reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Królowie” - nowy serial historyczny TVP

dodano: 2024-04-12 11:21 | aktualizacja: 2024-04-12 11:37
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: TVP

Michał Kaszyński Krzysztof Świłpa TVP Królowie Telewizja Polska informuje, że ruszyły zdjęcia do serialu historycznego TVP „Królowie”. Tytułowe role grają: Michał Kaszyński (Kazimierz Jagiellończyk) i Krzysztof Świłpa (Władysław Warneńczyk). „Królowie” to opowieść o synach Władysława Jagiełły - ostatnich władcach średniowiecznej Polski. Gdzie kręcony jest serial?

Michał Kaszyński i Krzysztof Świłpa w serialu TVP „Królowie” / materiały prasowe
Michał Kaszyński Krzysztof Świłpa TVP Królowie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

O czym opowiada serial TVP „Królowie”?

„Królowie” to kostiumowa opowieść przedstawiająca losy Władysława Warneńczyka oraz pierwsze lata rządów jego brata Kazimierza Jagiellończyka. Każdy zapisał się na kartach nie tylko polskiej historii: jeden jako król Węgier i wielki przegrany w wojnie z Turkami, drugi jako budowniczy silnego, stabilnego państwa litewskiego.

Akcja serialu rozpoczyna się w 1440 roku, w momencie, gdy 16-letni Władysław, koronowany po śmierci ojca na króla Polski wyrusza na Węgry, by objąć tamtejszy tron. W tym samym czasie, młodszy o trzy lata Kazimierz jedzie na Litwę, żeby przejąć władzę po zmarłym wielkim księciu Zygmuncie Kiejstutowiczu. Królowa Zofia przebywa w tym czasie w Sanoku, skupiając wokół siebie opozycję wobec biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Po tragicznej śmierci Władysława pod Warną i kilkuletnim okresie bezkrólewia, koronę wkłada Kazimierz. Wspierany przez matkę rozpoczyna panowanie w państwie pogrążonym w chaosie i bezprawiu.

Wielka historia będzie tłem dla licznych wątków obyczajowych i pretekstem do snucia opowieści o ludziach – o ich namiętnościach, miłościach, radościach i smutkach, które niezależnie od czasów są zawsze podobne, ale w kontekście średniowiecznej obyczajowości nabierają nowego wymiaru.

Kto gra w serialu „Królowie”? Gdzie jest kręcony?

Oprócz Michała Kaszyńskiego (Kazimierz Jagiellończyk) i Krzysztofa Świłpy (Władysław Warneńczyk) w serialu grają Maria Pawłowska (królowa Zofia), Przemysław Stippa (Zbigniew Oleśnicki), Adam Zdrójkowski (Gromek), Aleksandra Justa (ochmistrzyni Karska), Robert Gulaczyk (Fedor), Anna Oberc (Katka), Wojciech Błach (Johann), Bartłomiej Nowosielski (Klemens), Piotr Miazga (Nawoj), Jan Jankowski (Jan z Czyżowa), Hanna Zbyryt (Gertruda).
 
Michał Kaszyński jako Kazimierz Jagiellończyk w serialu TVP „Królowie”, fot. materiały prasowe
Krzysztof Świłpa jako Władysław Warneńczyk w serialu TVP „Królowie”, fot. materiały prasowe

Serial reżyserują Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz i Piotr Bieliński. Scenariusze do serialu są pisane przez grupę scenarzystów pod kierunkiem głównej scenarzystki Anny Krasuskiej. Za kostiumy odpowiada Elżbieta Radke, za scenografię Konrad Laprus, a za charakteryzację Justyna Zaranek.

Producentem serialu jest Jolanta Filipowicz, a serial produkowany jest wewnętrznie przez Telewizję Polską.

Zdjęcia 80-odcinkowego serialu realizowane będą m.in. w: Biskupinie, Iłży, Wąchocku, Rogalinie, Kazimierzu Dolnym oraz w lasach nad Świdrem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...