Viaplay zarówno w Polsce, jak i na wskazanych w prezentacji rynkach europejskich, posiada prawa do transmisji spotkań angielskiej Premier League do 2028, natomiast do niemieckiej Bundesligi do 2029 roku - informuje satkurier.pl biuro prasowe Viaplay Polska.

Umowa Viaplay na rozgrywki EFL do końca 2027/28

Z prezentacji Viaplay Group dowiadujemy się także kilku innych ciekawych informacji. W 2022 roku Grupa poinformowała o wieloletniej współpracy dotyczącej transmisji rozgrywek EFL, w tym EFL Championship, EFL League One, EFL League Two, EFL Cup i EFL Trophy. Zabrakło jednak konkretnych informacji o długości trwania umowy. Dziś już wiemy, że prawa te obowiązują do końca sezonu 2027/28.

Również w przypadku umowy Viaplay z KSW, nie było powszechnie wiadomo, do kiedy ona obowiązuje. W komunikacie była jedynie mowa o „długoterminowym partnerstwie”. W prezentacji Viaplay Group podany został termin 2025 rok.

Najdłuższa z tego wszystkiego jest umowa na prawa do transmisji rozgrywek piłki ręcznej w ramach umowy z Międzynarodową Federacją Piłki Ręcznej (IHF), bo obowiązuje aż do 2031 roku.

Oczywiście, jeżeli jakieś prawa obowiązują na dłuższy okres niż do połowy 2025 roku (kiedy Viaplay zamierza opuścić Polskę), można spodziewać się, że Grupa będzie chciała sprzedać te prawa innym nadawcom.
 
Źródło: Viaplay Group

Powyższy wycinek prezentacji Viaplay Group z 23 kwietnia br. obejmuje tylko najważniejsze prawa do transmisji na polskim rynku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piłka nożna


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...