reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zmiana dyrektora Biełsat TV [akt.]

dodano: 2024-03-12 16:37 | aktualizacja: 2024-03-18 17:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP/Biełsat TV

Biełsat TV Belsat Z komunikatu spółki Telewizja Polska S.A. w likwidacji wynika, że Agnieszka Romaszewska-Guzy nie jest już dyrektorem Telewizji Biełsat. Obecne kierownictwo Telewizji Polskiej w likwidacji podziękowało jej za wieloletnią współpracę. Obowiązki Romaszewskiej-Guzy przejmie jej dotychczasowy zastępca.

Agnieszka Romaszewska-Guzy / belsat.eu
Agnieszka Romaszewska-Guzy belsat.eu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona z Biełsatu

Dyrektor i założycielka Biełsatu po 17 latach sprawowania funkcji została odwołana i zwolniona z pracy decyzją likwidatora TVP, czytamy na stronie internetowej Biełsat TV.

11 marca br. likwidator TVP S.A. Daniel Gorgosz na osobistym spotkaniu zaproponował dyrektor i założycielce Biełsat TV, Agnieszce Romaszewskiej-Guzy, po 17 latach kierowania stacją rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. W rozmowie osobistej nie przedstawił zastrzeżeń do pracy Romaszewskiej-Guzy ani do obecnego funkcjonowania kanału. Decyzję uzasadnił potrzebą „nowego otwarcia” w sytuacji redukcji budżetu stacji w 2024 roku do 40 mln zł. Równocześnie zaproponował bardzo korzystne finansowe warunki rozwiązania umowy, informuje Biełsat TV w komunikacie.

Szefowa Biełsatu odrzuciła propozycję likwidatora TVP S.A., motywując ją brakiem pewności co do dalszego bytu stacji. Jak twierdzi, tak duża redukcja środków przeznaczonych na Biełsat oznacza na tyle poważne ograniczenie funkcjonowania stacji, że w praktyce może grozić jej likwidacja. Biorąc pod uwagę wydatki stałe Biełsatu, mogłoby to oznaczać redukcję zatrudnienia nawet o dwie trzecie, a także radykalne zmniejszenie oferty programowej.
 

- Biełsat w aktualnej sytuacji geopolitycznej jest bez wątpienia elementem polskiej racji stanu. W dwóch sąsiadujących z nami od wschodu państwach panuje faktyczny totalitaryzm, a w trzecim toczy się pełnowymiarowa wojna. Rosja i Białoruś dodatkowo przeznaczają nieporównywalnie większe środki niż to, co zaproponowano na działanie Biełsatu, na gigantyczne kampanie dezinformacyjne i machinę propagandową. Dlatego nie możemy sobie pozwolić na marginalizację najważniejszego projektu medialnego, który zarówno w Polsce jak i poza jej granicami przeciwdziała tym poczynaniom i zapewnia nam kontakt ze zniewolonymi społeczeństwami obszaru postsowieckiego. Żadna kwota, proponowana mi jako osobista odprawa, nie zrównoważy dla mnie szkód, jakie poniesie Polska - skomentowała Agnieszka Romaszewska-Guzy.

W związku z odmową Agnieszki Romaszewskiej-Guzy likwidator oświadczył o rozwiązaniu z nią umowy o pracę.

Nowym dyrektorem Biełsat TV będzie jeden z założycieli stacji Aleksy Dzikawicki.

Jak informuje TVP, zmiany wynikają z prac prowadzonych nad nowym modelem kanałów zagranicznych TVP, które finansowane są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zakładają one synergię, wykorzystywanie oraz rozwój osiągnięć każdej z anten, czytamy w komunikacie TVP.
 

- Jako jedna z osób, które z Agnieszką Romaszewską-Guzy tworzyły Biełsat od samego początku, szczerze ubolewam, że doszło do takiej sytuacji. Przez wiele lat dyrektor Romaszewska-Guzy z sukcesami prowadziła ten zespół, który ma niepodważalne osiągnięcia na niwie wzmacniania tożsamości narodowej Białorusinów i walki z wrogą propagandą - powiedział Aleksy Dzikawicki.

Jak informuje TVP, w ostatnich latach budżet Biełsat TV wzrósł z 30 mln zł w 2018 roku do 90 mln zł planowanych na rok 2024.

Zwiększenie finasowania Biełsat TV wynikało m.in. z planów wydzielenia się kanału ze struktur TVP, co ułatwiałoby pozyskiwanie środków zewnętrznych. Proces ten nie został jednak przeprowadzony. MSZ nie zatwierdziło w bieżącym roku dofinasowania na planowanym przez antenę poziomie.

Jak dodaje TVP, stery stacji przejmuje Białorusin, co także wpisuje się w oczekiwania środowisk białoruskiej opozycji.
 

- Aleksy Dzikawicki doskonale zna zespół, a co istotne, rozumie potrzebę współpracy z pozostałymi kanałami telewizji publicznej - czytamy w komunikacie TVP.

Aktualizacja:
TVP S.A. w likwidacji poinformowała, że 18 marca 2024 roku doszło do definitywnego zakończenia stosunku pracy między TVP a Agnieszką Romaszewską-Guzy. - Nastąpiło to z inicjatywy TVP S.A. w likwidacji, z przyczyn dotyczących pracownika - czytamy w komunikacie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Personalia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...