reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

CorPower C4 - inteligentna boja wytwarza energię

dodano: 2024-03-19 14:50
autor: Artur Kwiecień | źródło: CorPower Ocean AB

CorPower Ocean C4 WEC boja360px Szwedzka firma CorPower Ocean AB osiągnęła coraz lepsze wyniki w testowaniu generatorów pływających. Z pozoru zwyczajna boja nazwana CorPower C4 WEC (Wave Energy Converter) wyposażona jest w unikalny system synchronizujący ruchy z wahaniami małych fal, co zwiększa wytwarzanie energii nawet przy słabych falach.

CorPower Ocean
CorPower Ocean C4WEC boja 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Inteligentna boja ze Szwecji wytwarza 3 razy więcej energii, dostosowując się do rytmu fal

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że boja CorPower C4 WEC nie różni się niczym od standardowych systemów wytwarzania energii z fal, tj. część pływająca unosi się i opada wraz z ruchem fal wzdłuż prowadnic, których dolny koniec jest przymocowany do dna. Gwinty i koła zębate przekształcają ruch liniowy w obrót wirnika generatora ukrytego pod płaszczem boi. 

Wyjątkowość technologii szwedzkiej firmy CorPower Ocean AB polega na metodzie kontroli fazy WaveSpring.

Wewnętrzny cylinder pneumatyczny pełni funkcję układu naprężającego, ściągając boję w dół. W przypadku braku aktywnej kontroli boja pozostaje nieruchoma, niezależnie od wysokości fal. Jest to tryb bezpieczeństwa, który włącza się podczas silnej burzy.
 
Boja CorPower Ocean C4 WEC
Boja CorPower Ocean C4 WEC

CorPower WEC to pływający generator typu Point Absorber, o mocy 300-350 kW, z unoszącą się na powierzchni oceanu boją kompozytową, która czerpie energię z fal oceanicznych. Boja jest połączona z dnem morskim za pomocą innowacyjnego i opatentowanego uniwersalnego zestawu do cumowania, kotwicy i łączności (UMACK).
 
Technologia CorPower Ocean
Najważniejsze elementy technologii boi CorPower

W bardziej umiarkowanych falach C4 wydaje się wznosić i opadać z dwukrotnie większą amplitudą fali.

Faktem jest, że dostosowując się do fazy ruchu fali, boja o wysokości 19 m i średnicy 9 m odbija się z niewielkim opóźnieniem, wybierając najlepszy moment na wykorzystanie całej energii fali. Ten niuans skutkuje trzykrotnym wzrostem produktywności w porównaniu z podobnymi bojami bez systemu WaveSpring
 
Technologia boi CorPower Ocean
Technologia boi CorPower Ocean

Przez pół roku CorPower Ocean AG testowała boję C4 w wodach Oceanu Atlantyckiego przy wybrzeżu Portugalii, podłączając go do sieci energetycznej. Maksymalna moc urządzenia wyniosła 600 kW, ale twórcy spodziewają się ją zwiększyć do 850 kW. Boja dobrze przeżyła  listopadowe sztormy na Atlantyku, gdy czasami wysokość fali może sięgnąć nawet 12 - 18 m. Wtedy boja C4 przeszła w tryb neutralny - nie została uszkodzona. Testy zostały zaliczone.

Modułowe podejście CorPower Ocean do farm falowych opiera się na klastrach o dużej gęstości wielu małych, identycznych jednostek a nie na pojedynczych dużych maszynach, w porównaniu z morską energetyką wiatrową.
 
Boja CorPower Ocean C4 WEC
Farma hybrydowa: wiatrowo - falowa  fot. CorPower Ocean


Jako przykład podawany jest klaster fal CorPack o mocy 10 MW składa się z 25 jednostek o średnicy 10 m, zainstalowanych w odstępach co 150 m, co zapewnia wysoką dostawę mocy na przestrzeń oceaniczną pomimo małych pojedynczych jednostek. Może dostarczyć około 15 MW/km2, co stanowi 3–5 razy więcej mocy na przestrzeń oceaniczną w porównaniu z morską energią wiatrową. Klastry CorPack służą jako elementy konstrukcyjne, które można układać obok siebie, tworząc duże farmy użyteczności publicznej o skali od 100 MW do 1 GW, albo jako samodzielne farmy falowe, albo jako hybrydowe farmy fal wiatrowych ze wspólną infrastrukturą elektryczną .

CorPower Ocean szacuje, że przy większej liczbie boi C4 unoszących się na oceanie produkcja może osiągnąć nawet 20 GW. Wtedy uśredniony koszt energii elektrycznej wyniesie 33 - 44 dol. za 1 MWh. 

Niestety takie rozwiązanie raczej nie nadaje się na polski Bałtyk, bo jednak fale są zbyt małe, choć ktoś mógłby to sprawdzić przy okazji planowanych dużych polskich farm wiatrowych.

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...