reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Canal+ Polska stanie się centrum odbiorczym dla całej Grupy

dodano: 2024-03-19 14:13 | aktualizacja: 2024-03-19 16:52
autor: Anita Kaźmierska | źródło: CANAL+/satkurier.pl

Canal+ siedziba Siedziba CANAL+ Polska w Warszawie ma stać się centrum odbiorczym dla całej Grupy CANAL+, pada w 1. odcinku cyklu „Akademia CANAL+”, poświęconym działaniu anten satelitarnych. Zobacz z bliska park antenowy na dachu budynku CANAL+ przy al. gen. W. Sikorskiego 9 w Warszawie i poznaj pracę inżynierów CANAL+.

CANAL+
CANAL+ Polska park antenowy siedziba Sikorskiego 9


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Park antenowy na dachu siedziby CANAL+ Polska

Główna siedziba CANAL+ Polska, będąca jednocześnie centrum produkcyjno-nadawczym, mieści się w biurowcu zlokalizowanym przy al. gen. W. Sikorskiego 9 w Warszawie, od maja 2008 roku. Budynek charakteryzuje się kształtem plusa oraz parkiem antenowym na dachu, który wieczorami rozświetla pobliską okolicę. Na siedmiu kondygnacjach naziemnych znajdują się biura, zaawansowane centrum nadawcze oraz profesjonalne studia telewizyjne.
 
Siedziba główna CANAL+ Polska w Warszawie, źródło: CANAL+
Siedziba główna CANAL+ Polska w Warszawie, źródło: CANAL+
Park antenowy na dachu siedziby głównej CANAL+ Polska, źródło: CANAL+
Park antenowy na dachu siedziby głównej CANAL+ Polska, źródło: CANAL+
Park antenowy na dachu siedziby głównej CANAL+ Polska, źródło: CANAL+
Park antenowy na dachu siedziby głównej CANAL+ Polska, źródło: CANAL+

Anteny to jeden z kluczowych elementów, dzięki którym sygnał z budynku CANAL+ trafia na transpondery, a następnie do domów klientów. 1. odcinek nowego cyklu „Akademia CANAL+”, tworzonego dla pracowników CANAL+, tak aby przybliżyć im miejsce, w którym pracują, i opowiedzieć, jak działa CANAL+ od środka, nosi tytuł „Jak działają anteny satelitarne?”. Materiał został zrealizowany w 2023 roku, ale dopiero teraz został udostępniony publicznie. Łącznie nagrano kilka odcinków: także o tym, jak jak wygląda tworzenie kanału telewizyjnego, jak wygląda realizacja programów sportowych na żywo oraz jak powstają seriale oryginalne CANAL+.
 
Jedna z anten odbiorczych na dachu budynku CANAL+, źródło: CANAL+
Jedna z anten odbiorczych na dachu budynku CANAL+, źródło: CANAL+
Park antenowy CANAL+, źródło: CANAL+
Park antenowy CANAL+, źródło: CANAL+
Park antenowy CANAL+, źródło: CANAL+
Park antenowy CANAL+, źródło: CANAL+

W podróż po budynku CANAL+, uchylając rąbka tajemnicy, zabierają widzów Olgierd Dorn, Artur Garnecki oraz Krzysztof Zieliński z Pionu IT i Technologii CANAL+ Polska.

CANAL+ stanie się centrum odbiorczym dla całej Grupy CANAL+

Z materiału dowiadujemy się, że większość anten na dachu budynku CANAL+ Polska to anteny odbiorcze, z których odbierane są przekazy na żywo z różnych pozycji satelitarnych, a trzy największe anteny to anteny nadawcze.
 
Olgierd Dorn z CANAL+ Polska przedstawia park antenowy
Olgierd Dorn z CANAL+ Polska prezentuje park antenowy, źródło: CANAL+ Polska

Jak informuje Olgierd Dorn, anten odbiorczych jest tak dużo, dlatego że czasami istnieje potrzeba odbioru w jednym czasie większej liczby przekazów, np. sportowych transmisji na żywo. Jak dodaje, CANAL+ stanie się centrum odbiorczym dla całej Grupy CANAL+, w związku z czym wkrótce liczba antena ma się zwiększyć. Będzie to możliwie dzięki doskonałej lokalizacji na mapie Europy - pozwala ona na bezproblemowy odbiór sygnału satelitarnego zarówno ze wschodnich, jak i zachodnich pozycji orbitalnych.
 

- Nasza oferta sportowa jest bardzo bogata i czasami potrzebujemy w jednym czasie odebrać kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt przekazów, a wkrótce ta ilość jeszcze się zwiększy, bo będziemy centrum odbiorczym dla całej Grupy CANAL+. Będziemy odbierać satelitarnie kanały w Polsce i wysyłać je światłowodem do Paryża - zdradza Olgierd Dorn, dyrektor ds. utrzymania systemów i technologii TV w CANAL+ Polska.

Dowiadujemy się również, że w przypadku odbioru wydarzeń, które są bardzo daleko od Polski, nie jest możliwe wysłanie jednego sygnału przez satelitę. Potrzebne są tak zwane dwa skoki, np. z Los Angeles przez jednego satelitę do Londynu i następnie z Londynu do Warszawy przez drugiego satelitę, mówi Krzysztof Zieliński, kierownik linii wsparcia TV w CANAL+ Polska.
 
Podgląd na nadawane kanały, źródło: CANAL+
Podgląd na nadawane kanały, źródło: CANAL+

Stała kontrola nad systemami nadawczymi

Warto podkreślić, że inżynierowie CANAL+ sprawują całodobową kontrolę nad systemami antenowymi i urządzeniami nadawczymi.
 

- Dbamy o to, aby urządzenia nadawcze działały prawidłowo. W razie potrzeby przełączamy się na sygnał z urządzeń, które kontrolują wiatr i siłę opadów na rezerwową stację satelitarną zlokalizowaną kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. W razie awarii któregokolwiek z torów nadawczych jesteśmy w stanie przełączyć się bądź na antenę rezerwową, którą tu mamy, bądź na inny tor nadawczy. Dbamy też o to, regularnie przeglądając instalację, czy falowody, które doprowadzają sygnał do anteny, nie mają wycieków. Niczym gazownicy w blokach używamy specjalnych przyrządów, pilnując, aby promieniowanie elektromagnetyczne nie wydostawało się poza właściwe jego miejsce. Dysponujemy też systemem ostrzegania przed burzami - opisuje rolę inżynierów Artur Garnecki, kierownik ds. utrzymania infrastruktury TV w CANAL+ Polska.

Anteny CANAL+ są też odpowiednio konserwowane, o co również dbają inżynierowie CANAL+, a na dachu znajduje się instalacja odgromowa.
 

- Mamy na dachu zainstalowaną instalację odgromową. To są takie druty, które są widoczne nad antenami, i takie pionowe maszty. Służy to do zabezpieczenia wszelkich urządzeń elektrycznych, które posiadamy w budynku, przed uderzeniem pioruna - dodaje Krzysztof Zieliński, kierownik linii wsparcia TV w CANAL+ Polska.

Instalacja odgromowa, źródło: CANAL+
Instalacja odgromowa, źródło: CANAL+
Instalacja odgromowa, źródło: CANAL+
Instalacja odgromowa, źródło: CANAL+

Cały materiał można obejrzeć poniżej.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii CANAL+


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...